Dalos ökörszem, közönséges fazekasmadár és társaik – megnyílt a Brazília madárvilágát bemutató vándorkiállítás

2024.10.21. 14:34
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. október 21. (hétfő) 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brazília páratlan madárvilágát és élőhelyeit mutatja be az a vándorkiállítás, amely két székesfehérvári és egy fehérvárcsurgói helyszínen látható mától november 25-ig. A különleges, színes tárlat Brazília magyarországi nagykövetsége és Susan Kleebank nagykövet kezdeményezésére jött létre. A Vörösmarty Mihály Könyvtár Gyermekrészlegén iskolások részvételével nyitották meg a dél-amerikai madarakat ábrázoló, színes metszetek kiállítását.


A Természettudományi Múzeumban már bemutatott tárlat célja, hogy átfogó képet adjon Dél-Amerika legkiterjedtebb országának különleges állat- és növényvilágáról, természeti értékeiről, kincseiről

Hétfőn a Szent Imre Általános Iskola harmadikos diákjainak részvételével nyitották meg a Brazília madarai című, 24 különleges metszetből álló kiállítást, amely a 85 esztendős brit művész, Jenevora Searight munkából ad ízelítőt. Az alkotó a Brazíliában töltött évei alatt figyelte meg, majd művészi szépséggel, rendkívüli részletességgel és pontossággal ábrázolta a madarakat. Műveinek másolatain láthatunk többek között közönséges fazekasmadarat, lármás hangyászpittát és dalos ökörszemet is.

„Az idős alkotó arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy bár népességrobbanás és gazdasági változások közepette élünk, ám ennek ellenére igyekeznünk kell fenntartani az egyensúlyt a környezetünkkel. Ennek egyik legfőbb eszköze az állatvilág és a természet megismerése és megismertetése másokkal.” – hangsúlyozta a megnyitó kapcsán Horváth Adrienn, a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója. Az esemény keretében a diákok papírszínházi előadást is láthattak a könyvtárban.

A vándorkiállításnak további két helyszíne van. A Sóstó Látogatóközpontban nézhetjük meg A hatalmas erdő & Araukária: a mi kincsünk című tablósort, amely természet- és állatfotókat, valamint hozzájuk szöveges magyarázatokat mutat be. A tárlat mesél a Brazíliában kialakult természeti életközösségekről, ökoszisztémákról, illetve arról a közösségi összefogásról, amely az araukária-erdők védelmére szerveződött, ezáltal óvva az ott élő madarakat és egyéb állatokat.


Brazil madarak – érdekességek című kiállításnak a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély ad otthont. Anita Studer ornitológus biztosította az adatokat és a fényképeket, 14 brazil madárfajt – köztük a közönséges fazekasmadarat, a nagy jácintarát, a barátpapagájt és a tukánt  – kiválasztva. A madarak fészkével, szaporodásával és táplálkozásával kapcsolatos érdekességeket mutatnak be a 16 tablóból álló tárlaton, reprezentálva a Brazília különböző ökoszisztémáiban (Amazonas esőerdő, atlanti esőerdő, Caatinga, Cerrado, Pantanal és Pampa) kialakult életközösségeket. 

 

Mindhárom kiállítás 2024. november 25-ig látogatható.

 

 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.



 

Szöveg: Stettler Zsuzsanna és Havasi Tímea

Fotó: Simon Erika 




 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.