Esélynap a sokszínűség jegyében

2017.06.07. 12:45
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. június 7. (szerda)
Összefogás a fogyatékkal élőkért
 
 

 

 

Idén másodjára kerül megrendezésre az esélyteremtéssel foglalkozó civil szervezetek munkáját a fehérváriaknak bemutató Esélynap. A nagyszabású rendezvényre június 14-én kerül sor a Városház téren. A programokról, valamint az összefogás mögött álló EsélyKör létrejöttéről és tevékenységéről ma délelőtt sajtótájékoztatón számoltak be.  

  

Farnady Judit, a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány ügyvezetője az EsélyKör munkájáról, azaz a Székesfehérváron működő fogyatékos-üggyel foglalkozó civil szervezetek hálózatának tevékenységéről számolt be a sajtótájékoztató elején. Elmondta, hogy Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatától szakmai segítséget, elvi és anyagi támogatást is kap a másfél éve létrejött szervezet. 2016-ot az összecsiszolódás évének aposztrofálta, amikor is a szervezetek kifejezték szándékukat, hogy szeretnének együttműködni és a nehéz helyzetben lévő emberek segítségére lenni, és közösen dolgozni. Ez megmutatkozott az első Esélynap megszervezése kapcsán is, melyet több száz fő részvételével szerveztek meg. 2017 pedig az Esélykör számára az áttörés éve volt – fogalmazott az ügyvezető. Idén már nagyon komoly elhatározások születtek meg arra vonatkozólag, hogy ezen szervezetek hogyan is kapcsolódnak össze. Jelenleg a közös stratégia kidolgozásának a folyamata zajlik – adott tájékoztatást.
Szólt arról is, hogy víziójuk legfőbb üzenete az, hogy a jövőben egy olyan világért dolgoznak, amiben senki nem kérdőjelezi meg a nehézséggel élők egyenrangú szerepét a társadalomban. Emellett hangsúlyozta, hogy a társadalom különböző szereplőit az együttműködés jellemzi. Beszámolt azokról a különböző programokról is, melyeket közösen valósítottak meg, illetve a jövőben terveznek. Az Esélykör közös alapértékei a szervezetek tekintetében az együttműködés, a nyitottság, a sokszínűség és a segítőkészség mindenki irányában – zárta gondolatait. 

Két szemlélet összetalálkozásáról beszélt Brájer Éva alpolgármester az Esélykör kapcsán. Elmondta, hogy az Önkormányzat a saját intézményrendszerén keresztül az élet bármely területén kevésbé tud rugalmasan működni, mint egy civil szervezet, amely sokkal szabadabban tud tevékenykedni, és adott esetben segítséget nyújtani Székesfehérvárnak. Ennek kapcsán azt is elmondta, hogy az Önkormányzatnak nagyon nehéz a nagyon sok és különböző civil szervezettel hatékonyan kapcsolatot tartani. Így bennük is megfogalmazódott a gondolat, hogy a civil szerveződések területenként összefoghatnának és így a kommunikáció is jobb lehetne. Ennek kapcsán beszélt az információ átadásának jelentőségéről és az ehhez rendelkezésünkre álló rengeteg eszközről. Mint mondta, nagyon szerencsésen találkozott az önkormányzat elgondolása a civil szervezetekével, aminek kapcsán most már hatékony az együttműködés.
Ezt követően beszélt a SZÉP programról, vagyis a Székesfehérvár Érzékenyítő Programról, ami mint mondta, lába lehet ennek az összefogásnak. Hiszen ez a program az iskolákban és a fiatalok körében próbál egy új nemzedéknek segíteni az érzékenyítésben. S ebben az ívben az Esélykör lehet ennek a következő szakasza, aki pedig a kicsit éltesebb fiatalok, illetve az aktív korosztály körében segít különböző módokon. Ennek legfontosabb eszköze a kommunikáció, amiben a város minden segítséget meg fog adni a szervezetnek.
Majd hangsúlyozta, akkor tudunk egy olyan várost építeni, amit érdemes lakóhelyül választani olyan családoknak is, akik nem tősgyökeres székesfehérváriak, hogyha esélykérdés tekintetében normális, emberi szemlélettel gondolkodunk. Így ezt a kezdeményezést, amit Farnady Judit felkarolt, nagyon üdvözölte és reményét fejezte ki, hogy a civil szervezetek az élet más területén is képesek legyenek erre az összhangra. Végezetül hangsúlyozta: „Bármit akarhatunk, hogyha abban nincs cselekvő ember, akkor az elképzelések csak gondolatok maradnak, és nem tudnak átváltozni hatékony előrelépéssé. Amennyiben ennek van egy motorja, akkor tudunk eredményt elérni.” 

Molnár Tamás ifjúsági és civil tanácsnok arról beszélt, hogy a tavalyi Esélynap is jól megmutatta azt, mennyire fontos, hogy a város lakói megismerjék azokat a szervezeteket, akik az esélyteremtéssel foglalkoznak, s lássák azt, hogy nap, mint nap milyen munkát végeznek. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a civil szervezetek meg tudják határozni, hogy miről szól az esélyteremtés, hiszen ebben sokszor félreértés van. Alapvetően ugyanis ezt nem szociális területként kell kezelni, hanem sok esetben elegendő egy gesztus, vagy odafigyelés a fogyatékkal élők felé, s nekik ezzel már tudunk segíteni, mondta. Ezt az üzenetet kell eljuttatni azok számára, akik eddig ezzel még nem találkoztak, és erre az Esélynap jó lehetőséget ad.
Az Esélykörrel kapcsolatban úgy fogalmazott, a kezdeményezés az egész ország tekintetében unikálisnak nevezhető, hiszen a civil szervezetek ilyen komoly, konstruktív összefogása nagyon ritka, és példamutató lehet más civil szervezetek számára is. Kiemelte: az érdekérvényesítés és a források felhasználása is így sokkal hatékonyabban tud együtt működni. Majd az Esélykör munkájának további sok sikert kívánt, a város jövőbeni támogatásának felajánlásával. 

A június 14-én 10 órától 17 óráig megrendezésre kerülő Esélynap programjairól a Fejér Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház munkatársa, a rendezvény koordinátora, Braun Katalin beszélt. Hangsúlyozta, hogy az idei évben a programoknak a Városház tér ad helyet, mely még nagyobb lehetőséget biztosít számukra az érzékenyítésre való felhívásra, a fogyatékkal élők irányában történő szemléletformálásra.
Elmondta, hogy az Esélynapot dr. Cser-Palkovics András polgármester, a rendezvény védnöke fogja megnyitni. Beszélt arról, hogy a tavalyi évhez hasonlóan lesznek kiemelt és folyamatos programok is. A kiemeltek között lesznek látássérültekkel, mozgássérültekkel, hallássérültekkel kapcsolatos interaktív játékok, valamint közös éneklés a Szent Kristóf Iskolaházzal, flashmob a Frim Jakab Képességfejlesztő Szakosított Otthonnal, beszélgetés Lengyel Zsófia parasportolóval, valamint látássérült fellépők is érkeznek a térre. Míg a program zárása egy dalnak a közös jelelése lesz.
A folyamatos programok között felsorolta az integrált kézműves foglalkozásokat, a csocsót, a bekötött szemel való biciklizést, a kerekes székes akadálypályát, valamint a vakvezető kutyával való közlekedés kipróbálását.

 

További részletek a plakáton:   
http://okkfehervar.hu/index.php?pg=media98678_hu

 

 

                                          


 

 

Szöveg: Kész-Varga Mónika

Fotó: Simon Erika


 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.