A Pedagógusnapot 1952 óta, minden év júniusának első vasárnapján ünnepeljük, ekkor köszöntjük a köznevelésben és a felsőoktatásban dolgozókat Magyarországon. Székesfehérváron szép hagyomány, hogy a város Önkormányzata ünnepség keretében mond köszönetet a fehérvári nevelési, oktatási szakembereknek, akik nap mint nap a város gyermekeiért, fiataljaiért dolgoznak.
Az ünnepség elején az Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Fejlesztő Nevelés-oktatást Végző Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény növendékei adtak műsort, majd dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott beszédet. Székesfehérvár Önkormányzata és közössége nevében köszönetét fejezte ki a város pedagógustársadalmának munkájáért. „Biztos vagyok abban, hogy minden pedagógus a legjobb tudása, lelkiismerete és a fiatalok, gyerekek iránti odaadása révén végzi a munkáját!” – fogalmazott, majd hozzátette, a pedagógus szakmának sok szépsége, nehézsége, egyben óriási felelőssége van, hiszen a nagybetűs életre kell felkészíteni a fiatalokat, emberileg és szakmailag egyaránt. A városvezető örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy a morális, társadalmi elismerésen túl az anyagi megbecsülés terén is komoly előrelépések történtek.
A polgármesteri köszöntőt követően adták át a „SZÉKESFEHÉRVÁR OKTATÁSÁÉRT” Díjakat. Az elismerést olyan személy kaphatja, aki a városban tartós, kiemelkedő szakmai munkát végzett, így tevékenységével a Fehérváron nevelt, oktatott gyermekek, tanulók, vagy hallgatók javát szolgálta.
Az idei díjazottak között van Szabó Mónika, aki negyven éve Székesfehérváron óvodapedagógus. Dolgozott a Köfém, az Ikarus és a Maroshegyi Óvodában, majd 2020-tól az Ybl Óvoda munkatársa. Kiváló szakember, akinek belső harmóniája, egyenes tartása, türelme, magas fokú nevelési szemlélete elismerést váltott ki a gyermekek szüleiben és szakmai körökben egyaránt. Tisztességes, igazságos emberként ismerik, emellett határozott is. Képességei alkalmassá tették volna őt arra, hogy vezetővé váljon, ő viszont csoportban szeretett dolgozni, így megmaradt a gyerekek mellett. Munkája mellett számos önkéntes feladatot is vállalt.
Szintén díjat kapott Oláhné Wágner Erika, aki 1983-ban kezdte a pályafutását a Tolnai Utcai Óvodában, ahol mind a mai napig dolgozik. Vezetőhelyettesként, majd 2005-től óvodaigazgatóként kiemelkedő szakmai tevékenységével támogatta a nevelőmunkát. Jellemző rá a haladó szemlélet, a folyamatos szakmai megújulás, az önképzés. 1999-ben a nevelőtestülettel közösen innovatív pedagógiai elveket vallva, saját Pedagógiai Programot írt „Együtt” címmel. Bátorító, humánus, empatikus és együttműködő személyisége révén a családokat is segíti. Személyes példamutatása, magatartása mintát ad a dolgozók számára és komoly értéket képvisel. 2014 óta országos köznevelési szakértőként aktívan részt vesz a pedagógiai szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítések rendszerében.
Harmadikként díjat vett át Balázsik Valéria, aki az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán és annak jogelődintézményében, a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kar Fotogrammetria és Távérzékelés Tanszékén 1986-tól dolgozik. Kiemelkedő teljesítményt nyújt mind az oktatásban, mind az egyéb feladatokban, jó kapcsolatot tart fenn kollégáival és a hallgatókkal egyaránt. A Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Kar földmérőmérnöki szakán tanszéki mérnök, majd tanársegéd és adjunktus, 2014-től mestertanár, majd 2015-től címzetes egyetemi docens. Szakmai-társadalmi tevékenységének középpontjában állt, hogy éveken keresztül kari Tudományos Diákkör titkár volt, igyekezett a hallgatók körében népszerűsíteni, erősíteni a tudományos tevékenység fontosságát. Ezt a munkát ma is végzi.
Egy másik fontos elismerés a „SZÉKESFEHÉRVÁR IFJÚSÁGÁÉRT” DÍJ, amelyet olyan személy kaphat, aki a város fiatalsága érdekében tartós, kiemelkedő szakmai munkát végzett.
Az idei év díjazottja, Némethné Csentei Gabriella 2012 óta Diák Önkormányzati Munkát Segítő Pedagógusként támogatja a Székesfehérvári Diáktanács munkáját, és aktív tagja, motorja a DÖK munkát segítő pedagógusok munkacsoportjának. A Székesfehérvári Diáktanács szinte minden rendezvényének lebonyolításában részt vett, az Országos Diákparlamentek megvalósítását segítő pedagóguscsapatnak is oszlopos tagja. Nyaranta a városi napközis táborban felügyelőtanárként mindent megtesz azért, hogy a rábízott kisdiákoknak élményekkel teli nyaralást biztosítsanak. Fejlesztőpedagógusként maximálisan szívén viseli az általa fejlesztett diákok sorsát.
Székesfehérvár oktatási életében végzett több évtizedes, magas színvonalú pedagógiai és vezetői tevékenysége elismeréseként Polgármesteri Elismerő Emlékérmet vett át Béndek Gáborné, Csimáné Kiss Ilona és Ráczné Kálmán Anikó.
Az ünnepség zárásaként Mészáros Attila alpolgármester mondott pohárköszöntőt, kifejezve köszönetét a pedagógusokkal közösen elvégzett sokéves munkáért. Mint fogalmazott, a város és az intézmények között – fenntartótól függetlenül – nagyon szoros a szakmai kapcsolat, amire mindannyian büszkék lehetnek, intézményi közösségi és városi szinten egyaránt.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika