Igazak – ünnepi megemlékezés a Városház téren

2021.10.23. 13:35
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2021. október 23. (szombat)
 
 
 
 
 
 
Ünnepi előadással és koszorúzással tisztelgett Székesfehérvár az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt. A Városház téren bemutatott Igazak című darabban a nézők hét fiatal sorsát kísérhették végig a világháború végétől a forradalom idejéig, a történetüket egy nyolcadik mesélte el. A téren ünnepi beszédet mondott Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő, majd a megemlékezés a Szent István-székesegyház oldalában lévő emlékkeresztnél koszorúzással zárult.


1956 a fiatalok forradalma. Ők gyülekeznek az iskolai aulákban, ők bontanak zászlót az októberi forradalom első napjaiban. Ők állnak a barikádok tetején, lőnek és meghalnak. A forradalom leverése után ott látjuk őket a Csepel teherautók platóján, családjukkal, vagy attól elszakítva, útban nyugati gyűjtőtáborokba. És ők ülnek a siralomházakban ítéletre várva. Ahogyan ők ülnek vissza november 4. után az iskolapadokba is. Évek, évtizedek múlva ők jönnek majd haza, de ők alkotják meg a külhoni magyar kolóniákat is, és tartanak ébren évtizedeken át olyasvalamit, aminek ellobbannia sem lett volna szabad. Az Igazak című történelmi színjátékkal méltó módon tisztelgett az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményei és hősei emléke előtt Székesfehérvár. A Városház téri színpadon hat középiskola nyolc tehetséges diákja mesélte el egy elképzelt történetben néhány fiatal néhány napját – a század egyik legszebb forradalmának idejéből.

„A forradalom fiataljai a józan ész szabályait félredobva csak a szívükre hallgattak, amikor felvették a harcot a szovjet tankokkal. Tetteiket és nevüket aranybetűkkel írták be a magyar történelem könyvébe.” – ünnepi beszédében így emlékezett meg az ’56-os hősökről Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője. Nemzetünk történelmének vannak soha el nem múló lánggal lobogó pillanatai. Ezek azok az események, amelyek meghatározzák identitásunkat, ilyenkor markánsan és ellentmondást nem tűrően megmutatkozik mindaz, ami magyarrá tesz bennünket. A képviselő kiemelte: „Ez a láng 1956. október 23-án robbanásként tört a felszínre. Az ország számos pontján hatalmas tüntetések kezdődtek, amire a hatalom sortüzekkel felelt. Mintha a robbanás okozta tűzvihart olajjal próbálták volna eloltani. (…) A forradalom hősei soha el nem múló tiszteletet és megbecsülést érdemelnek. Emléküket csak úgy ápolhatjuk igazán, ha cselekedeteinkben és gondolatainkban is a szabadságharc hőseihez méltó életet élünk. A szabadságért vívott háború nem ér véget soha. Mindig vannak, akik különböző álarcok mögé bújva szeretnék megzabolázni szabadságvágyunkat, és örök rabságba hajtani a gyermekeinket. Az ’56-os forradalom hősei azt üzenik nekünk: Előre, ne hátra! Ránk is vár, hogy megnyerjük az ’56-os szabadságharcot, hogy győztesek legyünk. Össze kell fognunk, erősnek, egységesnek kell lennünk, és amikor eljön az idő, cselekednünk kell.” – zárta ünnepi beszédét Vargha Tamás.

A beszédet követően a színpadon Csengey Márton, Farkas Eszter, Török Laura, Vágó Bendegúz, Helmrich Márton, Somos Gergő, Bíró Mózes és Németh Dávid, valamint a Megadance Székesfehérvári Táncszínház Egyesület táncosai idézték fel az egykori egyetemisták és középiskolások forradalmi napjait. A darabot Matuz János írta és rendezte.  

A Városház téri ünnepi műsort követően a Bazilika 56-os emlékkeresztjénél néma koszorúzással emlékeztek az 56-os hősökre. A város és a megye koszorúját közösen helyezte el Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Simon László kormánymegbízott. Az emlékműnél tisztelegtek a fegyveres testületek, a rendvédelmi szervek, az egyházak, az önkormányzatok, a pártok képviselői, az oktatási és kulturális intézmények és a civil szervezetek vezetői, valamint egy-egy szál virággal a székesfehérváriak.

Az Igazak című műsort a Fehérvár Televízió rögzítette, és ma est műsorára tűzi 18.20 órakor.

A helyszíneken készült fotók letölthetők a Galériából.
 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.