Megalakult az Idősödésügyi Tanácsadó Testület

2024.01.25. 15:44
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. január 25. (csütörtök)
 
 
 


Megalakult a Székesfehérvári Idősödésügyi Tanácsadó Testület. Az önkormányzati, intézményi és szociális ellátási területről érkezők mellett a kutatási, tudományos szféra szakemberei, valamint helyi, több generációt képviselő civil szervezetek képviselői alkotta grémium célja az idősödésügyi rendszerépítés a „WellOSyst” modell alapján.

 

Egy széleskörű együttműködésnek és kétéves fejlesztő munkának köszönhetően létrejött „WelloSyst” társadalmi innovációs modell alapján indítják el az idősödésügyi rendszerépítés elnevezésű programot Székesfehérváron, a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány és a Budapesti Corvinus Egyetem szakmai partnerségével. A program keretében alakult meg csütörtökön a Városházán a Székesfehérvári Idősödésügyi Tanácsadó Testület, amelybe a közgyűlés tagjai mellett a Polgármesteri Hivatal e témához kapcsolódó területeinek szakemberei, a szociális területen ellátást biztosító intézmények vezetői, a Kodolányi János Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatói, kutatói, valamint aktív, több generációt megszólító civil szervezetek kaptak meghívást.

Az alakuló ülésen Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a megjelenteket. Székesfehérvár Önkormányzata igyekszik minél szélesebb körben bővíteni az időseket érintő jóléti intézkedéseit: a Városi Idősügyi Tanács mellett a 65 éven felülieknek nyújtott támogatás, valamint a nyugdíjas klubokkal közösen megvalósított prevenciós, egészségügyi, kulturális programok fejlesztése folyamatos. Azt tapasztaljuk, hogy egyre növekszik az egyedülálló idősek száma, akiket el kell érnünk az egészségmegőrző, kulturális programokkal, adott esetben a lehetséges segítségnyújtási formákkal. Az alpolgármester fontosnak nevezte a Tanácsadó Testület megalakulását annak kapcsán is, hogy jövőben erősödjön az 55 év feletti korosztály aktív idősödési képessége, társadalmi szerepvállalása.

A „WelloSyst2 modell középpontjában a jól-lét áll, mondta Farnady Judit, a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány projektvezetője. A modellt azért dolgoztuk ki, hogy összekössük és segítsük a fejlődni képes és akaró intézményeket, civil szervezeteket, vállalkozásokat, tudásipari szereplőket, az önkormányzatot, amelyek szerepet és felelősséget vállalnak a települési reziliencia kialakításában az egyéni- és közösségi jól-lét fejlesztésében. Székesfehérváron a helyi tapasztalatok és önkormányzati tárgyalások eredményeként elsőként az idősödés ügye került a rendszerfejlesztés középpontjába. A fejlesztésbe bevontuk a helyi idősügyi szervezeteket, országos szakértőket, Székesfehérvár önkormányzati képviselőit és a Polgármester Hivatal munkatársait, intézmények vezetőit, munkáltatókat.

Az idősödés egy horizontális társadalmi probléma. A most alakult grémium célja, hogy a demográfiai folyamatok kezelésére (ami nyilvánvalóan több generációt érint), a demográfiai változás előnyeinek kiaknázására és a kihívásokkal való zökkenőmentes szembenézéséhez társadalmi innovációs partnerséget/hálózatot építsenek, ami ezüstgazdaságot fejleszt, ismereteket és módszereket próbál átadni, generációkon átívelő innovatív (kreatív) kezdeményezéseket generál. Összességében az idősödéshez kapcsolható lehetőségek minél hatékonyabb kiaknázását, valamint a társadalmi, közösségi és egyéni problémák ugyancsak hatékony és sikeres kezelését szolgáló innovációs ökoszisztémát szeretnénk létrehozni, amelyben a civilek szerepe kimagasló tud lenni.

A Székesfehérvári Idősödésügyi Tanácsadó Testület alakuló ülésén a résztvevők több szakmai előadást is meghallgattak e témakörben.

A tanácskozáson készült fotók letölthetőek a Galériából. 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.