"Az ifjúság, a fiatalság forradalmának ünnepe"

2016.10.23. 20:13
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2016. október 23. (vasárnap)
Műsorral tisztelegtek ’56 hősei előtt a színházban. Galéria
 
 
 
 
 
 
 
 
A hatvan évvel ezelőtti forradalom és szabadságharc tiszteletére a Vörösmarty Színházban lezajlott megemlékező esten dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet. Az ünnepségen nemzeti ünnepünk alkalmából megyei elismerések átadására is sor került. Az esten levetítették a Schéda Mária naplója alapján a Fehérvár Médiacentrum rendezésében készült, ’56-os eseményeket feldolgozó filmet. Az eseményen közreműködött az Alba Regia Szimfonikus Zenekar. 
 
„Ha valami, hát 1956. október 23-a az ifjúság, a fiatalság forradalmának ünnepe!” – ezzel kezdte ma esti ünnepi beszédét dr. Cser-Palkovics András polgármester a színházban. „Hiszen csakúgy, mint 1848 márciusában, ’56 októberében is az egyetemi ifjak, a hozzájuk csatlakozott diákság, az ifjú munkások, generációjuk tagjai voltak azok, akik éleszteni kezdték a parazsat, amitől fellobbant a forradalom tüze! Azok a fiatalok, akik aznap elindultak iskoláikba, munkahelyeikre, végül bemasíroztak a történelembe!” – mondta.
„Ám hiába volt ’56 forradalma titkolt tudás csaknem negyven évig, és hiába telt el máig újabb negyed század a rendszerváltozás óta, míg 1848. március 15-e a fiatalság teljes elfogadásával, beleélésével találkozik, ez 1956. október 23-a kapcsán eddig elmaradt. Megtartottuk persze – mindenki megtartotta – az ilyenkor szokásos ünnepélyeket, a középiskolások idéztek, szavaltak, előléptek, aztán vissza a sorba, zene is szólt, de annak a lobogásnak, amivel az ifjú emberek ’48 forradalmát átérezték, ’56 forradalma kapcsán jóval kevesebb erejét tapasztalhattuk.”
Majd így folytatta: „Ma még köztünk élnek azok, akik a stafétát át tudják adni, és már köztünk élnek azok, akik a szabadságba születtek. Jó lenne, mondhatni múlhatatlan szükség lenne rá, hogy köztük kapcsolat fonódjon, a jövő megemlékezései szerves egységbe forrjanak a múlt történéseivel. Egy emberöltő telt el már azóta is, hogy Magyarország – 1956 örököseként – visszakapta, visszaszerezte szabadságát, önrendelkezését. Felnőtt egy egész generáció, amely éppen olyan ifjú, színes, okos és lelkes, mint azok, akik azt a forradalmat életre keltették. Holnap ők fogják elmondani, megmutatni mindenkinek itt, Fehérvár utcáin, hogyan kell a szabadságért, egymásért fegyvert ragadni.
Köszöntsük hát ma este itt, a színházteremben ’56 részeseit, a kánonná vált történelmi pillanatot ünnepi műsorral, és köszöntsük holnap kinn az utcán a forradalmat úgy, ahogyan az a valóságban életre kelt, utcán hömpölygő, szorongó tömegként, erejére ébredt, lázadó emberként!” 
 
A polgármester beszédét követően a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke szólt az ünnepség résztvevőihez.
„Köszönet és hála hát azoknak, akik hatvan éve megmutatták, hogyan lehet és kell küzdeni a szabadságért! Köszönet érte, hogy megmutatták, egy számában kicsiny, ám szívében nagy nemzet igenis képes lerázni magáról a rabigát! Köszönet érte, hogy bebizonyították, a tiszta szándék, a közös akarat, az egységes hit megállíthatatlan erővel törhet elő, nincs az a páncél, ami ellenállhatna neki!” – fogalmazott ünnepi beszédében a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. 
„Ahogyan 1989-nek szüksége volt 1956-ra, úgy lesz rá szüksége minden nagy tettében a nemzetnek, a jövőben is! Mert mindig ott lebeg majd előttünk példaképpen, emlékeztetve minket, hogy a saját sorsunkról magunknak kell döntenünk, hisz szabadságunk a legdrágább kincsünk, amit mindig, mindnyájunknak, védenünk kell!” – hangsúlyozta dr. Molnár Krisztián.
 
Beszédét követően nemzeti ünnepünk alkalmából dr. Varga Péter dandártábornok, Fejér megye rendőr-főkapitánya és Huszár János vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka előterjesztései alapján elnöki elismeréseket adott át. 
Bellovics Pál Zoltán alezredes, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság állományában végzett kiemelkedő szakmai munkája, katonai pályafutása elismeréseként vehette át a kitüntetést.
Csizmadia Balázs őrmester, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság állományában a határvédelmi feladatok ellátásában kiemelkedő hivatástudattal és elkötelezettséggel végzett munkájáért kapta az elismerést. 
Gál László címzetes rendőr főtörzszászlós, rendőrségi tanácsos, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdasági Igazgatóság Informatikai Osztály referenseként Magyarország déli határszakaszán a Fejér megyei csapatszolgálati kontingens logisztikai támogatásában nyújtott kiemelkedő, elhivatott rendőri munkájáért részesült kitüntetésben.
Világi Zita címzetes rendőr alezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság Rendészeti Igazgatóság Közrendvédelmi Osztály kiemelt főelőadójaként Magyarország déli határszakaszának védelme érdekében a Fejér megyei csapatszolgálati kontingens számára végzett elhivatott, színvonalas idegenrendészeti szakirányítási rendőri munkájáért vehette át a díjat.
 
Az esten levetítették a „Történelmet mi írjuk” című filmet, mely az 1956-os eseményeket mutatta be Schéda Mária naplóbejegyzései alapján, aki a székesfehérvári leánygimnázium tanulójaként élte át a forradalom reményteli és egyben félelmetes pillanatait. A dokumentumfilmet a Fehérvár Médiacentrum rendezésében láthatta a közönség. 
 
A megemlékező műsor keretében az Alba Regia Szimfonikus Zenekar előadásában felcsendült Ludwig van Beethoven Egmont nyitánya, Bartók Béla Divertimento III. tétele és Vecsey Ferenc Valse Triste műve. A koncertmester Selmeczi Gábor volt, az esten Károlyi Sándor vezényelt.
A nemzeti ünnep alkalmából felhangzó Himnuszt Karaszon Dénes, a Magyar Állami Operaház gordonkaművésze adta elő. 
 
 
 
A színházban készült fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
 
 
 
                                                             
 
 
 
Szöveg: Kész Mónika
Fotó: Simon Erika
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.