Országosan is egyedülálló szintű energetikai fejlesztést hajtottak végre az Alba Regia Sportcsarnokban. A Gáz utcai csarnok tetejére olyan napelemrendszert telepítettek, amely nem csak energiát képes termelni, hanem akár későbbi felhasználásra is képes elraktározni azt. A módszerrel jelentős üzemeltetési költségcsökkentés érhető el a létesítményben. A részleteket sajtótájékoztató keretében ismertették csütörtök délután.
A TAO-törvény adta lehetőséggel élve az Alba Regia SC több értéknövelő, modernizáló fejlesztést valósított meg az elmúlt években, melynek következő állomása az újonnan telepített napelem- és energiatárolórendszer. Egy olyan korszerű rendszert telepítettek, amely a napelemek által termelt energiát képes tárolni és optimalizáltan felhasználni. Az energiatárolók előnyei közé tartozik, hogy bármilyen módon előállított energiát el lehet vele „raktározni” akkorra, amikor a tényleges felhasználásban arra szükség van. A rendszer áramkimaradás esetén is tovább tudja működtetni az energiát igénylő folyamatait, valamint az sem okoz gondot, ha az áram egyenlőtlenül érkezik a hálózatról, hiszen a tárolókból mindig egyenletesen vételezhető az áram. A tárolók kapacitása később tovább bővíthető, a szerkezet pedig kifejezetten jól bírja a hideget és a meleget is.
„A szurkolói ankéttal lezárult a mögöttünk lévő szezon, amelyben szép eredményt, bronzérmet sikerült elérni. Azonban most már a jövőről is beszélhetünk, bemutatva egy olyan beruházást, ami előremutató technológiailag és a fenntarthatóságról, az energiatakarékosságról szól." - kezdte köszöntőjét Dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki szerint környezetvédelmi és üzemeltetési szempontból is előrelépést jelent az energiatárolós rendszer, ami hozzájárul a jövőbeli eredményességhez is. Külön köszönte a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége segítségét, akik mindig támogatóan álltak a székesfehérvári csarnok ügyéhez. Hozzátette, hogy az energiatárolás szempontjából úttörő lehet a beruházás Székesfehérváron. „Ha megtermeljük, felhasználjuk és el is tároljuk az energiát, az hatalmas érték.” – zárta beszédét a városvezető.
Balássi Imre, az Alba Regia SC elnöke szerint a mai, felgyorsult világban fontos a környezettudatos gondolkodás és a környezetkárosítás kivédése. Ez minden ember érdeke, ebből pedig nem maradhat ki a sportolói közeg sem – hangsúlyozta a téma fontosságát az elnök, aki beszámolt a beruházás részleteiről. Az Alba Regia Sportcsarnok szinte teljes tetőszerkezete beépítésre került a napelemekkel, ami egy olyan rendszerrel egészült ki, ami képes tárolni is a napenergiát. Ez a rendszer teljes egészében a klub által vezérelhető és szabályozható, ebből kifolyólag időnként részben, vagy akár teljesen függetleníteni tudják magukat a hálózattól, jelentős költségcsökkentést elérve ezzel. Megköszönte a város és az MKOSZ segítségét, valamint a Peregium Green Zrt. munkáját. Balássi Imre kiemelte: az egyesület elsők között alkalmazza ezt a rendszert, ez pedig jelentős példa lehet a többi sportszervezet számára.
Orosz Tamás, a beruházó Peregium Green Zrt. elnök, vezérigazgatója ismertette a rendszer technikai részleteit. Kiemelte, hogy a biztonság, a költséghatékonyság és a fenntarthatóság jellemzi a teljes csomagot. Az okos-energiatároló feladata, hogy a létesítmény energiaköltségeit az energiatárolás és a mesterséges intelligencia használatával csökkentse. A rendszer képes szünetmentes ellátást biztosítani, a mesterséges intelligenciának köszönhetően pedig akár 15 vagy 30 napra előre is képes megmondani, milyen időjárás lesz és mikor várható aktivitás a csarnokban, az energiaellátást pedig ezen szempontok alapján ütemezi. A várható borús idő előtt már napokkal elkezdhet energiát tárolni, felkészülve a napfény nélküli napokra. Fontos, hogy akár 15 percre lebontva képes energiamérleget készíteni, ezáltal az üzemeltető pontosan rálát az energia felhasználására. „Azon túl, hogy sportlétesítményben ilyen rendszer még nem került felszerelésre, rengeteg olyan technológiát vonultatunk fel, ami Fehérváron, de akár egész Európában is egyedülállónak mondható.” – fogalmazott Orosz Tamás, aki kiemelte: magyar mérnökök hazai fejlesztésében készült a rendszer.
Az MKOSZ képviseletében Pukler Gábor vett részt az eseményen.
Az eseményen készült fotóinkat Galériánkból letölthetik.
-VÉGE-
Fotó: Simon Erika
Szöveg: Józsa Dávid és Arconic-Alba Fehérvár