Ki kell állnunk értékeink mellett – Ünnepi mise és kenyéráldás Szent István napján

2024.08.20. 13:20
SAJTÓKÖZLEMÉNY  - 2024. augusztus 20. (kedd)
 
 
 
 
 
 
 
Szent István király ünnepén, augusztus 20-án Székesfehérvár papságával együtt celebrált szentmisét Spányi Antal megyés püspök a Szent István-székesegyházban, az államalapító fejereklyéjének és a Szent Korona hiteles másolatának jelenlétében. A szentmise keretében a főpásztor megáldotta az új kenyeret, majd Isten áldását kérte a magyar nemzetre és a magyar családokra. 


Augusztus 20-a az egyik legősibb magyar ünnep, Szent István király napja, a keresztény magyar állam megalapításának, a magyar állam fennállásának emléknapja. Kedden délelőtt Spányi Antal megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét első királyunk tiszteletére. 

Mint fogalmazott, Szent István király ünnepe minden magyar embernek fontos, különösen nekünk itt, Székesfehérváron, Szent István városában, az ősi Magyar Szent Család városában, a nemzet történelmi fővárosában.

Nemzetünk történelme sok hőst, kiváló egyéniséget ismer és sok híres embert adtunk a világnak, közülük a leghíresebb az első, Szent István király, akinek egyénisége nagyként rajzolódik ki a világban – mondta Spányi Antal.

„Lelki nagyságával magaslik ki első királyunk, aki megérti a keresztény vallás üzenetét, ami az életet jelenti a magyarság számára. Volt ereje a megismert jót véghez is vinni, és ehhez kész volt saját életével példát mutatni. Bátor jellemével védte nemzetét, okos tervezéssel szervezte az ország rendjét és adott törvényt. Keresett és talált szövetségeket, amik a közös értékek nyomán születtek meg. Embersége figyelt az elesettekre és segítette a rászorulókat.”

Keresztény családfőként Szent István példát adott a magyaroknak nemzedékek hosszú során át, rendíthetetlen szilárd ember volt. Gondos családfőként vitte imádkozni Bodajkra családját, ahol már akkor is hagyománya volt a Mária-kultusznak. Ennek szép emléket állít a bodajki templom előtti szoborcsoport. Szent István tudta, hogy a kereszt valójában az élet fája lesz. Nincs benne nyoma a gyengeségnek, az elbizonytalanodottságnak, sziklaszilárd jellem, példája a felelősséget vállaló embernek – hangsúlyozta Spányi Antal.

Mint király, igazi elöljáró volt, aki példát is mutatott és annak követését is megkövetelte. Nem keresett könnyebb megoldást, bátran nézett szembe ellenséggel. Döntései az ország és a nép javát szolgálták. Tanítása pedig ma is példa lehet minden igaz utat járó embernek. Arról is beszélt a megyés püspök, milyen fontos volt Szent István számára, hogy kiválóan felkészült papok érkezzenek udvarába és kolostorokat, templomokat építsen az országban.

„Őszintének kell lennünk, és tanácsaink, szavaink hitelességét életünk példájával kell bizonyítanunk. Igaz értékeket kell képviselni, nem az önzés lelkületével, hanem az önzetlenség szellemével.” – hangsúlyozta Spányi Antal.

„Vállalnunk kell a kiállást és a felelősséget a ránk hagyományozott értékek, magyarságunk és kereszténységünk mellett. Okosan kell döntenünk értékeink mellett. Ebben a szellemiségben élt és alkotott Szent István, és lett műve sziklára épített, maradandó alkotás a keresztény Magyarország. Figyeljünk a szent király példájára, tanítására, és akkor biztosan lesz magyar jövő. Isten áldd meg a magyart!” - zárta gondolatait a főpásztor.

A szentmise végén a hagyományt követve a megyés püspök megáldotta az új kenyeret, az élet és a keresztény magyar értékek szent szimbólumát és Isten áldását kérte mindannyiunk kenyerére, családjainkra, nemzetünkre. Az új kenyeret dr. Cser-Palkovics András polgármesternek és Vargha Tamásnak, Székesfehérvár országgyűlési képviselőjének – rajtuk keresztül pedig minden székesfehérvárinak – adta át. Az ünnepi szentmise a Himnusz eléneklésével zárult a Székesegyházban.


Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.