A magánszemélyek által 2004-ben alapított Szent István Emlékérmet és Díjat minden évben olyan személyiségnek ítélik oda, akinek munkásságához, szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor Szent István öröksége szolgált iránymutatásul, a Szent István-i keresztény értékrendnek megfelelő életet élt, és ennek szellemében kiemelkedő tevékenységet végzett. Váltott jelleggel egyik évben egy Székesfehérvárhoz szorosan kötődő, másik évben egy országosan ismert és munkásságát tekintve nagy jelentőségű személy kapja.
Székesfehérvár legjelesebb civil elismerésének átadására 21. alkalommal kerül sor.
A Szent István Érdemérem és Díj Alapítvány kuratóriumának egyhangú döntése nyomán idén dr. Biczó Piroska, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott régésze veheti át a kitüntetést a keresztény értékeket hitelesen képviselő, lelkiismeretesen és magas szakmaisággal végzett munkásságáért és Székesfehérvár történelmi múltja, különösen a királyi bazilika régészeti leleteinek kutatása során végzett, kiemelkedő tudományos tevékenységéért.
Azok az események, melyek augusztus közepén Székesfehérváron történnek, és melyeket lelkünkben és szívünkben ünneplünk, nem csak a városnak, hanem az egész országnak kiemelten fontosak. Közöttük sajátos helyet foglal el az Államalapító Szent István Emlékérem és Díj átadása. „Idén egy olyan személyhez kerül az elismerés, aki méltán rászolgált erre, és aki példát mutat mindannyiunknak emberségből, alázatból, szorgalomból.” – fogalmazott Spányi Antal megyés püspök, az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Az elmúlt húsz esztendőben többek között orvosok, a szociális területen tevékenykedő személyek, tanárok vehették át a Szent István-díjat. Ez egy széles spektrum, ami érdemben idén sem változik azzal, hogy egy régészre esett a választás. A Kuratórium egyhangú szavazása meglehetősen könnyű döntés volt, hiszen dr. Biczó Piroska életútja rendkívül közel áll Székesfehérvárhoz – hangsúlyozta dr. Csurgai Horváth József kuratórium tag, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója.
Karsai Béla kuratóriumi tag a sajtótájékoztatón arról szólt, egészen megdöbbentő, hogy több mint húsz év eltelt már a díj alapítása óta. Egy díj létrehozói nem feltétlenül gondolnak arra, hogy komoly, történelmi jelentőségű tettet visznek véghez, ám ezt 2004-ben nagy örömmel tették. Az eddigi díjazottak valamennyien kiváló emberek!
Az ünnepélyes díjátadó augusztus 16-án, pénteken 18.00 órakor kezdődik a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Varju Zoltán Mihály