Koszorúzásokkal emlékeztek a második világháború áldozataira Székesfehérváron, az Európa-napon

2024.05.09. 15:03
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. május 9. (csütörtök) 
 
 
 
 
 
 
Néma koszorúzásokkal emlékeztek a második világháború áldozataira csütörtökön a székesfehérvári katonatemetőkben. A háború európai befejezése és az Európa-nap alkalmából a Béke téren, a Szentlélek katonatemetőben és a Városház téri harang-emlékműnél tartottak csendes megemlékezéseket.


1945. május 9-én ért véget a második világháború az európai hadszíntéren azzal, hogy az orosz hadsereg elérte Prágát. Az ezt megelőző napon a Harmadik Birodalom kapitulált, a német haderő feltétel nélkül letette a fegyvert. Ugyanezen a napon tartjuk az Európa-napot, az európai béke és egység napját, ami a történelmi jelentőségű Schuman-nyilatkozat évfordulója. Robert Schuman francia külügyminiszter új politikai együttműködést vázolt fel Európa számára annak érdekében, hogy a kontinens országai között soha többé ne robbanjon ki háború. Ezt a dokumentumot tekintjük az Európai Unió kialakulásához vezető út kezdetének, alappillérének.

A második világháború áldozataira emlékező székesfehérvári megemlékezések a Béke téri orosz katonatemetőben kezdődtek, ahol Viza Attila közbiztonsági tanácsnok, önkormányzati képviselő és Pálffy Károly, a Fejér Vármegyei Közgyűlés alelnöke közösen koszorúzott. Részt vett továbbá Kása István ezredes, az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár parancsnoka és több magánszemély, civil emlékező is.

Ezt követően a Szentlélek katonatemetőben szintén Viza Attila közbiztonsági tanácsnok, önkormányzati képviselő és Pálffy Károly, a Fejér Vármegyei Közgyűlés alelnöke koszorúzott Kása István ezredes, az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár parancsnoka jelenlétében.

Az események a Városház téri második világháborús harang-emlékműnél zárultak. Közösen koszorúzott Törő Gábor országgyűlési képviselő, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Tanárki Gábor főispán. Ugyancsak elhelyezte az emlékezés virágait Kása István ezredes, az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár parancsnoka, Földi Judit országgyűlési képviselő, Székesfehérvár Közgyűlésének több tagja, továbbá Berdó Gábor Károly nyugállományú százados, a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület elnöke és Lévai Miklós, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke.

 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.

 

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Simon Erika és Varju Zoltán Mihály 
 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Május
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.