Tavaszünnep napsütéssel – zajlik a kétnapos Floralia Gorsiumban

2017.04.29. 17:56
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. április 29. (szombat)
A fesztivál alvilági komédiája egy fergeteges költőversenyt jelenít meg. Galéria 
 
 
 
 
 
A Gorsium Régészeti Park csodálatosan felújított, autentikus környezetében zajlik a Floralia szombat délelőtt óta: látványos bemutatók, játékok, életképek, interaktív programok hívják kétezer éves utazásra a kilátogatókat. Életre kelnek az ókori Pannónia ünnepei és mindennapjai a pompás császári bevonulással, az ókori menyegzővel; a színháztérben fergeteges, zenés alvilági komédia, késődélután pedig koncert várja a vendégeket. Az időutazás bemutatóit idén is számos családi játék színesíti. A tavaszünnepre még a nap is kisütött – a kétnapos program vasárnap is folytatódik, színes programot kínálva a családoknak, a fiataloknak és az idősebbeknek egyaránt.


Szombaton újra megelevenedett az ókori Pannónia világa a felújított, csodálatos környezetben elhelyezkedő Gorsium Régészeti Parkban, Flora, a tavasz istennőjének ünnepén.  

Délelőtt a hagyományos császári bevonuláson a 202-ben történt pompás esemény idéződött fel, a hadai élén Gorsiumba látogató Septimius Severus császár, aki korábban helytartó és légióparancsnok volt, uralkodásának tízéves évfordulóját jött ünnepelni. A jelentős látogatást áldozatbemutatás, majd gladiátorharc követi a színháztérben.

A gladiátorok, harcosok és katonák korabeli életét hat hagyományőrző egyesület képviseli a rendezvényen, a kelták harci festéseivel, hajagyagozásával, a világ legöregebb újkori gladiátoriskolának izgalmas harci játékaival, római hadigépekkel, hajítógéppel, utcai csetepatékkal és légióssimogatóval teszik életszerűvé és érzékletessé a kilátogatók számára.

Az interaktív programok között a családok régészhomokozós miniásatásban kutathatnak, vagy kereshetnek a romok között sisakokat, tiarákat. A mindennapok korabeli háziállatai mellett a herbarius titkai is kitárulnak az akkor is ismert és használt gyógynövényekről, fűszerekről.  Nagyon népszerűek a kirakós programok, fiúk és lányok is kipróbálhatják a kardforgatást vagy eredhetnek detektívként az elveszett légió nyomában – a gyerekek mozgalmas ügyességi programjai és a kézműves foglalkozások fantasztikus, színes palettájából mindenki találhat kedvére valót. És aki már túlvan a fotózkodáson is, megkötötte magának a virágokkal díszített koszorút, a lakomasátorban teheti teljessé a napi élményeket.

Vérbő, energikus komédiát láthat, aki megnézi a Békétlenek című előadást: az Arisztophanész drámájából írt színdarabban egy alvilági költői verseny zajlik, amelynek maga Dionüszosz a döntőbírája – vagy nem is ő? A feje tetejére állnak a dolgok, kiderül, hogy az alvilágba több út is vezet, például egy budiajtón keresztül, és Olümposzból „Bulimposz” lesz, hála a bor, a mámor és a szerelem istenének… Az ókori közegben az Alvilági Szalonzenekar kísér élőben, a színészekkel, diákszínpadosokkal, táncosokkal együtt hetvenen jelenítik meg a fergeteges történetet.

A mitológiai arcképcsarnok és a rabszolgavásár a csatatéren zajlanak. A vásárban mindenki aktívan licitálhat, aki a családi foglalkozásokon begyűjt néhány pénzérmét, ezeket lehet beváltani a programon.  Az arcképcsarnok újdonság a programok között, az ókori isteneket a modern korba ágyazva ismerhetjük meg – milyenek voltak a családi viszonyok, és ki kit lájkolt a római időkben.

Több újdonsággal egészült ki tavaly óta a Régészeti Park, például a freskós házban már két falfestményt is megnézhetünk, az állandó kiállítás pedig a markomán háborúkig tartó időszakot is magába foglalja. Az egyedülálló Pompeji kiállításra a kilátogatók 70% kedvezménnyel vásárolhatnak belépőjegyet, amit május 1. és augusztus 20. között használhatnak fel a hallatlanul gazdag leletanyag-együttes megtekintésére.  A Szent István Király Múzeum pályázatot hirdetett – a beérkezett grafikákat és festményeket a Lakomateremben állították ki, mit a tavaszünnep idején mindenki megnézhet.

A Floralia vasárnap is folytatódik, a fesztivál kapui 10 órakor nyílnak. A részletes programokról a www.gorsium.org honlapon és a facebook.com/gorsiumfloralia oldalon lehet tájékozódni, a műsorfüzetének digitális verziója a www.tinyurl.com/floralia-programfuzet-2017 oldalon érhetőn el.



A Floralia első napján készült fotók letölthetőek a Galériából!






Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Bácskai Gergely

 
 
 
 
 


 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.