Újabb magyar siker és jégkorongünnep az Alba Aréna nyitóhétvégéjén

2024.04.20. 20:08
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. április 20. (szombat)

Az Alba Aréna péntek esti teltházas megnyitója után szombaton ismét jégkorong-mérkőzésnek adott otthont. A magyar és norvég válogatottak összecsapásán túl a szurkolók elbúcsúzhattak a válogatottól visszavonuló Kóger Dánieltől, Magosi Bálinttól és Szirányi Bencétől. A mérkőzés első szünetében a 2008-as szapporói hősöket köszöntötték.

A magyar válogatott péntek esti sikere után szombaton is teltház előtt folytatódott az Alba Aréna nyitóhétvégéjének programja. A mérkőzés előtt ezúttal is számos aktivitással lehetett hangolódni az arénában. A legnagyobb érdeklődés a három, válogatottól visszavonuló jégkorongozó búcsúztatását kísérte. Magosi Bálint, Kóger Dániel és Szirányi Bence együtt összesen 400 válogatott mérkőzésen viselhette a piros-fehér-zöld mezt, most azonban ünnepélyesen elbúcsúztak a nemzeti csapattól. A válogatottól történő visszavonulás ellenére mindhárom játékos szerepel majd a klubcsapatában, Magosi Bálinttal pedig ősztől az Alba Aréna jegén is találkozhatnak a szurkolók. A játékosokat a 6000 szurkoló mellett dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, valamint Gál Péter Pál, a Hydro Fehérvár AV19 elnöke köszöntötte.

Magosi Bálint – Hydro Fehérvár AV19

Magosi Bálint jelenleg is a Hydro Fehérvár AV19 játékosa, a következő szezonra érvényes szerződéssel rendelkezik. Dunaújvárosban kezdte profi pályafutását, majd 2011 és 2015 között már volt a fehérvári klub játékosa. Egy év franciaországi légióskodás után a DVTK Jegesmedvék kapitányaként a szlovák és a magyar bajnokságban is szerepelt, majd 2021-ben tért vissza Székesfehérvárra, ahol azóta is az együttes egyik alkapitánya. 2009-ben kapott először meghívót a felnőtt válogatottba, 2023-ig pedig 141 alkalommal húzta magára a címeres mezt.

A megnyitó hétvége időpontja a magyar jégkorong egy jeles évfordulójára esett. 2008. április 19-én a magyar válogatott hazai sporttörténelmet írva, 70 év után jutott ki az A-csoportos világbajnokságra, miután a Japánban, Szapporóban megrendezett divízió I/A világbajnokságon hibátlan mérleggel zárt. Sokan emlékezhetnek a Japánok elleni thrillerre, vagy éppen az Ukrajna elleni utolsó meccsre, ahol 4-2 arányban nyert az Ifj. Ocskay Gábor vezette válogatott. Az esemény a „Szapporói csoda” néven íródott be a magyar sporttörténelembe. Az akkori csapat játékosai közül Ifj. Ocskay Gábor örök A-csoportos maradt, hiszen nem sokkal a 2009-es VB előtt elhunyt. A keret nagy része nem távolodott el a jégkorong sporttól: edzőként, sportvezetőként a sportág fejlődéséért dolgoznak itthon és külföldön egyaránt. A szapporói hősöket dr. Cser-Palkovics András polgármester és Dr. Such György, a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke köszöntötte a jégen.

A 2008-as szapporói hősök teljes névsora: Szuper Levente, Hetényi Zoltán, Tokaji Viktor, Horváth András, Szélig Viktor, Sille Tamás, Svasznek Bence, Kangyal Balázs, Ennaffati Omár, Ifj. Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Vaszjunyin Artyom, Vas Márton, Peterdi Imre, Ladányi Balázs, Gröschl Tamás, Holéczy Roger, ifj. Kovács Csaba, Benk András, Majoross Gergely, Fekete Dániel, Vas János, Pat Cortina, Diego Scandella, Énekes Lajos, Kéri Rudolf, Bagonya Imre, Dr. Majzik Ernő, Leleszi Zoltán.

A mérkőzésen Papp Kristóf ott folytatta, ahol tegnap abbahagyta és az első harmad felénél egy erős lövéssel járt túl a norvég kapus eszén. A magyar kapuban ezúttal a Hydro Fehérvár AV19 kapusa, Horváth Dominik állt, akinek többször is hárítania kellett a veszélyes norvég akciókat. Az első játékrész 15. percében Sofron István belőtte pályafutása 76. válogatott gólját, 2-0-ra módosítva ezzel az állást. A második harmadban aztán folytatódott a Horváth-show: a fehérvári kapus többször is bravúros védésekkel rukkolt elő. Ugyanitt dicséret illeti a magyar válogatott emberhátrányos védekezését is, akik többször is jól vizsgáztak. Nagy Krisztián, a Budapesti Jégkorong Akadémia csatára egy kapu előtti kavarodás után a kotorta be a korongot, a játékvezetők vissza is nézték a szituációt, majd pár perces elemzés után érvényesnek ítélték a gólt. A norvégoknak még volt egy hatalmas ziccere a harmad végén, ám Horváth Dominik leért az alsó sarokra és hárítani tudott. A harmadik harmad Horváth nagyszerű reflexvédésével indult, azonban néhány perccel később Bjerke Larsen, a Färjestad 19 éves védője egy távoli lövéssel betalált a rövid sarokba, 3-1-re módosítva ezzel az állást. Négy perccel az utolsó játékrész vége előtt Berg-Paulsen talált be egy kipattanó után, majd nem sokkal később a vendégek a kapust is lehozva, hat mezőnyjátékossal támadtak, de maradt a 3-2-es eredmény.

A mérkőzés legjobb játékosainak járó díjakat Szélig Viktor, a Hydro Fehérvár AV19 általános igazgatója, valamint Palkovics Krisztián, a magyar és fehérvári jégkorong legendája adták át. A norvég válogatottban az egy asszisztot jegyző Anders Tangen Henriksen lett, míg a hazai oldalon az egész meccsen remek teljesítményt nyújtó kapus, Horváth Dominik lett a legjobb játékos.

A válogatott meccsek után holnaptól a közönség is kipróbálhatja az Alba Aréna jegét. Április 21-től, vasárnaptól egészen május 1., szerdáig számos alkalommal lesz közönségkorcsolya az új csarnokban. Május 1-jén, szerdán egy jégbúcsúztató Arénabulival adják át a teret a kulturális programoknak. Május 24-én, pénteken előbb a Nikola Tesla – Végtelen energia című musicalshowt láthatják, majd június 15-én, szombaton a Quimby ad nagykoncertet. Jegyek valamennyi eseményre elérhetők még a Jegymester oldalán, ide kattintva.

Az eseményen készült fotóinkat Galériánkból letölthetik.