Európai Piac és Entente Florale Europe díjkiosztó gála Székesfehérváron

2024.09.07. 21:19
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. szeptember 7. (szombat)
 
 
 
 
 
 
 
Székesfehérvár adott otthont az Entente Florale Europe díjátadó gálájának szombaton és egy közös program keretében valamennyi résztvevő település is bemutatkozott a Sóstói Stadionban. Két éve, 2022-ben Székesfehérvár arany minősítést kapott a nemzetközi versenyen, illetve a Green Spaces Award különdíjat is városunknak ítélték oda.

 

Az Entente Florale Europe megmérettetésben 2024-ben összesen hét ország tizenegy települése mutatkozott be Székesfehérváron, a két magyar város, Debrecen és Zalakaros mellett az erdélyi Csíkszereda, a szlovéniai Velenje, a felvidéki Vágfarkasd, az írországi Carlow és Ballinahown, a németországi Meinheim és Höxter, valamint a cseh Písek és Chorušice. Az eredmények kihirdetésére, az elnyert minősítések átadására a Sóstói Stadionban került sor. Az eseményre mintegy 160 kertész, tájépítész szakember érkezett Székesfehérvárra. Városunk oszlopos tagja a nemzetközi mozgalomnak, amely idén hét ország tizenegy városának egész éves munkáját értékelte, és díjazta.

A díjátadó előtt a résztvevő települések is bemutatkoztak az Európai Piac elnevezésű programon, ahol bemutathatták tradícióikat, hagyományos ételeiket-italaikat, és látványosságaikat. A résztvevő települések közül Velenje Szlovénia ötödik legnagyobb városa, részvétele a zöld fordulatot jelzi egy olyan város esetében, amely elsősorban lignitbányája, valamint a Gorenje vállalat után volt ismert korábban. Bemutatkozott Szlovákiából Vágfarkasd gazdag történelmi múlttal rendelkező községe, és megismerhették a látogatók Csíkszereda tradícióit is, amely Székelyföld történelmi és katonai központja a csíksomlyói Zarándoktemplommal és a Mikó-várral, amely ma is kulturális központként és múzeumként szolgál. A csehországi Písek a térség fontos kulturális, adminisztrációs, közlekedési és turisztikai központja, amely 30 000-es lakosságával Dél-Csehország harmadik legnagyobb városa. Az Európai Piac résztvevői között volt Carlow is, amely a tizenkettedik legnagyobb városi központ Írországban. A piacon megismerkedhettek a látogatók a bajor Meinheim kistelepüléssel és Höxter városával, amely szintén Németországban, Észak-Rajna-Vesztfália területén található és a Weser folyó mellett épült ki romantikus, favázas házaival.

A díjátadón dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a résztvevőket. "Nagyon fontosak a díjak, de legalább annyira fontosak a szakmai és emberi barátságok, amelyek ezzel a mozgalommal együtt jönnek létre. Ettől lesz Európa erős, és ezzel tudunk válaszokat adni a kihívásokra. Azt kívánom, hogy mozgalomként tudjunk együtt lenni, segítsük egymást a jó gyakorlatokkal és legyünk egymásnak barátai." - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere.

Ezt követően dr. Nagy Ildikó Réka tájépítész, egyetemi docens, az AEFP elnöke mondta el gondolatait a versenyről, köszönetet mondva Székesfehérvár városának, amely otthont ad a díjátadónak és folyamatosan hozzájárul a mozgalom fejlődéséhez. A gálán dr. Christy Boylan, a zsűri elnöke beszélt az Entente Florale Europe versenyről és mutatta be a résztvevőket. A gálán egy rövid promóciós videót is láthatott a közönség az Entente Florale Europe-ról, amely idén Magyarországon készült.

A díjakat és minősítéseket a 11 településnek dr. Christy Boylan zsűrielnök adta át. A két magyar város közül Debrecen ezüst, Zalakaros pedig arany minősítést kapott. Az erdélyi Csíkszereda ezüst, a szlovéniai Velenje arany, a felvidéki Vágfarkasd ezüst, az írországi Carlow és Ballinahown arany, a németországi Meinheim és Höxter arany, a cseh Písek ezüst, a szintén cseh Chorušice pedig arany minősítést vehetett át a zsűri elnökétől.

Az idén is különdíjakkal jutalmazták a települések különleges erőfeszítéseit. Az AEFP elnöki díjat azokért az innovatív intézkedésekért ítélték oda, amelyek a globális felmelegedés hatásainak ellensúlyozására koncentrálnak. Ezt a különdíjat idén az írországi Carlow kapta. A Herbert Titz emlékdíjatat az AEFP egykori elnöke, elnökségi tagja tiszteletére ítélték oda, aki 2020-ban, életének 71. életévében hunyt el. Herbert Titz különösen nagy becsben tartotta a gyógynövényeket és szorgalmazta a zöldfelületek közegészségügyi hasznosítását. Ezt a különdíjat idén Csíkszereda vehette át.

A World Urban Parks által támogatott "Green Spaces Award" különdíjat az a résztvevő város, település vagy falu nyerheti el minden évben, amelyik a legmagasabb összpontszámot kapja a „Zöld terek” kategóriában. A díjat, amelyet 2022-ben Székesfehérvár is elnyert, ezúttal a szlovákai Vlĉany, magyar nevén Vágfarkasd települése vehette át a zsűritől. A zsűrit különösen lenyűgözték a falu központjában újonnan kialakított zöldterületek, ezek minősége, biológiai sokfélesége, valamint az, hogy bevonják az itt élőket a környezeti nevelésbe és a társadalmi tevékenységekbe.

A nemzetközi eredményhirdetést követően a hagyományoknak megfelelően átadták az Entente Florale Europe zászlaját annak a városnak, amely 2025-ben az 50. jubileumi Entente Florale Europe díjkiosztó ünnepségnek ad majd otthont: a szlovéniai Velenje város képviselőinek. A díjátadót kulturális produkciók zárták, színpadra lépett az Alba Regia Táncegyüttes, majd a Discover Band zenélt.

A programokon készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.