Fogyasztói és termelési hulladékból állít elő alapanyagot a Hydro új üzeme

2024.09.10. 18:52
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. szeptember 10. (kedd)
 
 
Modern, hatékony és fenntartható üzemet épített a Hydro Székesfehérváron. Az új gyáregység fogyasztói és termelési hulladékból állít elő új alapanyagot, ezzel csökkentve az alumíniumtermelés környezeti terhelését. Kedden a Hydro és partnerei, valamint a város és a kormány képviselői jelenlétében indították el a termelést az új üzemben.
 
 
 
Megkezdte működését a Hydro Extrusion Hungary Kft. új alumínium újrahasznosító üzeme Székesfehérváron. A 90 000 tonna éves kapacitással rendelkező öntödét szeptember 10-én, ünnepélyes keretek között avatták fel. A grandiózus megnyitó ünnepséggel hivatalosan is befejeződött a 2022 óta zajló építkezés és megkezdődött a modern, magas színvonalú újrahasznosító üzem működése. Az öntöde, ami a Hydro székesfehérvári alumíniumsajtoló gyáregysége mellett épült, főként prémium autóipari szegmensben használt, sajtolási alapanyagot gyárt. Az üzem mind fogyasztói alumíniumhulladékot, mind a saját, illetve más termelőcégektől származó gyártási selejtet újrahasznosítva állít elő új terméket. Az alumínium újrahasznosítással történő előállítása a fém előállításához eredetileg szükséges energia mindössze 5% át igényli.
 
„Ünnep ez a Hydronak, de ünnep a magyar gazdaságnak, azon belül Székesfehérvárnak is." – kezdte köszöntőjét dr. Cser-Palkovics András polgármester. Ez a beruházás a jövőbe vetett bizalomról szól, ezért közös érdeke a vállalatnak és a városnak, hogy a döntés beigazolódjon. A kormány jelentős támogatásával létrejött üzem 80 új munkahelyet teremt – kezdte a tények ismertetését Vargha Tamás miniszterhelyettes, aki elmondta, minden jó tervhez egy jó ötlet kell, ahhoz pedig valaki, aki megálmodja. Ebben az esetben Frank Iepema volt ez az álmodó – tette hozzá. A körforgásos gazdálkodásra való átállást napjaink egyik legjelentősebb kihívásaként említette dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára. Mint mondta, az olyan vállalatok, mint amilyen a Hydro, kulcsszereplők abban, hogy Magyarország hulladékgazdálkodási szektorát vezető szektorrá és a körforgásos gazdaság példamutató modelljévé alakítsák Európában.
 
A Hydro Extrusion Hungary a Hydro legnagyobb és legfejlettebb sajtolóüzeme Európában, hat alumínium présgéppel, különböző felületkezelési technológiákkal és több mint 300 megmunkáló géppel. Az évi 60.000 tonnás kapacitású üzem jelentős szerepet játszik az e-mobilitás szegmensben.
 
„Legjelentősebb ügyfeleink, akik olyan kulcsfontosságú iparágakban mozognak, mint az autóipar, mind alacsony szén-dioxid-kibocsátású és újrahasznosított alumíniumot keresnek. Elkötelezettek vagyunk az újrahasznosítási kapacitásunk 2030-ig történő bővítése mellett a folyamatosan növekvő piaci igények kiszolgálása érdekében, valamint azért, hogy megerősíthessük a Hydro pozícióját, mint Európa vezető alacsony szén-dioxid-kibocsátású és újrahasznosított alumínium megoldásokat kínáló szolgáltatója.” – mondta Eivind Kallevik, a Hydro elnök-vezérigazgatója. „Ez az új létesítmény támogatja a Hydro fenntarthatósági stratégiáját. A termelési és a fogyasztói hulladék visszaforgatásával és újrahasznosításával lehetőséget teremtünk a körforgásos gazdaság létrehozására.”
 
„Az újrahasznosító üzem mintegy 80 új munkahelyet teremtett, valamint hazai és nemzetközi beszállítókkal együttműködve épült. Egy világszínvonalú létesítmény jött létre, amely Európa egyik legnagyobb és legmodernebb üzeme lesz.” – mondja Frank Iepema, a Hydro Extrusion Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. „Hálásak vagyunk a HIPA támogatásáért, amely 6 millió euróval járult hozzá az üzem megépítéséhez és 17 millió euró adókedvezményt biztosít számunkra. Ezzel a támogatással sikerült Magyarországra hoznunk ezt a stratégiai beruházást, csökkenteni az importot és bővíteni az exportot.” - tette hozzá Iepema.
 
A magyarországi sajtolóüzem elsősorban autóipari ügyfeleket szolgál ki, megteremtve az autógyártóknak és más iparági ügyfeleinek a „zárt körforgáshoz” való csatlakozás lehetőségét, ezzel csökkentve termékeik karbon lábnyomát. A zárt körforgásos újrahasznosítás során az anyagok folyamatos újrafeldolgozása megy végbe, az elsődleges fémelőállításnál kevesebb energia és erőforrás felhasználásával, minőségromlás nélkül ez az alumínium egyik fő előnye.
 
A Hydro székesfehérvári üzemében gyártott autóipari alkatrészek közé tartoznak például az ütközőrendszerek, mint a lökhárítók és az ütközéselnyelő elemek, valamint a karosszéria szerkezeti elemei és az akkumulátorházak. Ezekhez az összetett alkatrészekhez az ötvözet tulajdonságai kulcsfontosságúak, az új öntöde lehetővé teszi a Hydro számára ezen ötvözetek kifejlesztését és optimalizálását, mindezt pedig helyben, Magyarországon, Székesfehérváron.
 
Az avatón készült fotók letölthetők a Galériából.
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.