Katonazenészekkel telt meg a Belváros

2017.08.17. 18:47
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 17. (csütörtök)
Ma délután tartották az V. Fricsay Richárd Regionális Katonazenekari Fesztivált. Galéria
 
 
 
 

Tata, Debrecen és Szentendre katonazenészei mutatkoztak be és adtak műsort a város helyőrségi zenekara mellett ma délután a Városház téren megrendezett katonazenekari parádén. A fesztivál résztvevőit Vargha Tamás honvédelmi államtitkár köszöntötte.  

 

Évek óta hagyomány Székesfehérváron, hogy a város katonai zenei életét megalapozó Fricsay Richárd emléke előtt tisztelegve, katonazenekari fesztivált rendeznek a Szent István ünnepe köré szervezett rendezvénysorozat keretében. Az előtt a kiváló karmester előtt adózva, akinek élete és munkássága a magyar katonazenéről szólt, és aki nagyon sok zenészgenerációt nevelt fel. Morvaországi származása ellenére ízig-vérig magyarnak vallotta magát, és kötelességének érezte a magyar zene és a honvéd kultúra hagyományainak ápolását, amiről zeneszerzői munkássága is tanúskodik. Fricsay Richárd majd fél évszázadon át szolgálta választott hazáját és a magyar honvédséget. 1897 októberében érkezett családjával együtt Székesfehérvárra, ahol a vele született zenei intelligenciájával és kiváló szervezői képességével hamar meghódította a város lakosságát. A székesfehérvári 5. honvédkerület zenekarát a 17. honvéd gyalogezred keretein belül szervezték és állították fel, az ő vezetésével. A tehetséges fiatal karmester a városban példaértékű kulturális életet teremtett, ápolta a magyar zenei hagyományokat, létrehozta a városban a zeneiskolát és a városi dalárdát, zenekarának koncertjeivel meghódította az egész Dunántúlt, annak minden városát. 

A fesztivál a Belvárosban a négy résztvevő zenekar térzenéjével vette kezdetét. A Magyar Honvédség Szentendre Helyőrségi Zenekara a Városház téren, a Magyar Honvédség Debrecen Helyőrségi Zenekara a Mátyás király-emlékműnél, a Magyar Honvédség Tata Helyőrségi Zenekara az Alba Plaza előtt, míg a Magyar Honvédség Székesfehérvár Helyőrségi Zenekara a Zichy ligetben adott ízelítőt repertoárjából a fehérváriaknak, akiket ezzel a Városház térre csalogatott. 

Az összevont zenekar Fricsay Richárd: Magyar vér indulóját játszotta, Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere vezényletével. Majd a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Vargha Tamás köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, hogy immár ötödik alkalommal találkozunk itt, a városban a katonazenekari fesztivállal, amely egyszerre emlékezés és szórakozás is egyben. Emlékezés a névadóra, Fricsay Richárdra, a legendás katonazenészre, aki a 17. Honvéd Gyalogezred Katonazenekarának karmestere volt, s az itt töltött évei alatt székesfehérvárivá vált, s nemcsak a katonazenei hagyományt teremtette meg Székesfehérváron, hanem ő alapította városunk zeneiskoláját is. Emlékezés egyúttal ez a fesztivál az elődökre is, a katonazenészekre, akik a rádiózás és a híradástechnikai eszközök feltalálása előtt, igen-igen komoly és veszélyes feladatot láttak el a harcban és a háborúban, hiszen a különböző kürtjelekkel a parancsokat továbbították. A ma katonazenészeivel kapcsolatban arról beszélt, hogy egyszerre kiképzett katonák, akik katonai szolgálatot teljesítenek és zenészek is, akik katonaként alaki foglalkozásokban vesznek részt, s egyúttal zenélnek is, és a humor és a szórakoztatás is a vérükben van, amit ma meg is mutatnak. Majd mindenkinek jó szórakozást kívánt a katonazenészek produkcióihoz.       

Ezt követően az MH Összhaderőnemi Parancsnokság fennállásának 10 éves évfordulójára Ruff Tamás őrnagy által komponált Kuruc Díszindulót adta elő az összesített zenekar a szerző vezényletével. Majd a zenekarok szakalaki bemutatóira, vagyis az úgynevezett „gyepshow”-kra került sor, amelyekben különleges látványelemeket is bemutattak a zenekarok.

