Megnyitották Őri Tóth István „Impression” című emlékkiállítását

2017.06.19. 20:40

SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. június 19. (hétfő) Ezzel kezdetét vette a június 25-ig tartó „RönkFeszt" Galéria 

 

 

A Szabadművelődés Házában Brájer Éva alpolgármester és dr. Fülöp Gyula, a Szent István Király Múzeum címzetes igazgatója nyitotta meg a „RönkFeszt” keretében látható Őri Tóth István egykori fotográfusról szóló tárlatot, majd Vakler Lajos vezetésével a művészre való visszaemlékezés jegyében baráti beszélgetésre került sor. A Székesfehérváron ikonként emlegetett fotósról készített képeket július 16-ig tekintheti meg a nagyközönség. 

 

A “RönkFeszt”  első programjaként megnyílt Őri Tóth István “Impression” című emlékkiállítása A Szabadművelődés Házában. A székesfehérváriak körében igen jól ismert és szeretett egykori fotográfus már 7 éve nincs köztünk, emlékét mégis rengeteg kép és történet őrzi. A fotós szakmában méltán elismert „Őri” előtt tisztelegve, a róla készült fotókból állították össze a tárlatot.  

Brájer Éva alpolgármester első szava a köszönet volt mindazok felé, akiknek szervezőmunkája révén hosszú évek kihagyása után újraindult a faszobrász szimpózium, amivel kapcsolatban örömét fejezte ki. A kiállítás kapcsán vegyes érzelmek fogták el, hiszen – mint mondta - öröm látni Pista arcát, ugyanakkor szomorúság, hogy már nem lehet köztünk, ahogy Kudor Feri sem. S mint mondta, mind a kettejüket nagyon tisztelte, és nagyon jó embernek tartotta, s hiányoznak neki.
Hangsúlyozta, hogy nem is nyílhatna meg mással ez a heti rendezvény, mint a Pistáról készült fotókkal, melyek nosztalgiázásra késztetik az azokat megtekintőket. A hétre jó alkotói munkát kívánt a művészeknek, és reményét fejezte ki a tekintetben, hogy ennek lesz még folytatása a jövőben, majd a város támogatásáról biztosította a szervezőket.  

Őri Tóth Istvánra egykori barátja, dr. Fülöp Gyula, a Szent István Király Múzeum címzetes igazgatója emlékezett. Felelevenítette közös élményeiket, munkáikat, s néhány emlékezetes pillanatot. Egyszemélyes, független intézményként emlegette, olyan nagybetűs EMBER-ként, aki mindig vidám és jókedvű volt, és mindenkivel szót értett. Úgy beszélt róla, mint, aki több volt, mint barát, testvér, még ha nem is vér szerinti. 

A megnyitó alkalmával Kiss Dorottya, A Szabadművelődés Háza igazgatója bemutatta azokat a faszobrászokat, akik az elkövetkezendő napokban a „RönkFeszt” keretében alkotni fognak: Sepsiszentgyörgyről Éltes Barna, Munkácsról Matl Péter, Szentendréről ef. Zámbó István, Zamárdiból Harsay János, Úrhidáról Miklós János, illetve fehérváriként Horváth János, valamint a fiatal művész Budapestről Kiss Dániel. Az igazgató elmondta, többen közülük haláláig jó barátságot ápoltak Őrivel.  

A megnyitó gondolatokat követően a Vakler Lajos szerkesztő-riporter által összeállított megemlékező kisfilmet tekintették meg a jelenlévők, majd vezetésével kötetlen hangvételű baráti beszélgetés vette kezdetét a visszaemlékezés jegyében. 

A tárlat július 16-ig tekinthető meg A Szabadművelődés Háza aulájában. 

 

A megnyitón készült fotók letölthetőek a Galériából.

 

 

                                                  




 

Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Simon Erika 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.