Új digitális tantermet adtak át a Jákyban a MASTERPLAST támogatásával

2024.11.11. 13:57
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. november 11. (hétfő) 
 
 
 
 
 
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
 
 
A BIM egy olyan digitális folyamat, amely az építési projektek tervezését, kivitelezését és üzemeltetését támogatja. A lényege, hogy az épület minden elemének pontos, részletes információit egyetlen adatbázisban rögzítik, amely hozzáférhetővé teszi az adatokat egy projekt minden résztvevőjének.
 
A Jáky József Technikumban kialakított digitális tantermet – ahol már ennek a programnak a felhasználásával tanulhatnak a diákok – szalagátvágással adta át jelképesen Dr. Oroszné Stefánkó Éva, az intézmény igazgatója, Ács Balázs, a MASTERPLAST alelnöke és Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja.
 
„Az intézmény számára különösen fontos az ilyen jellegű támogatás, hiszen az építőipari szakképzésre egyre nagyobb igény mutatkozik. Az elmúlt években a tanulói létszámunk növekedett, és a modern eszközök, valamint technológiák bevonása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a diákok a lehető legjobb képzésben részesülhessenek.” - mondta Dr. Oroszné Stefánkó Éva, a Jáky József Technikum igazgatója. Kiemelte, hogy a Jáky okleveles technikus képzésre magasépítő szakon tízszeres volt idén a túljelentkezés, a sima magasépítő technikusra pedig nyolcszoros.
 
Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy egy ilyen nagy múltú iskolával működhetünk együtt és nagy büszkeséggel tölt el minket, hogy névadói is lehettünk az új tanteremnek – mondta Ács Balázs, a MASTERPLAST alelnöke. „Építőipari gyártóként kiemelten fontos számunkra a kiváló szakképzés. Cégünk több vezetőjének is a Jáky az alma matere, ezért különösen szívügyünk, hogy hozzájáruljunk a jövő szakembereinek képzéséhez. A digitális tanteremmel szeretnénk segíteni a feltételeket, hogy a diákok a legkorszerűbb technológiákkal ismerkedhessenek meg.”
 
Az a fajta támogatás, ami most itt megnyilvánult, tulajdonképpen az új, átalakított szakképzésnek az egyik alapja – emelte ki Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja. „A duális partnerekkel való kapcsolattartás alapvető fontosságú, hiszen sok tudásanyag, információ szerezhető meg ezen cégektől. A munkavállalói kompetenciák fejlesztése pedig olyan ismeret, amit gyakorlat nélkül nem szerezhetnek meg a diákok.
 
Az új digitális tanterem falán látható moduláris épületek is BIM modell alapon készültek – hívta fel a figyelmet Kiss Zsolt építész-tanár, aki maga is részt vett moduláris épületek tervezésében. Elmondta, hogy a tanteremben a diákokkal elkészítik egy-egy épület teljes háromdimenziós modelljét és felruházzák majd különböző információkkal. A BIM programban azonban nem csak az építész szakág, hanem a villamos-, a gépész-, az útépítő-, a földmérő szakág is elkészíti a saját háromdimenziós modelljét, és ezeket egybe lehet dolgozni a programmal. „Az épületgépész például bemodellezi a teljes fűtőkészüléket gépkönyvvel, minden információval együtt. Már a tervezés során tudunk ütközésvizsgálatot végezni, ami azt jelenti, hogyha adott esetben egy vasbeton áthidalón keresztül menne például egy gépészeti csővezeték, az már kiderül a tervezés során. Így már nem fából készült makettekkel fogunk tanulni, hanem egyes épületszerkezeti csomópontokat nagyon klassz módon, 3D nyomtatóval ki is nyomtatunk.” – mondta Kiss Zsolt.
 
Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
  
 
Szöveg és fotó: Bácskai Gergely
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.