Magyar és német katonák gondozzák a Szentlélek temető hadisírjait

2024.04.03. 12:35
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. április 3. (szerda) 
 
 

A német Ingolstadt körzetéből, a Német Szövetségi Haderő tartalékos szervezetéből 11 katona érkezett Székesfehérvárra, akik kiegészülve 11 helyi honvéddel, közösen fogják gondozni a Szentlélek katonatemető hadisírjait a következő napokban. Az önkéntes csoportot szerdán délelőtt Lehrner Zsolt alpolgármester fogadta a Városházán.

A Városházán Lehrner Zsolt alpolgármester fogadta azt a 11 fő német tartalékos katonát, akik Ingolstadt városának körzetéből, a Német Szövetségi Haderő kötelékéből érkeztek a városba, hogy kiegészülve a Magyar Honvédség 6. „Sipos Gyula” Területvédelmi Ezred állományában szolgáló tartalékosokkal, közösen ápolják a Szentlélek temető hadisírjait. A Német Hadisírgondozó Népi Szövetség 1919-es alapítása óta a világ számos országában teljesít hasonló feladatot. Az elmúlt több mint száz évben közel 1000 katonatemetőben végeztek hasonló felújítási, sírápolási munkákat. A most Székesfehérvárra látogató csoport tagjai között is többen vannak, akik korábban jártak már városunkban. A katonák többek között megtisztítják a főkaput, megjavítják a kerítésoszlopokat, valamint lecsiszolják a kopjafákat és újrafestik a német gránitkereszteket.

A katonákat Lehrner Zsolt alpolgármester a Városháza Dísztermében fogadta, ahol köszönetet mondott minden német és magyar katonának, akik a hadisírok ápolásával fontos feladatot látnak el. Az alpolgármester elmondta, hogy Székesfehérvár a Magyar Honvédség kiemelt központja, a katonaváros jelleghez pedig hozzátartozik a katonahagyományok ápolása és őrzése. Hozzátette, a német katonák Székesfehérváron lelték halálukat, így fontos, hogy méltó módon nyugodhassanak. Lehrner Zsolt megismertette a vendégeket Székesfehérvár történelmével, valamint bemutatta a Dísztermet és a koronázási ékszerek hiteles másolatait is.

„A német-magyar barátság, valamint a háborúban elesettek tisztelete hozott minket ide, hogy gondozzuk a temetőt. A magyar bajtársakkal együtt a következő két hetet a temetői munkákra fordítjuk, majd megemlékezéssel zárjuk az időszakot.” – nyilatkozott a csoport vezetője, Christmann Wolfgan törzsaltiszt/őrmester, aki először jár Székesfehérváron, de korábban a budaörsi temetőben végzett már hasonló munkákat Magyarországon.

Április 13-án, szombaton 11.00 órakor közös programot rendeznek, ahol a magyar és a német kormány között létrejött, a Hadisírokról szóló megállapodás aláírásának 30. évfordulójára emlékeznek majd.

Az eseményen készült fotóinkat Galériánkból letölthetik.

-VÉGE-

Fotó: Simon Erika
Szöveg: Józsa Dávid

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.