„Egész egyszerűen nem lehetünk ellenségesek egymással!” – Vukovár elestére emlékeztek Székesfehérváron

2024.11.15. 13:30
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. november 15. (péntek)
 
 
 
 
 
A Honvédő Háború Áldozatainak Emléknapján, valamint Vukovar és Skabrnja városok Áldozatainak Emléknapján koszorúzással és gyertyagyújtással emlékezett a 33 évvel ezelőtti tragédiára a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságon szolgáló horvát kontingens. A megemlékezésen Székesfehérvár önkormányzatát Horváth Miklós Csaba alpolgármester képviselte.
 
 
A II. világháború utáni Európa egyik legvéresebb ostroma zajlott le 33 évvel ezelőtt a délszláv polgárháborúban: Vukovár ostroma és 1991. november 18-i eleste a háború vérontásának kiemelkedő tragédiája. Kétezernél is több városvédő halt vagy sebesült meg súlyosan az ostrom során, két és félezer civil lakos vesztette életét vagy tűnt el. A környező tömegsírokban 1333 áldozat holttestét találták meg. A tragédiára emlékezve szervezett koszorúzást a Honvédő Háború Áldozatainak Emléknapján, valamint Vukovar és Skabrnja városok Áldozatainak Emléknapján a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságon (HQ MND-C) szolgáló horvát kontingens.
 
Dražen Ressler dandártábornok, a hadosztály-parancsnokság törzsfőnöke kérdésünkre úgy fogalmazott, Vukovár tragédiájának talán az egyik legnagyobb üzenete a mai ember számára az, hogy egész egyszerűen nem lehetünk ellenségesek egymással. „Muszáj olyan közösségeket építenünk és olyan morális környezetet kialakítanunk, amely az egész emberiséget és a kisebb közösségeket is egyaránt szolgálja. Ezen a napon nemcsak Vukovár hőseire emlékezünk itt, Székesfehérváron, ebben a temetőben, hanem a második világháború hősi halottaira is. A nap fő üzenete, hogy csak akkor tudunk egy szebb világot építeni, ha odafigyelünk arra, hogy morális keretek között, Istent szolgálva építsük közös jövőnket.” – jelentette ki Dražen Ressler dandártábornok.
 
Magyar kezdeményezésre, egy magyar-horvát tárcaközi egyetértési megállapodásnak köszönhetően 2020 márciusában hozták létre a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságot Székesfehérváron, melynek első parancsnokát Denis Tretinjak személyében a horvátok adták. E parancsnokság megalakításával kapcsolatban a dandártábornok köszönetét fejezte ki a magyar katonai vezetésnek, hogy az ügyet kiemelten fontosnak tartották. A cél most az, hogy a három kiemelt nemzet (Horvátország, Szlovákia és Magyarország) mellett a másik hét résztvevő nemzettel is tovább erősítsék az együttműködést, mert ez lehet az alapja azon feladatok elvégzésének, amelyek segíthetik a béke és így egy szebb világ megteremtését.
 
A megemlékezésen részt vettek a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság rangidős elöljárói, valamint delegációjával Mladen Andrlić, a Horvát Köztársaság nagykövete és Jakubek Tiborné, a Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is.
 
Többek között koszorút és gyertyát helyezett el a Szentlélek katonatemető keresztjénél Mladen Andrlic horvát nagykövet, Drago Horvat, Horvátország magyarországi főkonzulja, Davor Kopanji horvát katonai attasé, Dražen Ressler dandártábornok, a HQ MND-C törzsfőnöke, a magyarországon települő NATO Előretolt Szárazföldi Többnemzeti Harccsoport (FLF BG HUN) horvát kontingens parancsnoka, Ivan Čeko ezredes, a horvát nagykövetség nevében Maje Rosenzweig Bajić és Garas László vezérőrnagy, a Közép-Európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság parancsnokhelyettese, valamint a megjelent katonai szervezetek képviselői.
 
A Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében Jakubek Tiborné, Székesfehérvár Önkormányzata nevében pedig Horváth Miklós Csaba alpolgármester rótta le tiszteletét.
 
Az emlékezés ezt követően a Szent Imre-templomban tartott horvát nyelvű szentmisével zárult.
 
A megemlékezésen készült fotók letölthetők a Galériából.
 
 
 
 
 
Szöveg: Házi Péter
Fotó: Simon Erika
 
 
 
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.