Kétszáz évvel ezelőtt...

2016.02.24. 17:35
KÖZLEMÉNY - 2016. február 24. (szerda)
A névadó korát megidézve folynak a tanórák a Teleki tagintézményében. Galéria 

 

 

A Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskolában a jubileumi tanév kapcsán számos időutazásos tematikus program zajlik. Februárban minden osztály egy-egy napot kiszemelve, a kétszáz évvel ezelőtti kornak megfelelő ruhákban emlékezik az iskola névadójára, a magyar nőnevelés úttörőjére. Ma a 2.a osztályosok repültek vissza az időben.  

Kockás inges, hozentrógeres kisfiúk, hosszú szoknyás, blúzba öltözött kislányok ültek a régi fapadokban, amin tintatartók, régi füzetek, egykori tankönyvek sorakoztak, míg a háttérben egy megsárgult térkép állt. Mindez nem egy képeslap látványa volt ma délelőtt, hanem a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola tagintézményének aulája.

A gimnázium fennállásának 140. évfordulóját, az általános iskola megalakulásának 35. évét, valamint a két intézmény fúziójának 10. évét ünnepelve az iskola az idei tanévben számos programmal emlékezik a jubileumokra.

Ahogy arról Ráczné Kálmán Anikó, a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola tagintézmény-vezetője beszámolt, amikor elkezdték szervezni az emlékévet, azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy valamilyen formában a gyerekekhez közel hozzák Teleki Blanka korát, és ennek megfelelően különböző tematika köré próbálták tervezni a hónapokat.

Az október az időutazás jegyében zajlott, amikor a régi iskolákhoz köthető tárgyakat összegyűjtötték a tanulók szüleitől, nagyszüleitől. Ezek kerültek kiállításra az aulában, ahol a Lepsényi Általános Iskola egykori padjait is felállították. A november a nyelvi hónap volt, illetve ekkor gyűjtötték össze a régi játékokat, amikből szintén kiállítás nyílt. Decemberben a zenéé volt a főszerep, amikor az iskolarádióban a különböző korok zenéit szólaltatták meg.

Januárban a szülőktől régi iskolai fotókat kértek be, miközben a hónapot a digitális technológiának szentelték. Egyik program például geocoaching játék volt, melynek során a ládika rejtekhelye Teleki Blanka szobra mögött volt. A februárt a földrajz és a világ hónapjának nevezték el. Ennek kapcsán az elmúlt hetekben feladat volt kideríteni, hogy mely országokban járt Teleki Blanka, illetve a tanítás egy-egy - az osztályok által - választott napon korabeli ruhában zajlott. Ezen kívül a farsangon is a felsős osztályok egy-egy országot választva, öltöztek be különböző jelmezekbe. 

Mint azt a vezető megfogalmazta, minden program, feladat és játék kapcsán próbálták a jelent és a múltat összekapcsolni.  
Beszámolt arról is, hogy az elkövetkezendő hónapok is tematikusak lesznek. Így a március a történelem-természet-művészet hármas egységében fog telni, míg az április a sport jegyében. Színes, érdekes, múltat idéző foglalkozások várnak a gyerekekre. 

Több nagyszabású programra is készül az iskola. Március 23-án oktatási konferenciát szerveznek Új utak a pedagógiában címmel a Hotel Magyar Királyban. Két neves előadó, Tari Annamária pszichoanalitikus és dr. Varga László, a Nyugat-magyarországi Egyetem egyetemi docense fognak előadást tartani. Ezen kívül áprilisban Teleki Blanka szobrot avatnak majd az iskolában.

Az iskolában a 2.a osztályról készült fotók letölthetőek a Galériából


                                     


Szöveg: Kész Mónika
Fotó: Simon Erika

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Május
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.