Gyermekjóléti szakmai tanácskozást tartottak a Hiemer-házban

2017.02.27. 15:58
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. február 27. (hétfő)
A fórumon a jelzőrendszeri tagok kölcsönös együttműködését hangsúlyozták. Galéria 
 
 
 
 
 
Hétfőn gyermekjóléti szakmai tanácskozást tartottak a Hiemer-házban az alapellátásban és a szociális alapszolgáltatásban résztvevő intézmények, a gyámhivatal képviselőinek, a jelzőrendszer tagjainak, a fiatalkorúak pártfogó felügyelőinek, valamint a kormányhivatal gyermek- és ifjúságvédelemmel foglalkozó szakembereinek részvételével. A szakmai fórumot Brájer Éva alpolgármester és Tisztl Henrik, a Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője köszöntötte.


Hétfőn szervezte éves szakmai tanácskozását a Székesfehérvári Család- és Gyermekjóléti Központ, Család- és Gyermekjóléti Szolgálat szakmai egysége. A Hiemer-házban megjelent szakembereket Brájer Éva alpolgármester köszöntötte. Beszédét gyermekkori emlékek felidézésével kezdte, a nagyvárosi léttel szembeállítva a falun töltött, sokat jelentő nyári hónapokat, amikor közvetlen kapcsolat alakulhatott ki a helyi tanárokkal, a helyi pappal, az orvossal, a gyógyszerésszel, és ahol az egymásra való odafigyelés jellemezte a közösséget. „Képviselőként ennek a szemléletnek a kialakítását tűztem ki célul ebben a százezres városban – ami belátom, nem kis vállalkozás, és sok nehézséggel is jár. A saját szemléletünk és gondolkodásmódunk felül kell, hogy írja a fenntartóhoz való tartozást. Egy megfontolás kell, hogy vezessen bennünket: meg kell tudnunk, hol van probléma, segítenünk kell az adott problémán, és ehhez együtt kell működnünk!” Az alpolgármester az összefogásban elvégzett munka kapcsán a helyes módszertanok létrehozása mellett üdvözölte, hogy a rendezvényen iskolaigazgató, óvodavezető és háziorvos is megjelent. Mint mondta, ez a feltétele annak, hogy az érintett intézmények a legfrissebb információk birtokában legyenek, és hogy megelőzhetőek legyenek a gyermektragédiák. Majd hozzátette, hogy az intézményrendszer jó működéséhez szükségszerű a gyermekek ismerete, a helyzet pontos felmérése.

Az alpolgármester az elmúlt években lezajlott fejlődés apropóján emberi és szakmai szempontból méltatta a Család- és Gyermekjóléti Központ vezetését és munkaközösségét, majd örömét fejezte ki az intézmény átköltözését illetően, ami jobb körülményeket jelent jövőbeli tevékenységükhöz. Köszönetet mondott munkájáért dr. Dienesné Fluck Görgyinek, a város szociális ügyekkel foglalkozó, valamint Horváth-Tancsa Ágnes családügyi tanácsnoknak, dr. Solymos Krisztina Szonjának, az Egészségügyi, Oktatási és Szociális Intézményi Iroda vezetőjének és Kincses Zsolt Dávidnak, a Hatósági Főosztály főosztályvezetőjének. A gyermekjóléthez kapcsolódó tervek kapcsán Brájer Éva elmondta, hogy a tavalyi évi tragédiáján elgondolkodva új utakat és módszertanokat keresnek, hogy iskolai szinten is tovább segítsék a Központ munkáját, egy szociális érzékenyítő programmal.

Tisztl Henrik,
a Székesfehérvári Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője a tavalyi év munkáját fordulópontnak nevezte: január elsejétől szakmai integráció zajlott le az intézményben. A változásokból kiemelte, hogy a családsegítés és a gyermekjóléti szolgálat már nem különül el. Az intézmény járási illetékességű lett, valamint szélesebb szakmai spektrummal látnak rá a családokra, mint központ és mint szolgálat is. A módszertani szabályozásban négy hálózati szabályozó dokumentumot készítettek el, ezzel fontos lépést tettek a minőségbiztosítás felé és az egységes, jól áttekinthető munkarendért. Megköszönte a jelzéseket: tavaly 580 gyermek és 125 felnőtt helyzetéről érkezett információ a Központba.

A 2016-os év tényeit és az új struktúrában szerzett tapasztalatokat Ladányi-Nagy Judit, települési jelzőrendszeri felelős foglalta össze. A 2017. évi feladatokat a jelzőrendszeri intézmények ismételt felkeresésében, szektoronkénti szakmaspecifikus tájékoztatókban, a szolgáltatások kiterjesztésében, a protokollok megismertetésében és az elhanyagolás, bántalmazás korai felismerésének érdekében szervezett tájékoztatókban határozta meg.

Tisztl Henrik
a 2016. évi az ifjúságvédelmet érintő pályázat tevékenységei közül az elkészített oktatási segédanyagokat, a lakossági fórumokat és az adatgyűjtést említette, amelyek az észlelő és jelzőrendszert szolgálják. A folyamatos szakmai, szakmaközi, multidiszciplináris egyeztetések mellett tavaly 400 szociális szakember vett részt képzésben, továbbképzésben.

Az aktualitásokról és a változásokról dr. Horváth-Noszkó Zsolt, Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatal Gyámügyi Osztályának vezetője tartott előadást.  Az érintett témák között szerepelt például az áldozatsegítés, a különböző segítségnyújtási lehetőségek, az érdekérvényesítés, a rászorultság, a jogi segítségnyújtás és a családi csődvédelem.

Dér Tibor,
a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság címzetes századosa a gyermekvédelmi szektorral való együttműködés kapcsán beszámolt a 2016-os tevékenységekről. A szórakozóhelyek ellenőrzése mellett szó volt a Bregyó-közi napközis táborban szervezett foglalkozásokról, az Ovizsaru programról vagy a szakiskolákban végzett bűnmegelőzési tanácsadásról. A tapasztalatokról elmondta, hogy összességében a Székesfehérvári Rendőrkapitányság és a jelzőrendszer tagjai közötti kapcsolat jól működik, azonban többször felmerült olyan ügy, amikor információ hiányában vagy egyéb okból nem jeleztek a hatóság felé.

Zárószavaiban dr. Dienesné Fluck Györgyi tanácsnok elmondta: „A mai tanácskozás kapcsán is láthatóvá vált, hogy milyen fontos a jelzőrendszeri tagok kölcsönös együttműködése, egymás munkájának az ismerete, segítése és a kommunikáció. Hangsúlyozni kívánom a jelzőrendszeri tagok, az iskolák, óvodák, bölcsődék, védőnők szerepének a jelentőségét: önök találkoznak és tudnak legtöbbet gyermekeinkről, így önöknek van a legjobb esélyük észrevenni, látni azt, ha veszélyeztetettség alakul ki, vagy elhanyagolás, bántalmazás áldozatává válik egy kisgyermek.” A tanácsnok végül megköszönte a szakemberek szívből, odaadással és valódi hivatástudattal végzett mindennapos munkáját.


Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!







Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika



 
 
 





 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.