26 éves testvérvárosi kapcsolatok

2017.07.27. 14:40
KÖZLEMÉNY - 2017. július 27. (csütörtök)
Az egykori aláírók Schwäbisch Gmündben találkoztak. Galéria 
 
 
 
 
A Székesfehérvár – Schwäbisch Gmünd Baráti Kör júliusban a német testvérvárosi egyesületnél vendégeskedett. A 26 éves partnerkapcsolat szerződését aláíró egykori polgármesterek, Balsay István és Dr. Wolfgang Schuster is találkoztak, és a tartós barátságot, a további együttműködést hangsúlyozták.


A Székesfehérvár – Schwäbisch Gmünd Baráti Kör július 18-24. között a német testvérvárosi egyesületnél vendégeskedett.

Balsay István, az 1991-es testvérvárosi szerződést aláíró polgármester a látogatás kapcsán elmondta, hogy nagy jelentőségűnek tartja Székesfehérvár és Schwäbisch Gmünd egymásra találását: „Ez volt az első olyan és a mai napig sikeres partnervárosi kapcsolat, amelyet nemcsak az önkormányzatok kiváló közös munkája jellemzett, hanem a civil szféra együttműködése is. Ebbe az egyesületek, az óvodapedagógusok, a diákcsereprogramok, az önkéntes tűzoltók, a rendőrök, a művészek és a családok is beletartoznak.” – mondta, majd hozzátette, hogy nagy élmény volt egy emberöltő elteltével a több generációs találkozás. Balsay István tolmácsolta a testvérváros üdvözletét a városnak, az intézményeknek, a városi szervezeteknek és a magánembereknek, Schwäbisch Gmünd készen áll a következő 25 éves együttműködésre.

A testvérvárosba érkező csoportot Richard Arnold polgármester fogadta július 20-án a Városházán. Köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy július végén Székesfehérvárra jöhet egy gyors látogatás erejéig a Szent Miklós katolikus ifjúsági fiú kórussal, amelynek egykor ő is tagja volt. A kórus július 31-én, hétfőn, délben a Városház téren énekkel köszönti majd a székesfehérváriakat. A német testvérváros polgármestere köszöntőjében azt is hangsúlyozta, hogy az európai politikai nézetkülönbségek nem zavarhatják meg a két város polgárai közötti barátságot, a testvérvárosi kapcsolat embertől emberig, szívtől szívig ér. Mindennek fontosságát tükrözi, hogy Gmünd város vezetése ebben a hónapban megemelte a testvérvárosi együttműködésekre fordítható költségvetését.

Igariné Komlósi Erzsébet
, a székesfehérvári egyesület elnöke arról beszélt, hogy idén is több generációs csoporttal – unokák, szülők és nagyszülők – érkeztek a fogadó családokhoz. Különleges találkozás ez a 26 évvel ezelőtti együttműködés elindításában résztvevők és a folytonosságot biztosító fiatalok számára.

A szerződést Schwäbisch Gmünd polgármestereként aláíró, későbbi stuttgarti polgármester Dr. Wolfgang Schuster számos alapítvány elnöke, a fenntartható városok elkötelezett szakértője és egyik alapítója a felnőtt szakképzést támogató, idén 30 éves  Technische Akademie Schwäbisch Gmündnek. Az egykori városvezetők a jubileumi ünnepség keretében találkoztak és elevenítették föl a testvérvárosi kapcsolat múltját, valamint beszéltek a jelen kihívásairól és Európa jövőjéről. A 30 éves akadémia megalapításakor célul tűzte ki a fiatal munkanélküliség csökkentését, ami napjainkban is aktuális; Balsay István a Székesfehérváron egyre népszerűbb duális képzési rendszert, a város, az egyetemek és a cégek közötti szoros együttműködést hozta föl párhuzamként.

A Baráti kör az egy hetes németországi látogatás során különböző programokon vett részt, azonban ennél még fontosabbnak tartják a találkozás lehetőségét és a baráti beszélgetéseket egymás mindennapi életéről, problémáiról, örömeiről. Az egyesület régi és új tagja együtt tervezik a jövőbeli programokat, például a nyelvtanulással, közös művészeti projektekkel kapcsolatban.


Az egykori testvérvárosi szerződés aláírásakor és a 2017-es júliusi látogatáson készült fotók letölthetőek a Galériából!





Szöveg: Fraller Ildikó, Halász Etelka
Fotó: Székesfehérvár – Schwäbisch Gmünd Baráti Kör
 

 

 

 

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.