Önkormányzati és iskolai megemlékezések 1956-ról

2016.10.21. 14:12
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2016. október 21. (péntek) 
Több helyszínen tisztelegtek a forradalom 60. évfordulója előtt.
 
 
 
 
 
 
Székesfehérvár és Fejér megye Önkormányzata több szervezettel és intézménnyel együttműködve, számos helyszínen szervezett ma megemlékezést az 1956-os forradalom 60. évfordulója tiszteletére. Az ’56-osok terén tartott néma koszorúzást követően a Jáky József Szakgimnáziumban, majd a Széchenyi István Műszaki Szakgimnázium és Szakközépiskolában zajlott ünnepség, míg a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai a Hotel Magyar Királynál emlékeztek a szabadságharc eseményeire. A mai programok a Városház téren rendezett flashmobbal zárultak 11 iskola 1956 tanulójának részvételével. A KEMPP-ben és az MH Összhaderőnemi Parancsnokságon szintén ’56 hősei előtt tisztelegtek.

Az ’56-osok terén 9 órakor néma koszorúzásra került sor. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében Molnár Tamás ifjúsági és civil tanácsnok, a Fejér Megyei Kormányhivatal részéről Karóczkayné Bene Beáta székesfehérvári járáshivatalvezető-helyettes, a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Tanka Csaba alelnök helyezett el koszorút a téren lévő emlékműnél. Ezen kívül önkormányzati képviselők, rendőri vezetők, valamint a Székesfehérvári Szakképzési Centrum tagintézményeit képviselő pedagógusok és diákok koszorúztak. Az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér megyei szervezete nevében Sinka Jenő megyei elnök helyezett el koszorút a Szabó palota oldalán lévő emléktáblánál.
A jelenlévők innen vonultak át a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Szakgimnáziuma tornatermébe, ahol a diákok megemlékező műsort adtak. A 60 éve kitört forradalom és szabadságharc emlékeit az iskola 12. évfolyamos tanulói idézték fel, miközben elhangzott Ákos 1956 szerzeménye. A diákok tolmácsolásában részletek hangzottak el Tamási Lajos Piros a vér a pesti utcán, Reményik Sándor Eredj, ha tudsz, Tollas Tibor Túlélők, Sinka István Üdv néked, ifjúság!, Albert Camus A magyarok vére, Márai Sándor Mennyből az angyal, valamint Buda Ferenc Rend és Tizenöt-húszéves halottak verseiből. A megemlékezés résztvevői megrendülten hallgatták végig Császár Roland 12. tanuló előadásában a Nyomorultak című musical Üres szék üres asztal dalát. 
A műsort követően Molnár Tamás ifjúsági és civil tanácsnok a Zichy liget 7. számú épületének falán megkoszorúzta Keszei István emléktábláját is. Fejet hajtva az előtt az egykori fehérvári bölcsész előtt, aki 1956. október 25-én – hazatérve a fővárosból – beszámolt a fehérváriaknak a budapesti eseményekről, és a Városháza erkélyéről beszédet intézett a téren összegyűlt tömeghez.
Kapcsolódó fotók a Galériában.

A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Szakgimnáziuma és Szakközépiskola '56-os emléktáblájánál koszorút helyezett el Székesfehérvár Önkormányzata nevében Deák Lajosné képviselő, Bartók Károly, Bartók József forradalmi hős öccse, a középiskola nevében Dominó Csaba igazgató, Poór Mária igazgatóhelyettes és Varga Eszter DÖK elnök, a Fehérvári Nyugdíjas Polgári Egyesület és a Vox Mirabilis Kamarakórus.
Az iskola tanulói megemlékezést tartottak a koszorúzást követően: versekkel, zenével, korabeli dokumentumok segítségével idézték fel 1956 történéseit, kiemelve a székesfehérvári eseményeket. Az ünnepi műsor felelevenítette a helyi középiskolások szerepét: mintegy 25-30-an diákgyűlést tartottak október 23-án a Hunyadi Mátyás Közgazdasági Technikumban, a Gépipari Technikum vezetősége pedig 18 pontos követeléssel csatlakozott az egyetemi ifjúság követeléseihez, felvonulást szerveztek a pártbizottság épülete elé, majd másnap a Belügyminisztérium Fejér megyei Főosztályának épülete előtt tüntettek. Az ünnepségen az iskola tanulói, tanárai, valamint a koszorúzáson tiszteletüket adók is részt vettek.
A Zsolt utcai Közösség Házban az 1956-os forradalom hőseire emlékeztek. A megjelenteket Deák Lajosné önkormányzati képviselő köszöntötte, aki az emlékezés fontosságát hangsúlyozta, hogy az utókor közösségei beszéljenek a forradalomról, a forradalom hőseiről. Bartók Károly, Bartók József testvéröccse és Dr. Nemes György, mint egykori orvostanhallgató, a forradalom résztvevője beszéltek az átélt eseményekről, valamint Zemlényi Katica, egyházközségi karitászvezető mesélte el édesapja történetét. A résztvevők megtekinthették Bartók József egykori igazolványát, bizonyítványát és azt a kézzel írott levelet, amelyben a szülőket a 19 éves fiú haláláról értesítették. A Közösségi Házban a Hétvezér Általános Iskola 4. a osztályos tanulói adtak műsort Vízer Kinga tanító vezetésével.
Bartók József 1956-ban a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója volt; a délutáni néma felvonulással a Bem-szoborhoz tartott, de nem vonult vissza az egyetemre: az első áldozatok között a Rádiónál az esti harcok során vesztette életét.
Kapcsolódó fotók a Galériában.


