Kulturális kapcsolatok Rómával

2017.05.19. 11:43
KÖZLEMÉNY - 2017. május 19. (péntek)
Székesfehérvár bemutatkozhat az Örök Városban.  
 
 
 
 
 
Székesfehérvár város delegációja Rómában tett látogatása során a Római Magyar Akadémia és a Pápai Magyar Intézet vezetőivel egyeztetett a kulturális kapcsolatok további lehetőségeiről, a két kultúra kölcsönös megjelenítéséről. A részletekről Róth Péter alpolgármester adott tájékoztatást.


Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András dr. Puskás Istvánnal, a Római Magyar Akadémia igazgatójával és dr. Tóth Tamással, a Pápai Magyar Intézet rektorával is találkozott római látogatása során. Székesfehérvár kulturális életének római és olaszországi megjelenési lehetőségeiről egyeztetett a városvezető az intézményvezetőkkel, valamint szóba került az olasz kultúra itthoni megjelenítése is.

A két város közötti együttműködésnek vannak előzményei, hiszen a 2013-as Szent István Emlékévben a székesfehérvári Hermann László Kamarazenekar adott több koncertet is az Örök Város templomaiban és kulturális intézményeiben, illetve a tavaly forgatott Szent István Emlékek Rómában című dokumentumfilm székesfehérvári és római bemutatása, és az ennek kapcsán már kiépülő kulturális kapcsolatok is közelebb hozták városunk 2018-19-ben tervezett komolyabb bemutatkozását.

Az egyeztetéseken szóba került az olasz kultúra itthoni megjelenítése, akár a történelmi hagyományok – gondolva az Anjou királyokra, vagy akár Mátyás feleségére, Beatrixra –, akár a kortárs kultúra vonatkozásában. Szintén felmerült a Székesfehérvár által fenntartott Gorsium Régészeti Park és az itáliai ókortörténészek és intézmények közötti kapcsolat erősítése. 

Székesfehérvár Szent István városaként, a nemzet történelmi fővárosaként büszke arra, hogy újabb meghatározó kulturális kapcsolat van kiépülőben, amely a keresztényi és a nemzeti hagyományok, valamint a történelmi értékek megerősítését szolgálhatják. Mindez fontos előrelépés abban a fejlődésben, amellyel a középvárosok szintjén Székesfehérvár Európa egyik meghatározó kulturális helyszínévé válhat – zárta tájékoztatóját a fehérvári delegáció Falconieri-palotában folytatott tárgyalásairól Róth Péter alpolgármester.

 
 
 
 



 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.