Fehérvári háborús hősökről mesél a Városház tér

2017.06.06. 17:15
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. június 6. (kedd)
A kültéri tablókiállítás a galíciai és az olasz frontot mutatja be. Galéria 
 
 
 
„Kik acél falakként állották a vártát, orosz ingovány s Doberdo tetején..." címmel harmadszor nyílt kültéri tablókiállítás az I. világháborús székesfehérvári alakulatokról.  A Városi Levéltár és Kutatóintézet által önkormányzati támogatással szervezett tárlatot, amely idén 1916 júliusától egészen 1917. október végéig a galíciai és az olasz fronton történteket mutatja be, dr. Cser-Palkovics András polgármester nyitotta meg, a kiállítás anyagáról Horváth Péter kurátor beszélt.


Az első világháború hőseire emlékező szabadtéri tablókiállítás nyílt „Kik acél falakként állották a vártát, orosz ingovány s Doberdó tetején…” címmel a Városház téren, melyet két éve közösen indított el a Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint Székesfehérvár Önkormányzata. A köztéri tárlat tematikusan mutatja be a különböző frontok eseményeit 1916 júliusától 1917 októberének végéig, a monarchia két fő harcterére, a keleti (galíciai) és a délnyugati (olasz) fronton történtekre koncentrálva. A rendezvény a hagyományőrzőknek köszönhetően József főherceg bevonulásával kezdődött.

Dr. Cser-Palkovics András
polgármester köszönetet mondott a Levéltárnak, hogy idén ismét újabb információkkal, érdekes tényekkel ismerkedhetnek meg a Belvárosban sétálók. A hagyományos kiállítás hatásával kapcsolatban elmondta: „Az emberek meg-megállnak, ki rövidebben, főleg a fényképeket nézve, ki hosszabban, a szövegeket is tanulmányozva. Biztos vagyok benne, hogy az elkövetkező hetekben is így lesz, megállnak az emberek, fotózni és egy kicsit talán elgondolkodni. A Városház tér azért is jó helyszíne a tablókiállításnak, hogy az erre sétálókat kicsit megállítsuk, és felhívjuk a figyelmüket történelmünk bizonyos epizódjaira – hogy száz évvel ezelőtt mit élt át a világ, mit élt át Európa, és hogy kötődik ez Magyarországhoz, Székesfehérvárhoz és a város katonaváros jellegéhez.” A polgármester kifejezte, hogy közös felelősségünk és kötelességünk a múltról megemlékezni, mind a harctereken, mind a hátországban történtekről. Mindezek a történetek ott vannak a tablók mögött, és a téren kiállított tablóknál fejet hajthatunk elődeink emléke előtt.

A kiállítást Horváth Péter kurátor ajánlotta a közönségnek. Elmondta, hogy a fő koncepció az I. világháborúban harcoló fehérvári ezredek, egységek helytállásának, küzdelmeinek bemutatása a csaták, harcok, ütközetek felidézésével. A nyitó tabló a délnyugati arcvonal bemutatásával indul, és tíz tablón át követi az Isonzó-front történéseit, itt szolgált a legtöbb magyar, köztük a magyar királyi 17. gyalogezred katonáival a Doberdó-fennsík védelmében. A galíciai fronton belül a császári és királyi 69. gyalogezred harcait jelenítik meg a tablók a Bruszilov-offenzíva második szakaszában, kitérve Románia hadba lépésére és Bukarest központi hatalmak általi bevételére. Az utolsó tabló címe „A mi ezredünk” – a 17-esekből álló egységből alakult 310-es ezredhez fűződik a halicsi hídfő elfoglalása; a kutatás újdonsága miatt kuriózumnak tekinthető. A kurátor köszönetet mondott az összeállításban közreműködő dr. Ravasz István alezredesnek (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum), valamint Rangel Istvánnak, a Magyar Királyi Szent István 3. Honvéd Gyalogezred Hagyományőrző Egyesület elnökének.

A rendezvényen részt vett Róth Péter alpolgármester, Csurgai Horváth József, a Levéltár igazgatója, Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő, valamint a városi és az egyházmegyei múzeum igazgatói, munkatársai.

A járókelők a Városház téren július 17-ig láthatják a tablókat, majd átszállítják ezeket a Zichy ligetbe, a 17-es gyalogezred emlékművének közvetlen környezetébe, ahol augusztus 31-ig időzhetünk el hosszabban egy-egy kép, térkép vagy leírás előtt.


Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából!









Szöveg: Fraller Ildikó
Fotó: Simon Erika


 
 
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.