Székesfehérvár külső védelmi tervének komplex gyakorlását tartották szerdán a Helyi Védelmi Bizottság és az illetékes hatóságok szakemberei

2024.09.03. 13:00
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. szeptemebr 3. (kedd)
 
 
 
 
 
Nagymennyiségű, kéntartalmú anyagot tároló raklap gyulladt ki – ezt a feltétezett, rendkívüli helyzetet szimulálták kedden a szakemberek Székesfehérvár külső védelmi tervének 2024-es, komplex gyakorlása keretében. Kétszer szólaltak meg a szirénák, tájékoztatva a veszélyről és annak elmúltáról a lakosságot, illetve az oktatási intézményekben tűzriadó gyakorlatot tartottak. Az évenkénti „próba” a fehérváriak biztonságának növelését szolgálja, ahogy a városi szirénarendszer tervezett bővítése is – ez utóbbit dr. Cser-Palkovics András polgármester közösségi oldalán tett bejelentése alapján Róth Péter alpolgármester erősítette meg.
 
 
Székesfehérváron két, ún. felső küszöbértékű üzem működik – FLAGA Gáz Kft. és Móraagro Kft. –, így a város rendelkezik külső védelmi tervvel, amelyet minden évben részlegesen, háromévente pedig teljeskörűen gyakorolnak egy esetleges veszélyhelyzet felszámolásában feladattal rendelkező hatóságok és szervezetek.
 
Az operatív törzs idén is a Városháza Dísztermében gyűlt össze. A résztvevőket Róth Péter alpolgármester köszöntötte. „Székesfehérvár városa az elmúlt évtizedekben jelentős változásokon ment keresztül, kukoricaföldek helyén nőttek ki ipari területek, sok új utca nyílt, új területek kerültek a város vérkeringésébe. Ezeken is szükséges a lakosság biztonságának növelésére a tájékoztatórendszereket kiépíteni.” - erősítette meg a város polgármesterének közösségi oldalán tett bejelentését, mely szerint megkezdődött az előkészítése a szirénarendszer korszerűsítésének és kiterjesztésének.
 
A Székesfehérvári Járási Helyi Védelmi Bizottság elnöke, Dancs Norbert beszámolt arról, hogy reggel már sikeres volt a HVB tagjainak riasztási próbája, és hasonlóan eredményes napot, jó együttműködést kívánt az intézkedésben résztvevőknek.
 
Bakonyi Frigyes, a Móraagro Kft. kereskedelmi igazgatója mutatta be a növényvédőszerek és műtrágyák forgalmazásával foglalkozó céget. Tevékenységüket több telephellyel látják el, Székesfehérváron két 1000 m2-es raktáruk, illetve egy irodaépületük van. Itt történt meg a szimulált veszélyhelyzet: a környezetre veszélyes, folyékony és szilárd anyagok tárolására használt kénraktárukban egy rakodás folyamán, az elektromos targonca meghibásodása miatt nagymennyiségű, kéntartalmú anyagot tároló raklapok gyulladnak ki. Az épület teljes terjedelmében ég, kén-dioxid kerül nagy mennyiségben a levegőbe, 640 méteres sugarú kör érintett.
 
A keddi gyakorlat keretében – az érvényes riasztási rend alapján – került sor a telephelyen belüli, illetve a katasztrófavédelem értesítésével a külső elhárító intézkedések sorának végigvételére. A feltételezett rendkívüli helyzetben elsődlegesen ipari körzet érintett, illetve az M7 autópálya közelsége jelent még veszélyt – hangzott el. Udvardi János tűzoltó alezredes, a Székesfehérvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári-védelmi felügyelőjének koordinálásával a Mentőszolgálat, a Katasztrófavédelem, a Rendőrség, a Kórház, a Kormányhivatal, a Polgármesteri Hivatal, a Városgondnokság, az Autópálya-mérnökség, a Fejérvíz, az E.ON, a Tankerület és a Szakképzési Centrum, a Vöröskereszt, a Büntetés-végrehajtás és a Polgárőrség képviselői összefoglalták saját feladataikat, illetve ismertette az adott veszélyhelyzetben szükséges intézkedéseket.
 
A Móraagro Kft. telephelyén tűzoltási gyakorlatra került sor. A szimulált veszélyhelyzet észlelésekor az üzem munkatársai kísérelték meg az oltás, majd értesítették a Katasztrófavédelmet, akik kiérkezve azonnal megkezdték a tűz felszámolását és a bent rekedt, sérült dolgozó kimentését. A sikeresen zárult gyakorlatot a helyszínen követték a Helyi Védelmi Bizottság elnöke és tagjai, a Székesfehérvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetői, valamint a Rendőrség munkatársai.
 
A városban élők a lakossági tájékoztató szirénákon keresztül értesülhettek a külső védelmi terv gyakorlásáról – a „Katasztrófariadó”, illetve a „Veszély elmúlt” jelzéssel és a próbáról szóló tájékoztató szöveggel –, a fehérvári oktatási intézményekben pedig elzárkózási és tűzriadó gyakorlatot tartottak, amiben több mint 22 ezer diák vett részt.
 
A védelmi terv gyakorlat keretében a résztvevő hatóságok és hivatalok képviselőinek Milus Gábor rendőr ezredes is bemutatkozott, aki augusztus 16-a óta vezeti a Székesfehérvári Rendőrkapitányságot. Elmondta, hogy Győr-Moson-Sopron vármegyéből érkezett, ahol több beosztásban a vármegyei és a városi kapitányságon látta el eddigi szolgálatát. Számos katasztrófahelyzet felszámolásában részt vett – a készenléti rendőrség kötelékében –, örömmel érkezett városunkba, és számos szakmai elképzelése van, amelyeket az állománnyal közösen szeretne megvalósítani.
 
A gyakorlatot Sallai László tűzoltó alezredes, a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője zárta. Felhívta a figyelmet arra, hogy mennyire fontos az együttműködés, a veszélyhelyzet felszámolása során mindenki szakmai tudása és összehangolt intézkedése. Soha ne kelljen élesben tesztelni a külső védelmi tervet – kívánta Dancs Norbert, a HVB elnöke, majd megköszönte mindenki közreműködését.
 
A gyakorlatok fontosságára példaként Róth Péter alpolgármester zárszavában azt az augusztusi napot elevenítette fel, amikor a Királyi Napok idején hirtelen támadt viharban is sikerült gyors döntéssel és hatékony intézkedésekkel elkerülni egy esetleges katasztrófahelyzet kialakulását.
 
Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
 
 
 
Fotó: Simon Erika
Szöveg: Stettler Zsuzsanna & Fejér Tamás
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.