A Hotel Magyar Király előtti téren délelőtt 11.30 órakor a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai, valamint a város és a megye tisztségviselői gyűltek össze megemlékezésre. A hatvan évvel ezelőtti történéseket a 11. B osztály előadásában, osztályfőnökük - Tóth Balázs - összeállításában hallgatták meg a jelenlévők. „Isten ujja akkor ránk mutatott” című műsorukban Karátson Gábor, Örkény István és a forradalomban 27 éves korában elhunyt költő és sportoló Gérecz Attila műveiből idéztek, és felcsendültek korabeli kortárs beszámolók is. Előadásukat az 1956-ban sikeresen kivívott forradalom és szabadságharc öröme és optimizmusa járta át. A szereplők - formabontó szemszögből megközelítve az egykori eseményeket - igyekeztek azonosulni ’56 hőseivel. A műsor végén az iskola egykori diákjának, Vargha Bálintnak a megzenésített verse csendült fel.
Majd ezt követően koszorúzásokra került sor a Hotel Magyar Király épületének oldalán elhelyezett emléktáblánál. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester, míg a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Tanka Csaba alelnök helyezett el koszorút. Az ünnepségen rajtuk kívül pártok, civil egyesületek képviselői, valamint a rendezvény házigazdájaként jelen lévő iskola vezetői is lerótták kegyeletüket az 1956-os hősök emléktáblájánál.
Kapcsolódó fotók a Galériában.

A pénteki megemlékezések zárásaként kora délután a Székesfehérvári Szakképzési Centrum tizenegy tagiskolája rendezett látványos villámcsődületet a Városház téren. Az ’56-os forradalom és szabadságharc lángja az egyetemeken lobbant fel először – Székesfehérváron a középiskolás diákok tették ugyanezt.  A produkcióban szimbolikusan a tagintézmények 1956 diákja vett részt. A tanulók az eseménnyel 1956 hős diákjainak és mindazoknak kívántak köszönetet mondani, akik feláldozták életüket egy jobb világért, a hazáért, a szabadságért. A villámcsődület alatt Kárpáti Zoltán: Magyar október című versét mondták el közösen a diákok, majd a kezükben lévő piros, fehér, zöld lapokat – melyeken a „szabadság” szó szerepelt – mutatták az ég felé. Az eseményen Mészáros Attila alpolgármester és Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója is részt vett.
Kapcsolódó fotók a Galériában.

A nap folyamán a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságon ünnepi állománygyűlést szerveztek ’56 emlékére. Beszédek hangzottak el, elismeréseket adtak át és kiállítást nyitottak meg. A programon Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere képviselte Székesfehérvár Önkormányzatát.
Kapcsolódó fotók a Galériában.
Ugyancsak megemlékeztek a 60 évvel ezelőtti eseményekről a pákozdi Katonai Emlékparkban, ahol Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő volt jelen a város nevében.

Az ünnepi rendezvények a következő napokon is folytatódnak. Október 23-án 15.30 órakor kezdődik Székesfehérvár városának megemlékezése a Szent István Bazilika 56-os emlékkeresztjénél, majd 16.30 órakor nyitják meg a „Rabok tovább… 1956 és Székesfehérvár” című kiállítást a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. Vasárnap este a színházi előadással tisztelegnek ’56 előtt a Vörösmarty Teátrumban. A „Magyar Advent” című egyedülálló utcaszínházi produkciót október 24-én 16.00 órától kísérhetik figyelemmel az érdeklődők a Belvárosban.

 



Szöveg:
Kész Mónika, Fraller Ildikó, Samu Miklós, Havasi Tímea

Fotók:
Simon Erika, Kiss László, Bácskai Gergely, Deák Ferenc

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.