A SZÉPHŐ Zrt. a Bakony utcai és a Tóvárosi fűtőerőművében jelenleg 8 db, egyenként 3 MW névleges villamos teljesítményű, Jenbacher típusú kapcsolt energiatermelő egységet üzemeltet. A szolgáltató a berendezések villamosenergia-termelő kapacitását és a termelt villamos energiát az országos elektromos hálózat másodlagos szabályozási piacán értékesíti. A gázmotorok által termelt hő a városi távhőrendszerben kerül hasznosításra, több mint húszezer háztartást és több száz intézményt, egységet ellátva.
Ezeket a motorokat körülbelül hatvanezer üzemórára tervezték. A BGM3-as jelű berendezésnél a motordiagnosztikai eljárások az elhasználódásból eredő, visszafordíthatatlan hibákat tártak fel, melyek a gázmotor mielőbbi cseréjét tették szükségessé a meglévő segédberendezések (a komplett füstgázhő-hasznosító rendszer) megtartása mellett.
Történelmi pillanatnak számított a 2023. december 20-án lezajlott kiszállítás, mivel 2006 óta először érkezett egy teljesen új gázmotor-generátor egység a Bakony utcai fűtőerőműbe. A régi berendezés kibontása után, annak helyére egy új, megegyező gyártmányú, típusjelű és elektromos teljesítményű gázmotor-generátor egység telepítése valósult meg idén februárban nettó 427 millió forint összértékben.
Április 18-án, csütörtökön sajtónyilvános eseményen mutatták be az új berendezést a székesfehérvári, távfűtéssel érintett városrészek önkormányzati képviselőinek és a SZÉPHŐ Zrt. partnereinek, munkatársainak.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta, az új gázmotor – a SZÉPHŐ egyéb vagyontárgyaival együtt – a város, a közösség tulajdonát képezi, és fontos része az alapvető közszolgáltatást biztonságosan kiszolgáló eszközállománynak. A környezetvédelmet és a fenntarthatóságot szolgáló beruházás azért is fontos, mert a SZÉPHŐ bevételét éppen az a szerkezet termeli, aminek a cseréje most lezajlott az új berendezéssel.
A városvezető köszönetét fejezte ki a SZÉPHŐ Zrt. valamennyi munkatársának, hogy az elmúlt években, a COVID és az energiaválság okozta, kiemelkedően nehéz helyzetben is folyamatosan, stabilan tudták működtetni a távfűtést és a melegvíz-szolgáltatást.
Szauter Ákos, a SZÉPHŐ Zrt. vezérigazgatója arról szólt, hogy folytatniuk kell a fejlesztéseket. A gázmotoroknak lényeges szerepük van a villamosenergia-ellátásban. Az elmúlt időszakban igen jelentős kapacitással kerültek be a napelemek ebbe a rendszerbe, azonban az energiatárolásuk kevéssé megoldott. Előfordulhat, hogy felhős időben a napelemek teljesítménye visszaesik, ami azonnal érezhető a hálózaton. A gázmotorok – különösen a mostani új berendezés – rendkívül gyorsan képesek erre reagálni, elindulni és pótolni a kieső villamosenergiát. Így a háztartások gyakorlatilag meg sem érzik a hálózati ingadozásokat.
A járműiparhoz hasonlóan a gázmotoros technológia is sokat fejlődött az elmúlt évek folyamán. A szerviztapasztalatok nyomán születtek hasznos és izgalmas újítások. Ilyen például a levegő- és a gázkeverék teljes körű komputeres szabályozása, ami a régi gépeknél csak részlegesen valósul meg, tehát a kezelőnek kell beavatkoznia, ha akadozik az indulás a hőmérsékletviszonyok, vagy a földgáz fűtőértékének változása miatt.
Az új BGM3-as említésre méltó, vitathatatlan előnye, hogy elődjénél lényegesen környezetkímélőbb, mivel a modern gépjárművek belsőégésű motorjaihoz hasonlóan szinte egyáltalán nem fogyaszt kenőolajat, míg a 18 évvel ezelőtti technológia folyamatos olajpótlást igényelt. Az 500 °C hőmérsékletű kipufogógáz hulladékhőjét a füstgázhasznosító rendszer olyan hatékonysággal tudja felhasználni a távhőrendszerre kiadott meleg víz előállításához, hogy a kéményeken kilépő füstgáz hőmérséklete már csupán 60 °C fok körül alakul.
Az új motorral lényegesen csökken a környezetterhelés, a károsanyagok kibocsátása – a kiválasztásnál és a berendezés cseréjénél ez is döntő szempont volt mind a SZÉPHŐ Zrt., mind Székesfehérvár Önkormányzata vonatkozásában.
Érdekességek a régi és az új berendezés összehasonlítása alapján:
- sokkal modernebb, finomabban szabályozó földgáz–levegő keverékképzéssel működteti a gázmotorban az égési folyamatokat, ezáltal a kibocsátott füstgáz károsanyag-tartalmának határértéken belül tartása minden üzemállapotban, alacsonyabb szinten garantált,
- az újfajta keverékképzésnek köszönhetően a gázmotor gyors indítása változó környezeti feltételek (hőmérséklet, páratartalom) esetén is biztosított, nincs szükség a környezeti feltételek változása esetén a beszabályozások módosítására,
az új konstrukciójú gázmotor kenőolaj-fogyasztása töredéke a régiének, ezáltal a kibocsátott füstgáz nem tartalmaz motorolaj-égésterméket, nagymértékben csökkentve ezzel a légszennyezést,
- az új gázmotor-generátor egység elektromosáram-termelési hatásfoka 44,3%, mely 1,07 %-kal magasabb, ebből következik, hogy egységnyi mennyiségű villamos energia megtermeléséhez ennyivel kevesebb földgázt használ fel,
az új berendezés esetén a várható karbantartási költségek is csökkenni fognak,
- az eseti meghibásodások száma, és a javítások miatt kieső állásidő is várhatóan kevesebb lesz, így nagyobb rendelkezésre állási idővel és díjakkal lehet számolni.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg:
SZÉPHŐ Zrt.
Stettler Zsuzsanna (ÖKK)
Havasi Tímea (ÖKK)
Fotó: Ostorházi Helga