Belvárosi felvonulással és mézlovag avatással zárult vasárnap a Fehérvári Mézünnep

2024.08.11. 17:13
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 11. (vasárnap) 
 
 
 
 
 
 
 
Belvárosi felvonulással és mézlovagavatással zárult vasárnap délután a Fehérvári Mézünnep, a Székesfehérvári Királyi Napok hagyományos, rangos kísérőrendezvénye. A magyar mézek fogyasztását népszerűsítő eseménysorozaton bemutatkozott hazánk új mézkirálynője, Takács Fanni és egy új taggal bővült a Szent István Mézlovagrend.


A harmadik Fehérvári Mézünnep szervezőinek célja változatlanul az volt, hogy népszerűsítsék a kiváló magyar mézek és egyéb méhészeti termékek fogyasztását és bemutassák saját munkájukat. A Székesfehérvári Királyi Napok felvezető programjaként pénteken délelőtt kezdődött és egészen vasárnap délutánig tartott a rendezvény. Az Országzászló téren Fejér vármegye legkiválóbb méhészei kínálták termékeiket, mellettük kitelepült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fejér Vármegyei Szervezete és az Apiterápiás Ház, míg a gyerekeket zümmögő, ismeretterjesztő játszóházzal szórakoztatták.

A Mézünnepre Magyarországon kívül Csíkszeredából, Székesudvarhelyről és Temerinből érkeztek mézlovagrendek.  Vasárnap délelőtt a Sóstó Természetvédelmi Területen megkoszorúzták a Méhészeti Emlékhelyet, majd mézszentelő szentmisén vettek részt a Szent Kristóf templomban. Délután a Belvárosban folytatódott a háromnapos programsorozat. A mézlovagrendek zenés kísérettel és egy kikiáltó vezetésével felvonultak a Belvárosban, az Országzászló tértől a Fő utcán az Alba Plazáig és vissza, közben mézet osztottak a sétálóknak.

A téren köszöntőkkel és mézlovagavatással zárult a Fehérvári Mézünnep, a ceremónián Lódi József, a szervező Szent István Mézlovagrend nagymestere üdvözölte a megjelenteket.

Ugyancsak köszöntötte a résztvevőket Varga Imre István, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fejér Vármegyei Szervezetének elnöke. Hangsúlyozta, büszke arra, hogy a Magyarországon megtermelt méz világszerte ismert kiváló minőségéről és egyedülálló ízvilágáról. Ez a kimagasló színvonal a mézlovagrendek és a méhészek elhivatott munkájának eredménye. A szakemberek tevékenység kulcsfontosságú a természet egyensúlyénak fenntartásában is.

Bemutatkozott Keszler László, a Méhészek Fejér Megyei Egyesületének új elnöke. Mint mondta, szervezetük közel 500 tagot számlál és mintegy 30 ezer méhcsaláddal segíti a méhészek munkáját. Keszler László köszönetét fejezte ki a szervezőknek, a támogatóknak és a résztvevő mézlovagrendeknek.

Szintén bemutatkozott Magyarország nemrég megválasztott, 2024-es mézkirálynője, Takács Fanni is. Mint mondta, a Jászsági Méhésze Egyesület az Országos Magyar Méhészeti Egyesület támogatásával minden év augusztusában Jászberényben szervezi meg a Nemzetközi Mézvásárt és Méhésztalálkozót. Itt választják meg az új mézkirálynőt, aki egy éven keresztül képviseli a magyar méhésztársadalmat, népszerűsíti a magyar mézet, a méhészeti termékeket és a méhészek munkáját. Nagy megtiszteltetés számára, hogy idén ő nyerte el a címet.

Az ünnepségen mézlovaggá avatták Fogas László kálozi méhészt, aki négy gyermek édesapja és munkája mellett foglalkozik méhészkedéssel. Esküje során fogadalmat tett arra, hogy elkötelezett tagja lesz a Szent István Mézlovagrendnek, és minden lehetséges eszközzel terjeszti a magyar méz és a méhészek jó hírét.

Az ünnepség zárásaként a Mézkirálynő emlékszalagot kötött fel a mézlovagrendek zászlajára.

 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.



 

Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika 

 

 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.