A mi lányunk a dobogó tetején! – húsz éve nyert olimpiát Vörös Zsuzsa öttusázó

2024.08.27. 14:29
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 27. (kedd) 
 
 
 
 
 
 
 
Napra pontosan húsz évvel ezelőtt szerzett olimpiai bajnoki címet Athénban Vörös Zsuzsanna öttusázó, ezzel ő lett az első magyar nő, aki megnyerte az ötkarikás játékokat az összetett sportágban. A legendás sportolót a Városházán köszöntötték a jeles jubileum alkalmából.


Székesfehérvár máig egyetlen ötkarikás aranyérmese 2004. augusztus 27-én, Athénban hatalmas, magabiztos teljesítménnyel nyerte meg a női öttusázók versenyét. Lövészetben, vívásban, úszásban, majd lovaglásban szerzett előnye a futásban már behozhatatlan volt a versenytársak számára. Vörös Zsuzsa a zárókörben a kezébe kapott egy piros-fehér-zöld zászlót, ezzel teljesítette az utolsó métereket, majd a nemzeti lobogót a magasba emelve, kiáltva szakította át a célszalagot. Vörös Zsuzsa elévülhetetlen dicsőséget szerzett Székesfehérvárnak, az itt élő embereknek és egész Magyarországnak. A háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok, valamint olimpiai bajnok sportoló megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, illetve Székesfehérvár Díszpolgára lett.

Az ötkarikás győzelem húszéves évfordulóját együtt ünnepelték egykori sportvezetők, felkészítő edzők, pályatársak, családtagok, korábbi és jelenlegi polgármesterek és városvezetők a Városháza Dísztermében, az Alba Volán SC és Székesfehérvár Önkormányzata közös szervezésében.

A győzedelmes pillanatok felelevenítésére a résztvevők megnézték az athéni döntőről készült felvételeket, majd dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott ünnepi beszédet. Hangsúlyozta, hogy Zsuzsa személyéről és az általa elért eredményekről is elismeréssel beszélnek a városban és az egész világon. Sportteljesítménye az egyszemélyes sikeren túl egy komoly összefogás eredménye, hiszen kellett hozzá a csapat, a család, a sportklub, az edzők, a szakmai stáb és a támogató közeg egyaránt. „Az, hogy ma együtt lehetünk, önmagában jelenti a sport szépségét. Köszönet jár mindenkinek, aki Zsuzsa eredményét segítette, támogatta!” – fogalmazott, majd hozzátette, érdemes időnként megállni, a büszkeségünknek hangot adni, emlékezni, emlékeztetni és példát mutatni a mai kor fiataljainak.

„Többek között én is részese voltam a csodának, ami a ’90-es évek elején kezdődött és Kulcsár Antal vezetésével egy fantasztikus stáb alakult ki.” – hangsúlyozta Tóth István, az Alba Volán SC elnöke, aki felelevenítette a sportsikerekhez vezető fontos lépéseket, a sporttámogatások megszervezését és a sportlétesítményi fejlesztéseket, valamint Vörös Zsuzsa karrierjének főbb állomásait. „Minimum 4K kell ahhoz, hogy valaki ilyen eredményeket elérjen, nevezetesen: képesség, képzettség, készség és kitartás!” – mondta, majd kiemelte, az egész versenyzői pályafutás leglényegeseb, mindent átfogó eleme nem más, mint maga az emberi tényező.

A köszöntőket követően levetítették az olimpiai bajnoki cím belvárosi ünneplésérőt megörökítő, a Fehérvár Televízió által készített archív felvételeket, majd Vörös Zsuzsanna szólt a résztvevőkhöz. Köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik segítették, támogatták őt. Hangsúlyozta, az olimpiai érem mindenképpen szép teljesítmény, mindegy, hogy milyen a színe. Az athéni győzelem nagy dolog, ami azóta is csodálatos emlék számára.



 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából

A belvárosi ünneplést megörökítő felvétel ITT látható. 



 

Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.