Székesfehérvári programok, augusztus 20-án, vasárnap, Szent István ünnepén

2017.08.18. 08:22
KÖZLEMÉNY - 2017. augusztus 18. (péntek)
Szentmise, Fehérvári királyok menete, ünnepi közgyűlés, borrendi rendezvények, „Táncra magyar!”, tűzijáték 

   

 

Államalapító Szent István királyunk tiszteletére ünnepi szentmise lesz a Bazilikában. Első királyunk szarkofágjánál énekes-zenés megemlékezésre kerül sor, majd a Szent István téren ünnepi közgyűlésre, melyet a Fehérvári királyok menete vezet fel. Este „Táncra magyar!” címmel gálaműsort ad az Alba Regia Táncegyüttes és a Bekecs Néptáncegyüttes, majd az ünnepi programokat tűzijáték zárja.   

  

A magyarság és a keresztény hit világának találkozását és összefonódását a magyar nép egyetlen uralkodó személyéhez köti, az első magyar királyhoz, államalapító Szent Istvánhoz. Ünnepnapján, az egyik legősibb magyar ünnepen, a keresztény magyar államalapítás emléknapján a Szent István-bazilikában Spányi Antal megyés püspök celebrál ünnepi szentmisét 10.30 órakor, majd megáldja az új kenyeret. 

Az ünnepi program délután a Fehérvári királyok menete történelmi felvonulással folytatódik, melynek keretében az óriásbábok és a hagyományőrzők együtt vonulnak át a Koronás Parktól a Szent István térig, mely egyúttal a Kárpát-medencei magyar néptáncosok zarándoklata is lesz Szent Istvánhoz. A menethez csatlakoznak azok a meghívott vendégek is, akik ezt megelőzően 17 órától a Nemzeti Emlékhelyen gyűlnek össze énekes-zenés tiszteletadásra Szent István szarkofágjánál. Itt ünnepi beszédet mond dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. 18 órakor a Szent István téren díszközgyűlés kezdődik, amelyen dr. Cser-Palkovics András polgármester mond ünnepi beszédet, és itt kerülnek átadásra Székesfehérvár városának kitüntetései is.  

A Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége idén is városunkban tart szakmai napot az ország történelmi és hagyományos borvidékeiről érkező borrendi delegációk, valamint ismert szőlész-borász szakemberek részére augusztus 20-án, melynek keretében sor kerül a Noé-Hegyi Szent István Borlovagrend 15 éves Jubileumi Ünnepi Közgyűlésére, valamint egy konferenciára is. Közönségprogramként az érdeklődök megtekinthetik a Bandiera Zászlóforgató csoport műsorát, valamint 16 órától a borrendek felvonulását a Virágórától a Zichy színpadig, ahol boráldás, valamint borlovag avatási ceremónia is lesz. 

Az esti program a Zichy színpadon 19 órakor kezdődik „Táncra, magyar!” címmel. A gálaműsor keretében az Alba Regia Táncegyüttes azzal a  Bekecs Néptáncegyüttessel lép színpadra, akinek felnőtt csoportja a 2014. évi „Fölszállott a páva” döntőseként a tehetségkutató műsorban átvehette „A legjobb határon túli előadó” különdíját. Az erdélyi társulat – aki a gazdag néptánc hagyományú Nyárádszereda együttese – helyieket és környékbeli fiatalokat egyesít. Évente több mint hatvan előadásuk van Erdélyben és Magyarországon egyaránt.  

Az ünnepi rendezvénysort – melynek napközben része a Koronázási Ünnepi Játékok valamennyi programeleme – 21.30 órakor tűzijáték zárja a Palotavárosi tavaknál.

 

Részletes program a Székesfehérvári Királyi Napokkal kapcsolatban a https://www.szekesfehervar.hu/ oldalon.

 

                                          


 

Szöveg: Kész-Varga Mónika

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.