Emlékek szárnyán – különleges programsorozattal idézik fel a Videoton 40 évvel ezelőtti csodálatos, UEFA kupadöntőig vezető menetelését

2024.09.18. 17:29
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. szeptember 18. (szerda) 
 
 
 
 
 
Nagyszabású programsorozattal, a legendákkal közösen emlékezik Székesfehérvár Önkormányzata és a Fehérvár FC a Videoton futballcsapatának fantasztikus menetelésére, amely egykor ezen a napon, 1984. szeptember 18-án kezdődött a Dukla Prága csapatának legyőzésével. A jövő év májusáig – az 1985-ös UEFA kupadöntő jubileumáig – tartó időszakban a sorozat meccseinek évfordulóján várják a székesfehérváriakat a különleges programokra a Sóstói Stadionba.
 
„Mindannyian, akik Videoton-szurkolók vagyunk, pontosan tudjuk, hogy 40 éve ezen a napon játszotta első meccsét az UEFA-kupában a fehérvári futballcsapat a Dukla Prága ellen. Székesfehérvár 1050 éves történelemkönyvébe nagyon nehéz bekerülni, ám Kovács Feri bácsi vezetésével Csongrádi Ferencéknek, Szabó Józseféknek és társaiknak a kupadöntőig tartó fantasztikus meneteléssel ez bizonyosan sikerült!” – mondta azon a sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András polgármester, amelyet a Videoton SC legendás edzőjének, a már említett Kovács Ferencnek a szobránál tartottak szerda délután. Amint Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, a kupadöntő, az ezüstérem és persze a Real Madrid legyőzése Májer Lajos góljával a kupadöntő visszavágóján az összmagyar labdarúgás szempontjából is világraszóló siker volt. Ezért érezte fontosnak a székesfehérvári önkormányzat, hogy a Fehérvár FC-vel közösen méltó emlékévvel tisztelegjen a csapat teljesítménye, a Paris Saint-Germain FC, vagy éppen a Manchester United FC legyőzése előtt.
 
Székesfehérvár polgármestere a sajtótájékoztatón egy különleges, az akkori csapat edzője, Kovács Ferenc eredeti aláírásával ellátott dedikálókártyát adott át Szegő Krisztinának, a Vidi Múzeumot januártól működtető Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjének. A kártya korábban az interneten tűnt fel, s azt Székesfehérvár főjegyzője, Bóka Viktor magánszemélyként vásárolta meg, hogy ezzel a relikviával is gazdagodjon a futballtörténeti múzeum. A főjegyző és a polgármester ezzel arra is bíztatja a székesfehérváriakat, hogy akinek van olyan kordokumentuma, tárgya, amit ideiglenesen vagy véglegesen odaajándékozna az egyre szépülő múzeumnak, akkor tegye meg ezt, hiszen erre a mostani évforduló a legjobb alkalom!
 
A Fehérvár FC képviseletében Óházy Bálint sajtófőnök arról beszélt, hogy a klub az első perctől a nemes kezdeményezés mellé állt, hiszen az UEFA-kupa ezüstérem a klub eddig legnagyobb sikere. A várossal közös, gyümölcsöző együttműködés részeként az októbertől kezdődő ünnepi rendezvényeknek a Sóstói Stadion ad majd helyet, s abban bíznak, hogy nemcsak a Vidi-család tagjai jönnek el, hanem mindenki, aki átélte ezt a csodálatos időszakot, vagy fiatalsága okán csak hallott a hihetetlen sikerről.
 
„Most megpróbálunk egy kicsit visszafiatalodni, s így átélhetővé tenni az élményt, az elképesztő feszültséget, a hihetetlen örömöket azok számára is, akik még meg sem születtek 1985-ben" – mondta a csapat sikereiből oroszlánrészt vállaló Csongrádi Ferenc, aki felidézte, rengeteg saját nevelésű játékossal, csak magyar focistákkal sikerült eljutni a döntőig. „Amikor kimentünk a pályára, egyetlen dolog létezett: hogy azok, aki kijöttek a stadionba, elégedettek legyenek! Csodálatos közönségünk volt, negyvenezer ember nézte a meccseket, volt, aki a lámpaoszlopokra felmászva” – tette hozzá a Vidi élő legendája.
 
„Nem mi voltunk az esélyesek, hatalmas volt az izgalom, a feszültség a csapatban, s valójában nüanszokon múlt a győzelem. Mindig csak egy meccsben gondolkodtunk, arról álmodni sem mertünk, hogy a döntőig is eljutunk – idézte fel az 1984 szeptember 18-ai meccs körülményeit Szabó József, aki a Dukla Prágának a győztes gólt rúgta. Az akkori játékosok nevében köszönetét fejezte ki a klubnak és a városnak, hogy méltó megemlékezéssel készülnek az évfordulóra.
 
Szegő Krisztina, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője arról beszélt, amikor ez év elején átvették a Vidi Múzeum szakmai üzemeltetését, már tudták, ez egy különleges, munkás év lesz: „Szerencsés vagyok, hogy együtt dolgozhatok a futball-legendákkal, akiknek annyi lelki-tárgyi emlékük van, hogy mindezek bemutatása nem férne bele egyetlen rendezvénybe. Ezért október 3-án, az első forduló visszavágó mérkőzéséhez kapcsolódva egy olyan, hat alkalomból álló programsorozatot indítunk el, amely méltó lehetőséget biztosít a visszaemlékezésre és az ünneplésre. A hazai vagy idegenben lejátszott kupameccsek napjához igazodva, vetítéssel egybekötött beszélgetésre invitálunk szurkolókat és érdeklődőket a Sóstói Stadionba, ahol, reméljük, minél többen újra át tudjuk élni a 40 évvel ezelőtti siker hangulatát. Velünk lesznek a sikersorozat főhősei, a fehérvári futball legendák, és sokan, akik támogatták őket, akik folytatták a pályán a küzdelmeket, vagy később példaképként tekintettek rájuk. A záróeseményt pedig jövő májusban, a kupadöntő utolsó mérkőzésének időpontjában tartjuk.” – emelte ki az ügyvezető.
 
Amint Szegő Krisztina hangsúlyozta, a programsorozat alkalmából átalakul, megújul a Vidi Múzeum is, még inkább középpontba kerül az 1984-85-ös szereplés. A mai nappal szurkolói gyűjtést is indítanak, hogy minél több és érdekesebb relikviát tudjanak majd bemutatni egy későbbiekben megnyíló időszaki kiállítás keretében. Azok felajánlását is várják, akik nem szeretnének örökre megválni ereklyéiktől, csak a közös visszaemlékezéshez járulnának hozzá a programsorozat idején. A felajánlók a vidimuzeum@szekesfehervar.hu e-mail címen jelezhetik szándékukat. Közöttük értékes nyereményt sorsolnak majd ki, ami nem más, mint egy kezdőrúgás a 2024/25-ös bajnoki szezonban.
 
A sajtótájékoztatón készült képek letötlhetők a Galériából.
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.