Megemlékezés a 17-es honvéd gyalogezred katonáiról

2024.07.18. 21:55
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. július 18. (csütörtök)
 
 
 
 
 
 
 
A Magyar Királyi Székesfehérvári 17. Honvéd Gyalogezred tiszteletére Székesfehérvár minden évben az ezred napján, július 18-án szervez megemlékezést a Zichy ligetben. A katonai tiszteletadással zajló eseményen az emlékező beszédet követően koszorúzásra került sor. A jelenlévők néma főhajtással, egyperces néma csenddel tisztelegtek a közelmúltban elhunyt Simon László emléke előtt. Az egykori megyei önkormányzati képviselő sokat tett annak érdekében, hogy a katonaelődök emlékezete sokáig fennmaradjon. 

Július 18-a az első világháborúban harcolt Magyar Királyi 17-es honvéd gyalogezred emléknapja. Ennek tiszteletére hagyományosan minden évben megemlékezést tart a város a Zichy ligeti emlékmű előtt. A csütörtöki tiszteletadáson, amelyet a Fejér Megyei Honvéd Nyugállományúak Székesfehérvári Klubja és a Krajczáros Alapítvány a partnerszervezetekkel közösen rendezett, Székesfehérvár Önkormányzatát Róth Péter alpolgármester képviselte. A hős magyar katonákra emlékező ünnepi beszédet a Honvéd Nyugállományúak Klubjának elnöke, Posztl Mihály nyá. alezredes mondta, aki felidézte a 17-es gyalogezred történetét. Ezt követően néma koszorúzásra került sor, ahol az önkormányzat, a Magyar Honvédség Székesfehérváron állomásozó zászlóaljainak képviselői, a szervezők, a társadalmi és civil szervezetek, valamint a fehérváriak helyezték el az emlékezés virágait, majd a honvéd nyugállományúak klubjának Nőszirom vegyeskara korabeli katonanótákat énekelt. Az ünnepi műsort A magyar takarodó zára.

„Amikor a múlt háborúinak áldozataira emlékezünk, az kifejezetten fontos üzenet a mának: azt szeretnénk, hogy ezek a dátumok, ezek az emléknapok a múlthoz tartozzanak. A jelenben és a jövőben ne legyenek háborús áldozatok, gyászoló árvák és özvegyek. Ez ennek a napnak a tanulsága 2024 nyarán.” – mondta az emlékezést követően Róth Péter alpolgármester, aki hozzátette, a mai ezrednapnak szomorú aktualitása van, hiszen nemrég hunyt el Simon László korábbi megyei képviselő, akinek személyes áldozatvállalása volt, hogy az oroszlános emlékmű környezete rendezetté váljon, és hogy a 17-es gyalogezred emlékezete fennmaradjon hosszú időn keresztül.

Immár 11 éve, hogy a 17-eseknek emléket állító Bory-szobor mellett lobog az ezred csapatzászlajának hű másolata, amely mostantól Simon László emlékét is őrzi. A zászlót a nemrég elhunyt, egykori megyei önkormányzati képviselő készíttette 2013-ban a hősi halottak tiszteletére. Németh István, a Krajczáros Alapítvány elnöke rövid beszédben emlékezett meg Simon Lászlóról, aki egykori hivatásos katonaként és mint Székesfehérvárt szívből szerető lokálpatrióta mindig úgy gondolta, hogy „ennek az emlékműnek itt többnek kell lennie, mint egy kevesek által ismert ligeti szobornak. Ezért is áldoztam időt, pénzt és energiát arra, hogy a talapzatot méltó díszítés, virágok ágyása fogja körbe.” Fontosnak tartotta, hogy az ezredzászló mása itt lobogjon a 17-eseknek emléket állító Bory-szobor mellett és őrködjön emlékük felett. 

A 17-es honvéd gyalogezred történetét a székesfehérvári alkotó, Burján Zsigmond két filmjében is feldolgozta. A Fehérvár Televízió július 22-én, hétfőn 19.55 órától tűzi műsorára a Csak még egyszer, előre! című alkotást, majd az ennek folytatásaként készült Szétszakítva film július 23-án, kedden, 19.55 órától lesz látható.

A megemlékezésen készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.