„Szent István nézz mennyből le, a szép magyar népedre!”

2024.08.20. 17:51
SAJTÓKÖZLEMÉNY  - 2024. augusztus 20. (kedd)
Az új kenyér ünnepe Kisfaludon Galéria
 
 
 
 
 
 
 
 
Kenyérszentelőt tartottak Szent István ünnepén Kisfaludon. A hagyományoknak megfelelően a városrész közösségi házában rendezett ünnepségen Róth Péter alpolgármester, Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő és dr. Bódizs Tamás, az Aranybulla Zrt. elnök-vezérigazgatója mondott ünnepi köszöntőt, az új kenyeret Tornyai Gábor plébános áldotta meg, majd a kisfaludi közösség tagjai közösen fogyasztották el a megszentelt kenyeret.

 

A Búzavirág Dalkör Szent Istvánról szóló énekekkel köszöntötte a Kisfaludi Közösségi Házba érkezőket augusztus 20-án délután. Régi hagyomány, hogy Székesfehérvár - Kisfalud lakosai közösségi terükben összegyűlve emlékeznek meg az államalapításról és osztják meg egymással a felszentelt, új kenyeret. Idén is szép számmal vettek részt a kisfaludiak a délutáni eseményen, ahol Róth Péter alpolgármester mondott ünnepi beszédet. „Az emberi élet döntések sorozata: döntések a mindennapi életben és nehéz, stratégiai kérdésekben egyaránt. Igaz ez az egyes emberekre, és különös azokra, akik egy nép sorsáért vállalnak felelősséget. Szent István döntését az elmúlt évezredben sokan, sokféleképpen értelmezték. Véleményem szerint ő az élet mellett döntött, népének az életben maradása mellett. Hogy jól döntött, mi sem bizonyítja jobban, mint ez a mai nap, amikor rá emlékezünk.”

A megjelenteket a városrész önkormányzati képviselője, Horváth Miklós Csaba és dr. Bódizs Tamás, az Aranybulla Zrt. elnök-vezérigazgatója köszöntötte, akik örömüket fejezték ki, hogy az itt élők fontosnak tartották és tartják ma is a hagyományok teremtését, életben tartását. Tornyai Gábor plébános ünnepi gondolataiban István királyról szólt: egy olyan emberre emlékezünk ma, aki ezer éve élt. Van egy név, dátumok, vannak legendák, néhány történelmi adatunk, de azt, hogy ő milyen ember volt a hétköznapokban, apaként, férjként, milyen volt, amikor ítélkezett, tárgyalt vagy éppen imádkozott, nem tudjuk pontosan. Azonban ezer éve biztosak vagyunk abban, hogy Államalapítónknak, akit ma szentként tisztelünk, olyan tulajdonságai voltak, amelyeket fontos volt továbbadni, ami ma is fontos számunkra. Az ünnep jó alkalom arra, hogy Szent István örökségét nézve végig vegyük, mi a mi feladatunk, örökségünk, amit kaptunk és tovább kell adnunk, mert csak így maradhatnak fenn ezek, a számunkra fontos emberi értékek.” 

A rövid szónoklatot követően Tornyai Gábor megáldotta az új lisztből készült kenyeret. Az eseményen a nemzeti színű szalaggal átkötött, frissen sütött kenyeret ünnepélyesen Szalai Mihályné Cuni néni szegte meg, majd a Búzavilág Dalkör műsorát követően osztották szét a megjelentek között.

Az ünnepen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.