A Természettudományi Múzeumban már bemutatott tárlat célja, hogy átfogó képet adjon Dél-Amerika legkiterjedtebb országának különleges állat- és növényvilágáról, természeti értékeiről, kincseiről
Hétfőn a Szent Imre Általános Iskola harmadikos diákjainak részvételével nyitották meg a Brazília madarai című, 24 különleges metszetből álló kiállítást, amely a 85 esztendős brit művész, Jenevora Searight munkából ad ízelítőt. Az alkotó a Brazíliában töltött évei alatt figyelte meg, majd művészi szépséggel, rendkívüli részletességgel és pontossággal ábrázolta a madarakat. Műveinek másolatain láthatunk többek között közönséges fazekasmadarat, lármás hangyászpittát és dalos ökörszemet is.
„Az idős alkotó arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy bár népességrobbanás és gazdasági változások közepette élünk, ám ennek ellenére igyekeznünk kell fenntartani az egyensúlyt a környezetünkkel. Ennek egyik legfőbb eszköze az állatvilág és a természet megismerése és megismertetése másokkal.” – hangsúlyozta a megnyitó kapcsán Horváth Adrienn, a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója. Az esemény keretében a diákok papírszínházi előadást is láthattak a könyvtárban.
A vándorkiállításnak további két helyszíne van. A Sóstó Látogatóközpontban nézhetjük meg A hatalmas erdő & Araukária: a mi kincsünk című tablósort, amely természet- és állatfotókat, valamint hozzájuk szöveges magyarázatokat mutat be. A tárlat mesél a Brazíliában kialakult természeti életközösségekről, ökoszisztémákról, illetve arról a közösségi összefogásról, amely az araukária-erdők védelmére szerveződött, ezáltal óvva az ott élő madarakat és egyéb állatokat.
A Brazil madarak – érdekességek című kiállításnak a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély ad otthont. Anita Studer ornitológus biztosította az adatokat és a fényképeket, 14 brazil madárfajt – köztük a közönséges fazekasmadarat, a nagy jácintarát, a barátpapagájt és a tukánt – kiválasztva. A madarak fészkével, szaporodásával és táplálkozásával kapcsolatos érdekességeket mutatnak be a 16 tablóból álló tárlaton, reprezentálva a Brazília különböző ökoszisztémáiban (Amazonas esőerdő, atlanti esőerdő, Caatinga, Cerrado, Pantanal és Pampa) kialakult életközösségeket.
Mindhárom kiállítás 2024. november 25-ig látogatható.
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Stettler Zsuzsanna és Havasi Tímea
Fotó: Simon Erika