Elsőként a 120 éves múltra visszatekintő helyi Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar adott műsort, akiknek munkáját a város „Pro Urbe”, „Székesfehérvárért”, valamint „Fricsay Richárd Zenei Díj” kitüntetésekkel ismerte el. Karmesterük 2010 augusztusa óta Ruff Tamás őrnagy, aki aktív, szerteágazó kulturális tevékenysége elismeréséül 2014-ben, a várostól a „Sipos Gyula Díj” kitüntetést vehette át. Őket a 2005-ben alakult és 2009-ben a „Magyar Kultúráért” elismerést kapott Szentendre Helyőrségi Zenekar követte, akik 2010-ben a Katonai Felsőoktatásban való közreműködésükért államtitkári elismerésben részesültek, valamint részt vettek a Franciaországban megrendezésre került, Zenekarok Világtalálkozóján is. Utánuk az Összhaderőnemi Parancsnokság legfiatalabb zenekara, a Tata Helyőrségi Zenekar adott műsort, mely 2005-ben jött létre. Munkájuk elismeréseként 2010-ben Megyei Príma-díjban részesültek, 2014-ben a „Tata Városért”-díj arany fokozatát vehették át, míg 2015-ben, a Honvédelem Napja alkalmából, művészeti vezetőjük, Magyarország Honvédelmi Miniszterétől Egressy-díjat kapott. A zenekarok közül utoljára a Debrecen Helyőrségi Zenekar mutatkozott be a Városház téren, amely az elmúlt 60 év alatt, a haladó magyar katonazenekari hagyományokra alapozva ápolta a magyar katonazenét és vált elismertté a hazai fúvószenei életben. A zenekar, 2000-ben, Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatától Csokonai-díjat, míg 2001-ben, a Pro Pátria Alapítványtól alegységzászlót és Nívó-díjat kapott. Szakalaki bemutatójukat a 2002–ben alakult Debreceni Maskara Alapítvány Majorett csoportjával közösen mutatták be, akik többszörös magyar bajnokok pom–pon csapat kategóriában, és minden évben kivívják a jogot, hogy részt vegyenek a Nemzetközi Majorettsport Szövetség által szervezett Európa Bajnokságon. 

A fesztivál az összesített zenekar közös produkciójával ért véget. Ennek során felcsendült Dávid Péter: Szent László király indulója, Pál István őrnagy, a Debrecen Helyőrségi Zenekar karmesterének vezényletével, majd a Frank Sinatra által sikerre vitt: My Way című sláger, a Tata Helyőrségi Zenekar karmesterének, Balázs Attila őrnagynak a vezényletével, és Szomor György énekes közreműködésével. 

A hangulatos és igen látványos előadásokat Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Huszár János altábornagy, az MH ÖHP parancsnoka egy-egy oklevéllel köszönte meg a zenekarok vezetőinek, valamint a fesztiválon közreműködő művészeknek.  

Ezután az Angyalbőrben filmsorozat főcímdalát játszotta el közösen a négy zenekar a Szentendre Helyőrségi Zenekar karmestere, Rixer Krisztián őrnagy vezényletével, Szomor György és a Newman Project közreműködésével. Majd Ben E King: Stand by me című világslágerét, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere, Ruff Tamás őrnagy vezényletével szólaltatták meg. A produkció alatt különleges élményben lehetett részük a jelenlévőknek. Az egyik fehérvári katonazenész ugyanis ezen szám alatt kérte meg szerelme kezét, s jegyezte el.

A fesztivál záró száma Máté Péter: Zene nélkül című slágere volt, amit Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere vezényelt és Vajda Ferenc főtörzsőrmester, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar tagja énekelt el. A zenekarok elvonulása alatt Kraul Antal: Zrínyi-indulója szólt.

 


A fesztiválon készült fotók letölthetőek a Galériából. 




                           


 

Forrás: http://www.fricsay.hu/
Szöveg: Kész-Varga Mónika
Fotó: Simon Erika, Bácskay Gergely, Kiss László, Varju Zoltán Mihály

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.