80 évvel ezelőtt, szeptember 7-én 159 fehérvári fiatal katona vesztette életét Gyergyószentmiklós határában. A Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred honvédei a Gac-oldalban egy szovjet előőrs betörése nyomán, tragikus körülmények között hunytak el. A gyergyói, felszegi emberek a hősöket két tömegsírba temették, és a tiltás ellenére, évről évre megemlékeztek róluk. Mindig voltak bátor emberek, akik gondoskodtak arról, hogy halottak napján gyertya égjen a hős katonák nyughelyén. Tíz évvel ezelőtt közösségi összefogással valósulhatott meg a székesfehérvári emlékhely. A Királysoron található Gyergyó emlékparkban pénteken koszorúzással és ünnepi műsorral emlékeztek az 1944-ben elhunyt hősökre.
A lélekharang messze szálló hangjait követően katonai tiszteletadással hajtottak fejet az utódok. Megemlékező beszédében Székesfehérvár polgármestere kiemelte, az utódok felelőssége, hogy minden esztendőben, de különösen egy ilyen kerek évforduló alkalmával, méltón emlékezzünk és emlékeztessünk. Dr. Cser-Palkovics András hozzátette, kedden Gyergyószentmiklós polgármesterével közösen a Gac oldalában lévő kopjafák előtt rótták le kegyeletüket, ma pedig a fehérváriak közössége, gyermekek és felnőttek együtt emlékeztek. „Katonáink története nagyon-nagyon szomorú és elgondolkodtató: tény, hogy az egyik utolsó mozgósításról volt szó, és valójában a katonák zöme a tizennyolcadik életévét sem töltötte még be. Felszálltak egy vonatra, elvitték őket, kimentek a hegyoldalba, és gyakorlatilag a másnapot már nem élték meg. Az ott élő magyar emberek több évtizeden keresztül ápolták titokban emléküket, és ápolják ezt az emléket ma is, mint ahogy mi is tesszük. Kötelességünk, hogy tovább vigyük az emlékezés lángját!”
A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének elnöke, dr. Karsai Béla beszédében párhuzamot vont a 80 évvel ezelőtt történt tragédia és a jelen történései között. Az egykor a Gac-hegy oldalában lemészárolt katonák nagyon fiatalon vesztetették életüket. Haláluk 159 család életének tragédiája. 80 évvel később, a jelenben, ma Európában van egy háborús mainstream, ahol szeretnék tovább folytatni ezt a háborút, és nem mennek le a családok elemzéséig, hogy az milyen tragédiát okoz. Feladatunk, hogy emlékeztessük az utánunk jövő generációt.
A beszédeket követően Babits Mihály Miatyánk című költeményét hallhatták az emlékezők Borbély Bálint előadásában. Majd közösen helyezett el koszorút a város nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester, Buday Attila, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal igazgatója, Lehrner Zsolt alpolgármester és Deák Lajosné önkormányzati képviselő. Az emlékezés virágait helyezte el az emlékmű előtt Földi Judit országgyűlési képviselő, a város képviselőtestületének tagjai, a rendvédelmi szervek és fegyveres testületek vezetői, a nyugállományú és civil szervezetek képviseletében megjelentek, az oktatási intézmények képviselői, valamint a megemlékezők. Az ünnepség a Takarodó hangjaival zárult.
A megemlékezésen készült fotók letölthetőek a Galériából.