A helyszíni projektzáró sajtótájékoztatón Mészáros Attila alpolgármester emlékeztetett arra: Magyarország kormánya 2013-ban döntött arról, hogy támogatja a Sóstó és a Csónakázó-tó rehabilitációját, valamint a Sóstói Stadion felújítását, és erre mintegy 20 milliárd forint, vissza nem térítendő támogatást kapott a Székesfehérvár Önkormányzata. A támogatási szerződést 2014-ben írták alá, azóta újjáéledt a Sóstó Természetvédelmi Terület, a mederkotrással megújult a Csónakázó-tó, emellett elkészült a Sóstó Vadvédelmi Központ és Közösségi Ház is, mellyel új feladatot kapott a Városgondnokság.
A támogatásból megmaradt forrásból nemrég elkészült több újítás is, melyek a projekt záró elemeinek tekinthetőek. Napelemek kerületek a Vadvédelmi Központ tetejére, az épület melletti játéktér új élményelemekkel, mezítlábas sétánnyal bővült, állat- és természetvédelmi interaktív táblák kerültek a játéktér sétányára és a Központ belső bemutató terébe, de készült új kifutó, röpde, illetve egy új fakapu is, emellett pedig felújították a madármegfigyelő kunyhó nádtetejét. Ugyancsak a projekthez tartozóan összefüggő sétányt alakítottak ki a Liget sor Csónakázó-tó felőli oldalán, valamint a Hosszúsétatér – Csíkvári utca kereszteződésében, a gyalogosok védelmében megújították a közvilágítást és okoszebrát telepítettek.
Mészáros Attila köszönetét fejezte ki minden közreműködőnek, aki részt vett a nagyszabású projektben. Mind mondta, a fizikai megvalósítás mellett sokat kapott a város lelki értelemben is, hiszen nagyon jó kimenni a természetbe, a tópartokra a családtagjainkkal, a barátainkkal. Az alpolgármester arra kért mindenkit, hogy élvezzük értékeinket és vigyázzunk is azokra!
Bozai István városgondnok hangsúlyozta, nagy öröm számukra, amikor bővülnek az általuk üzemeltetett létesítmények, melyek közül a Vadvédelmi Központ különösen közel áll a szívükhöz. Nagyon jó, hogy az egyre ismertebb és népszerűbb Központ most új elemekkel bővült.
Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője elmondta, idén eddig 1096 állat érkezett a Vadvédelmi Központba, ami jelentős emelkedés a tavalyi egész éves 864-hoz képest, és további gyarapodás várható év végéig. A Központ egyre népszerűbb regionális és országos szinten is, az állat- és természetvédő egyesületek és a nemzeti parkok is ismerik a létesítményt és azt, hogy milyen problémákat tudnak itt megoldani. Az állatmentés mellett egyre több látogató érkezik, számuk akár a több ezret is elérheti. Összességében a Sóstó Vadvédelmi Központtal egy sikeres ökoturisztikai értéket sikerült megvalósítani.
A Központban jelenleg is számos állatot gondoznak, köztük a Fifi névre hallgató darázsölyvet. A szépséges madarat a Balaton vizéből mentették ki még tavaly tavasszal. Azóta olyannyira hozzászokott az emberekhez, hogy a gondozója közreműködésével már részt vehet az ismeretterjesztő programokon, így a látogatók is találkozhatnak vele.
A csütörtöki esemény zárásaként a Központ munkatársai szabadon engedtek egy nagy kócsagot. Az állat másfél hete, a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkból került be a Központba, majd rövid gyógyulást, lábadozást követően visszanyerte szabadságát a Sóstó vizén. A nagy kócsag fontos szerepet tölt be azzal, hogy a magyar természetvédelem címermadara.
Jó hír, hogy novemberben kétéves lesz a Sóstó Természetvédelmi Alapítvány, így a következő adóbevallási szezonban már fogadhatja a működését támogató adó egy százalékokat.
Támogató: Honvédelmi Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárság
Projekt címe: Székesfehérvári Sóstói Stadion fejlesztése és a székesfehérvári Sóstó Természetvédelmi Terület és Vidámparki csónakázótó rehabilitációja
Kedvezményezett: Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
Vissza nem térítendő támogatás: 19.311.700.000,- Ft
A beruházás zárásának éve: 2024
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika