A tudomány világa lenyűgöző - Kutatók Éjszakája 2024

2024.09.27. 20:42
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. szeptember 27. (péntek)
 
 
 
 
 
 
Labirintus, Frogger, Pac-Man! – a Commodore 64 számítógép legkedveltebb játékainak nevei nosztalgikus sóhajok kíséretében szálltak az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának folyosóján a Kutatók Éjszakájára érkező felnőttek szájából. A földszinti aulában teljes asztalokat betöltő „ősszámítógépeket” a gyerekek nagy szemekkel bámulták, de hamar megbarátkoztak a furcsa, TV-szerű monitorokkal, a vastag és széles gombokkal ellátott klaviatúrával és a dobozméretű adathordozó-olvasóval, és bele is kezdtek a versenybe apával, anyával.  A késő délutántól csoportosan érkező érdeklődők nemcsak a számítástechnika fejlődésének idővonalán sétálhattak végig, hanem megnézhették az egyetemi kutatásokat és a ismerkedhettek a robotika világával. 


A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Idén is szeptember utolsó hétvégéjén lehet bepillantani a különböző tudományterületek titkaiba. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara az idei évben is színes kínálattal várta az érdeklődőket.

Mint azt Nagyné DrHajnal Éva kutatási dékánhelyettestől a helyszínen megtudtuk, mintegy 30 programot hirdettek meg, amelyen gyerektől a felnőttig mindenféle aktivitásban részt vehetnek a látogatók. Ezek mind valamilyen formában kapcsolódnak a kar kutatásaihoz. A LEGO-robotverseny mellett irányíthattak humanoid, önjáró és mobil robotot kicsik és nagyok egyaránt. Akit érdekeltek az ipari kihívások, azok megnézhették a hegesztőrobotot is. A programozásra, szoftverek világára nyitottak elmerülhettek a retro játékkuckóban, illetve kipróbálhatták a VR alkalmazásokat. Az estébe nyúló programon bemutatkoztak az egyetem partnercégei is. A Fejérvíz egy interaktív kiállítással várta az érdeklődőket, ahol a vízből és az ivóvízről lehetett mindenféle érdekességet megtudni. Az Arconic standján az alumínium újrafelhasználásával kapcsolatos kérdésekre kellett tudni a helyes választ és a Kyndryl is játékos feladatokkal mutatta be szakterületét.

A programon részt vett Mészáros Attila alpolgármester, aki a közönség soraiban helyet foglalva hallgatta meg az Egyetem Sport – Innováció – Menedzsment Kutatóműhelye által szervezett, izgalmas műhelybeszélgetést. A Bye Bye, Párizs – Hello, LA! – Kinek mit jelent az Olimpia? - Fókuszban a labdajátékok témakörben dr. András Krisztina, az Óbudai Egyetem Sportközgazdász MSc szakfelelőse kérdéseire Deli Rita olimpiai ezüstérmes kézilabdázó és Balássi Imre, az Alba Regia SC elnöke válaszoltak e témában, majd Balássi Lily és Szabó Vilmos, két fiatal tehetséges sportolóval arról beszélgettek, hogyan épül fel egy sportolói karrier, melyek a legnagyobb kihívások, feladatok és lehetőségek.

Az este során Theisz György a fizika világába hívta barangolni azokat, akik szeretik felfedezni, hogyan működik a világ. Az udvaron, egy imitált bűntett helyszínén hívták segítségül a technikát és mutatták meg, hogyan használják a drónokat e területen, valamint volt rókavadászat, kincskeresés és többféle kísérlet is.

A helyszínen készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.