24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
Harmadik alkalommal rendezte meg a Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata. A nyolc-nyolc legjobb középiskolás és egyetemista csapat egy online forduló után jutott a pénteki döntőbe, ahol ezúttal egy olyan műszaki eszközt kellett megvalósítaniuk, ami a környezetére aktívan reagálva növeli a biztonságot a közlekedésben résztvevők között. Legyen az a közlekedés bármely formája. A csapatok az éjszakába nyúlóan lázasan dolgoztak, hogy szombaton a működő modellt, illetve makettet bemutathassák a hat tagú zsűrinek. Az idei évben a marketing és a fenntarthatóság is fontos szerepet játszott az értékelésben.
Egyre szélesebb az a terület, ahonnan a diákok, a hallgatók jelentkeznek a versenyre. Öröm, hogy évről évre egyre többen jönnek az ország számos pontjáról - mondta a bemutatót követően dr. Cser-Palkovics András polgármester. Jó volt látni és hallgatni, ahogy a biztonságos közlekedésre, az egymásra való odafigyelésre próbáltak jobbnál jobb megoldásokat találni a résztvevők, akik között voltak már több éve visszatérők is. Valójában az is a cél, hogy a fiatalokat megszólítva, nekik vonzó pályát tudjunk biztosítani itthon, de leginkább Székesfehérváron.
Az eredményhirdetésen Németh Tibor, a Harman Becker Kft. oktatási menedzsere foglalta össze a zsűri véleményét és gratulált minden résztvevőnek. Az idei évben nagyon nagy volt a verseny a csapatok között. A középiskolás szekcióban 10 százalék volt a pontkülönbség az első és a nyolcadik helyezett között. Az egyetemi szekción belül a zsűri véleménye jobban megoszlott, hiszen a csapatok között volt, akinél a műszaki volt, akinél a prezentáció vagy éppen a marketing oldal volt igen erős. Az eredmény azonban jól tükrözi azt a sok munkát, amit a versenyzők belefektettek a fejlesztésbe.
A nyolc egyetemista csapatból a dobogó legfelső fokára a székesfehérváriak alkotta KÁVÉ (Farkas László, Kellner László, Ozvald Kornél, Pásztohy László) állhatott. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara és a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói egy baráti társaság tagjai, akik a középiskolából ismerik egymást, és hárman közülük a Harmann-nál dolgoznak az egyetem és a vállalat együttműködésében létrehozott duális képzési rendszerben. Második alkalommal indultak a versenyen, és idei ötletüket a legjobbnak értékelte a hattagú zsűri. Egy olyan rendszert találtak ki, amellyel Székesfehérvár közlekedését okosabbá lehet tenni. A lámpákba építhető szoftverekkel és hardverekkel, közösen egy olyan rendszert hoznak létre, ami együtt lép fel az utasok és közlekedők biztonságáért. Az újabb autókban beépített fejegységeket szeretnék kiegészíteni olyan tereptárgyakba (pl. közlekedési lámpa) épített számítógépekkel, amik együttműködve rendszámos felismerést használva segítik egymást.
A nyolc középiskolai csapat közül, amelyben két székesfehérvári technikum, a Jáky és a Széchenyi diákjai is indultak, első helyen a Baranya Vármegyei SZC Zipernowsky Károly Műszaki Technikum 13. osztályos diákjai alkotta SLEEP (Boda Marcell, Sas Attila, Schum Krisztián, Tokodi Dániel) csapat végzett. Nevüket a verseny első fordulójára kitalált probléma adta, hiszen azon diáktársaiknak szerettek volna segítséget nyújtani, akik gyakran elalszanak. Műszaki megoldásuk szerint az ágyban olyan érzékelőket helyeztek el, amelyek az ébresztő megszólalását követő három perc után, ha a diák még mindig az ágyban van, éles hang- és fényhatással gondoskodnak arról, hogy időben elinduljon és beérjen az iskolába. Ötletükkel a 24 órás döntőbe, amelyet saját kategóriájukban megnyertek. Kétkerekű közlekedési eszközre egy olyan biztonsági eszközt fejlesztettek, amely olyan, mint az autókban a feketedoboz. Ha baleset történik, akkor hív egy központot, és ha nincs visszajelzés, már hívják is a helyszínre az illetékes hatóságokat. Az egy nap alatt mindig voltak hullámvölgyek, de sikerült ezeken átlendülni. „Ha valaki jövőre jön, azt javasoljuk, hogy az első 1-1,5 órát szánja ötletelésre. Mi is vagy 25 féléből fésültünk össze egyet.”
Az eredményhirdetésen minden csapat megkapta a helyezésének megfelelő Harman-dollárját, amelyet aztán értékes ajándékokra válthattak be a fiatalok.
A helyszínen készült fotók letölthetőek a Galériából.