Örvendezzünk együtt! – Református Nap a 200 éves fehérvári gyülekezettel

2024.09.28. 15:05
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. szeptember 28. (szombat)
 
 
 
 
 
 
 
 
A fehérvári református gyülekezet alapításának 200. évfordulója tiszteletére városi református napot szerveztek szombaton. A különböző művészeti ágakat, közösségi eseményeket összefogó, gyerekeket és felnőtteket egyaránt megszólító programoknak három helyszín, a Városháza Díszterme, valamint a Budai úti és a Széchenyi úti református templom adott otthont.

 

Legyen világosság! – e mottóval hirdették meg az ünnepi évet a Székesfehérvári Reformátusok. A közösség 2024-ben ünnepli alapításának 200 éves jubileumát. Az egész évet felölelő programsorozat egyik kiemelt eseménye volt a Református Nap, amelyet három helyszínen rendeztek meg szombaton. Az ünnepi megnyitót a Városháza Dísztermében tartották, ahol Székesfehérvár nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte az irodalmi délelőttre érkezőket. „Ez a helyszín is jól tükrözi, hogy a református közösség mindig erős kapocs volt a város és a hívők között. Az egyén és a nagy közösség között ott vannak azok a hitüket megvalló közösségek, amelyek hol könnyebb, hol nehezebb időkben a hit erejét, tanítását, értékeit adják át városunkban.” – hangsúlyozta az alpolgármester.

Berze János, a Budai úti Református Gyülekezet lelkésze a Legyen világosság! mottó kapcsán elmondta, a Bibliából tudjuk, hogy Istennek mindig az a terve, hogy ahol káosz, sötétség van, ott rend és világosság legyen, ahogy a teremtéskor is történt. Ezt mondta Isten, legyen világosság és lett világosság. Ez az ige hozta létre a Székesfehérvári Református Egyházközséget is 1824-ben, ez fogja megtartani most 2024-ben, és így lesz ez egészen a világ végezetéig.

Az áhítaton Somogyi László lelkipásztor mondott hálát a közösség alapításáért, idézte fel a történelem viharos évszázadait, amelyek próbára tették, de erősítették a gyülekezet tagjait. A lelkész, aki 14 évig vezette a Széchenyi úti Református Gyülekezetet, Pál apostol jókívánságával kezdte beszédét, majd a bibliai 70. zsoltár ötödik versét idézte: „Örüljenek és örvendezzenek benned mindazok, akik téged keresnek, Uram. Akik szabadításodra vágyódnak, hadd mondhassák mindig, hogy nagy az Isten.” Arra a kérdésre, hogy miért vannak reformátusok Székesfehérváron, milyen feladattal alakult meg 200 éve a gyülekezet és él ma is, így választolt: „hogy bizonyságot tegyenek az Istenhez fűződő személyes kapcsolatról és hirdessék a szabadító kegyelembe vetett hit lehetőségét.”

A hálaadást követően Brunner Vilmos, a Széchenyi úti gyülekezet lelkésze olvasta fel Bencze András evangélikus lelkész ünnepi gondolatait, aki levélben köszöntötte a közösséget. A városházi program ezt követően zenés irodalmi beszélgetésekkel folytatódott. A „Mikrofontól a keresztig” címmel Bokányi Zsoltot Bakonyi István kérdezte, majd az irodalomtörténész előadásában Bódás János költőre emlékezett.

A nagy esővel érkező, őszi időjárás miatt a Halesz ligetbe tervezett családi napot a Budai úti református templomban és közösségi házban tartották meg. Bár a helyszín módosult, a családok szép számmal érkeztek a délelőtt során is. Mint arról a helyszínen Barabás Béla Péter, a nap egyik szervezője beszámolt, a szülőket gyerekekről szóló előadások, a legkisebbeket ölbéli foglakozások és bábelőadás várta. A nagyobbak megtanulhatták a kötés és horgolás alapjait, voltak, akik követ festettek, sokan járultak hozzá gondolataikkal a hálafüzér elkészítéséhez. Sok kéz járult hozzá, hogy elkészüljön Noé bárkája, amelyhez a LEGO alapanyagot adományként gyűjtötték össze és a nap végén tovább is adják a Fejér vármegyei gyermekotthon lakóinak majd. 17 órakor kezdődik az Igére Hangolva koncert, amelyen fellép a Budai úti gyülekezet dicsőítő zenekara, közreműködnek az Olajfa Református Óvoda és a Talentum Református Általános Iskola gyermekei.

A Belvárosi gyülekezeti központban és templomban 15 órakor indulnak a programok interaktív bizonyságtétellel, majd 17 órakor nyílik Szabóné Demény Monika népi bútorfestő, Szűcsné Novák Mária tűzzománcművész és Vári Kovács Ágnes textiltervező és grafikus „Kezeink munkáját tedd maradandóvá” közös kiállítása. A Református Nap 18.30 órakor Pálúr János orgonaművész koncertjével zárul, amelyen Liszt Ferenc: Nun danket alle Gott, Kodály Zoltán: Adagio / Pálúr János orgonaátirata , Charles-Marie Widor: 5. Orgonaszimfónia / Allegro vivace, Allegro cantabile, Andantino quasi allegretto, Adagio, Toccata , Pálúr János: Improvizáció a “Jöjj mondjunk hálaszót” kezdetű gyülekezeti énekre készült művek csendülnek fel.

A délelőtti eseményekről készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.