Hét évvel ezelőtt kezdődött el a Fecskebarát Fehérvár természetvédelmi, környezeti nevelési program. Az elmúlt években középületekre, intézményekre, iskolákra, óvodákra szereltek fel mintegy 100-150 fecskefészket. Hétfőn délelőtt a Gárdonyi Géza Művelődési Házra került fel újabb 28 agyagfészek, melyeket előtte sárral kentek be, hogy optikailag vonzóak, otthonosak, tetszetősek legyenek a madarak számára.
Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője elmondta, a városszerte kihelyezett madárodúk foglaltsága nagyon kedvező, a fecskefészkeké kevésbé, hiszen a fecskék kényesebb állatok, megválogatják az „albérletet”. Azonban mindig érdemes nekik segíteni, hiszen előfordulhat, hogy a műfészkek évekig üresen állnak, majd egyszer csak vonzóak lesznek, a madarak elkezdik maguk is sarazni és fészekanyaggal megtölteni. Ezek az első mozzanatai a kolóniák létrejöttének. Sőt, nagyon sok esetben az is előfordul, hogy nem a kirakott kerámiafészket használják a madárkák, hanem közvetlenül melléjük telepítik a saját „kecójukat”. Nálunk többségben vannak a füstifecskék és a molnárfecskék, ez utóbbi szereti jobban a városias környezetet, a fészkek telepítésére pedig az áprilisi időszak a legkedvezőbb.
Csete Gábor hozzátette, hogy a Fecskebarát Fehérvár program idei folytatása a Jópont Adománybolt Székesfehérvár támogatásával valósul meg. A Gárdonyi Géza Művelődési Ház kedvező helyszín, hiszen a közelben vannak vizes élőhelyek, természetes sarazó helyek, táplálkozási lehetőségek, és közvetlenül az intézmény mellett adott egy nagy zöldfelület, ahol szintén tudnak vadászni a kismadarak. Örömteli hír, hogy a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium is fecskebarát módon újul meg. A nagyszabású beruházásnak lesz egy kiegészítő intézkedése, melyet hamarosan bemutatnak a nyilvánosságnak is. Ezen felül a Sóstó Természetvédelmi Területen, a nádi berek madármegfigyelőjére tesznek majd füstifecske fészkeket.
Március elején a Gárdonyi Géza Művelődési Ház melletti zöldterület fáira madárodúkat helyeztek ki, akkor merült fel a fecskefészkek telepítésének lehetősége. Az odúk egy részét már elfoglalták a kismadarak, remélhetőleg ez lesz majd a fészkekkel is – mondta Szilvási-Grund Helga, az intézmény igazgatója. Hozzátette, az intézményben működő gyermek és felnőtt kerámiaszakkörben is készülhetnek agyagfészkek, hogy ezzel is segítsék a Fecskebarát Fehérvár programot.
Magánházaknál is érdemes agyagfészkeket telepíteni, erről rengeteg hasznos, praktikus információt olvashatunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, a https://mme.hu/fecskevedelem portálon.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Varju Zoltán Mihály