„Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar a 2015-ös intézményi megalakulása óta egy nagyon szép, fejlődő pályára került. Úgy érezzük, hogy az elmúlt évek munkájának gyümölcseként megérkeztünk egy jól látható és értékelhető szintre, ez mind a zenekar méretében, mind pedig a műsorra tűzött darabok jellegén is látszik. Már nem csak egy-egy eseti alkalommal tudunk nagyzenekari koncerttel előrukkolni, hanem egyre többször, tulajdonképpen a saját erőforrásainkat használva. Ez egy nagyon szép bővülés, ami személyügyileg, gazdaságilag és művészetileg is megmutatkozik.” – hangsúlyozta kérdésünkre Ruff Tamás, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar igazgatója.
Hozzátette, hogy az új évadban folytatódnak a hagyományos és a közönség köreiben nagyon népszerű Farkas Ferenc, Somorjai Ferenc, Ünnepi és PartiTúra Ifjúsági hangversenysorozatok, illetve újabb programjai lesznek a Kérdezd a zeneszerzőt! című sorozatnak is.
A Farkas Ferenc-bérlet nyitóestje szeptember 16-án 19.00 órakor kezdődik a Vörösmarty Színházban. Az „Egy vándorlegény dalai” című, izgalmas műsorban lesz egy ősbemutató Dobri Dániel zeneszerző tollából és közreműködik Szélpál Szilveszter, a Szegedi Nemzeti Színház kiváló operaénekese is.
Az ünnepi hangversenyek közül az elsőt november 4-én tartják Halottak Napja tiszteletére a Szent István-székesegyházban. Egy nagyon ritkán játszott zeneművet, Niccolò Jommelli: Requiem című darabját játsszák, ami még nem szerepelt Székesfehérváron.
Az évadnyitó tájékoztatón Székesfehérvár Önkormányzata nevében Lehrner Zsolt alpolgármester vett részt, aki a városvezetés és a közönség nevében köszönetét fejezte ki a muzsikusok előző évadban nyújtott teljesítményéért és nyáron végzett munkájáért egyaránt. Az alpolgármester bejelentette, hogy a város szándékai szerint 2025 augusztusában pótolják a Hunyadi László című opera koncertszerű előadását. Ezzel a bemutatóval zárták volna idén augusztus 20-án a Székesfehérvári Királyi Napokat, azonban az esemény a bizonytalan időjárás miatt elmaradt. Az alpolgármester hozzátette, a városvezetés számára fontos, hogy a Zenekar minél jobb körülmények között dolgozzon, ennek érdekében felújítási munkálatok várhatóak a Szabadságharcos úti ARSO székházban.
A társulati ülésen – az Alba Regia Szimfonikus Zenekar történetében először – két díjat adtak át, melyekről a zenekari tagok döntöttek szavazással. Az év művésze Tóth Sára Rebeka fagottművész, szólamvezető, míg Az év operatív dolgozója Kozáriné Szabó Szilvia zenekari titkár lett.
A díjazottak bemutatása:
Tóth Sára Rebeka
Zenei tanulmányait nyolcévesen, a balatonkenesei Pilinszky János Általános és Zeneiskolában kezdte zongora szakon. Emellett a Csermák Antal Zeneiskolában, Veszprémben tanult fagottozni. 2000-ben felvették a Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskolába, szintén Veszprémbe, ahol 2003-ban az Országos oboa és fagott versenyen 3. helyezést ért el. 2009-ben felvételt nyert az Escuela Superior de Musica Reina Sofiaba Madridba, Spanyolország egyik legnevesebb zenei intézményébe, ahol tanárai Klaus Thunemann és Francisco Alonso Serena voltak. Kamarazenére a világszerte elismert Hansjörg Sellenberger, valamint Radovan Vlatkovic professzorok tanították. Ebben az évben diplomázott a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, ahol Janota Gábor, Keszler György és Lakatos György voltak tanárai. Tóth Sára Rebeka jelenleg az Alba Regia Szimfonikus Zenekar fagott szólamvezetője, emellett manapság hódol régi vágyának is, hiszen énekművészi karrierje is kezdetét vette. Különleges, egyszemélyes előadásaival varázsolja el egyre gyakrabban a közönséget.
Kozáriné Szabó Szilvia
1994 óta dolgozik a Zenekarnál, akkoriban még zenekari tagként tevékenykedett, 2015-ig a brácsa szólamot erősítette. Utána zenekari titkárként folytatta pályafutását, egy kis szünettel megszakítva. A munkájáról – amelyet nem is munkaként, hanem hivatásként él meg – úgy nyilatkozott, hogy ez az élete. Kozáriné Szabó Szilvia valóban a Zenekar lelke, nélküle az Alba Regia Szimfonikus Zenekar nem lenne az, ami.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika