NATO 75 – Székesfehérváron is megünnepelték a szövetség fennállásának jubileumát

2024.04.09. 12:40
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. április 9. (kedd) 
 
 
 

A NATO Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnoksága (HQ MND-C) szervezésében ünnepelték a NATO fennállásának 75. évfordulóját Székesfehérváron. A rangos eseményen megemlékeztek a szövetség elmúlt évtizedeiről, valamint kulturális műsorral köszöntötték a vendégeket.

A NATO fennállása óta eltelt 75 év alatt a Szövetség folyamatosan bővült, kezdetben 12 országot számlált, majd több körben érte el a mai, 32 tagországos létszámát. 1999. március 12-én lett teljes jogú tagja a katonai szövetségnek. A NATO, azaz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete napjainkban a tagországok határain túl is végez békefenntartói feladatokat.

A Székesfehérváron állomásozó HQ MND-C a NATO egységének, együttműködésének és kollektív védelmének tartós öröksége előtt tisztelgett a keddi ünnepségen, kiemelve a Szövetség értékéi és küldetése iránti elkötelezettségét. A 2020-ban nemzetközi katonai parancsnokság státusszal megalapított HQ MND-C a NATO haderőstruktúra része, a parancsnokság kulcsszerepet játszik a közép-európai régió biztonságának, stabilitásának és együttműködésének előmozdításában.

Tibor Králik vezérőrnagy, a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság parancsnoka beszédében elmondta: nem kell nagyon a dolgok mélyére nézni, hogy lássuk a NATO létjogosultságát. Az évtizedek alatt a 12 tagországból álló Szövetség olyan országokkal bővült, akik közös célokon túl közös értékeken is osztoznak. Elismerően szólt arról, hogy a NATO különböző kultúrával, történelemmel rendelkező országai hogyan alkotnak egy nagy egységet. „A küldetéseinek középpontjában a közös értékeink és határaink megvédése áll. A szabadság, a demokrácia, az emberi jogok és a törvények tisztelete vezet minket ezen az úton. Ezek pedig nem csak papírra vetett szavak, hanem Szövetségünk alapkövei, és azon leszünk, hogy megvédjük őket.” – fogalmazott a parancsnok, aki az orosz agresszióról és a Közel-Keleten zajló háborúkról is szólt. Emlékeztetett, hogy az Ukrajnát ért támadás nem csak a régió stabilitását veszélyezteti, de szembe megy azokkal az elvekkel is, melyeket a NATO képvisel.

„A ránk nehezedő kihívások ellenére a NATO ragyogó példája a nemzetközi együttműködésnek és szolidaritásnak. Szövetségünk számos nagy sikert ért el közösen, akár a terrorizmus elleni harcban, akár a stabilitás és a biztonság védelmének tekintetében.” – emelte ki Tibor Králik vezérőrnagy, aki a jövőre nézve leszögezte: a NATO mottójához híven, folyamatos fejlődésre van szükség ahhoz, hogy a 21. század veszélyeit és kihívásait kezelni tudják. Végezetül megköszönte minden civil és katonai partnernek az elmúlt évek támogatását, valamint a katonák rendíthetetlen bizalmát és szolgálatát.

Az ünnepségen részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester, dr. Tanárki Gábor, Fejér vármegye főispánja, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke, Spányi Antal megyés püspök, továbbá a NATO és a Magyar Honvédség magas rangú képviselői.

Az eseményen készült fotóinkat Galériánkból letölthetik.

-VÉGE-

Fotó: Simon Erika
Szöveg: Józsa Dávid & HQ MNDC-Q

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.