A városrészek lovagjai csapnak össze szombaton a Szent István Tornán

2024.08.15. 11:46
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 15. (csütörtök) 
 
 
 
 
 
Augusztus 17-én, szombaton rendezi meg a Szent István Király Múzeum a Lovagok napját. A nap folyamán középkori játékokat próbálhatunk ki, régizenészeket hallhatunk és középkori seregszemlét is láthatunk. A felvonulás az Országzászló tértől a Városház térig tart majd, ahol délután fél négytől kezdetét veszi a Szent István Torna.
 
 
Kovács Loránd Olivér, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója elmondta, hogy a Lovagok napja programsorozattal a különböző városrészekben élő fehérváriakat igyekeznek megszólítani. Ez egyben már a második lovagi torna lesz, hiszen tavaly hagyományteremtő szándékkal rendeztek hasonló megmérettetést.
 
A lovagok különböző városrészeket képviselve küzdenek majd a Szent István Tornán. Minden városrésznek címere is készült, a középkori heraldikai szabályoknak megfelelően, de modern köntösbe öltöztetve. Kovács Loránd Olivér szerint egyfajta városi közösségépítő versengésről van szó. „Célunk, hogy ne csak egyfajta látványosságot adjunk, hanem a székesfehérvári, illetve a városrészi identitást is erősítsük." – tette hozzá. Szeretnék élővé tenni Székesfehérvár középkori hagyományait, felhívva a figyelmet arra, hogy az ország történelmi fővárosában élhetünk.
 
Az augusztus 17-i rendezvényen egész napos kézműves foglalkozásokkal várják a családokat, akik kipróbálhatják a középkori mesterségeket és a középkori játékokat. Lesz interaktív harcművészeti bemutató, középkori seregszemle is a lovagok felvonulásával. 15 óra után bemutatkoznak a lovagok a Városház téren, 15.30-tól pedig megkezdődik a II. Szent István Torna. Az elődöntőkre és a döntőre várhatóan 17.40-től kerül majd sor, az ünnepélyes díjátadót pedig 18.30-tól rendezik.
 
A Múzeum udvarán csütörtökön reggel kisorsolták a különböző városrészeket képviselő lovagokat is: a Belvárost Tóth Tamás, Búrtelepet Bányai Ádám, Feketehegyet Cseke András, Felsővárost Soós Barnabás, Maroshegyet Varga Gábor, Öreghegyet Tompits Gergely, Palotavárost Bús Astarott, Ráchegyet pedig Újvári Ádám lovag képviseli majd.
 
Mindenkit szeretettel várnak augusztus 17-én, a részletes program itt olvasható:
https://kiralyinapok.szekesfehervar.hu/programok#idopont
 
 
A sorsoláson készült fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
 
 
 
 
 
Szöveg: Gáspár Péter
Fotó: Bácskai Gergely
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.