2024.11.18. 16:04
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2024. november 18. (hétfő)
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható, és ehhez kapcsolódóan az iskolai osztályok jelentkezését is várják a korszak jobb megismerésére, megismertetésére. Az ARTalakulás Galéria által bemutatott alkotások kurátora az egyik kiállító művész, Tölgyesi Katalin.
A SOA fájdalma – nemzetünk traumája című kiállítás december 20-ig látogatható a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében, ahová mindenkit szeretettel várnak a szervezők. A megnyitón Barna Ágnes, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke kiemelte: a SOA alapja, hogy a zsidókat megkülönböztették más emberektől. „Nem szabad az embereket sem vallásilag, sem bőrszín szerint, sem semmilyen jellemzőjük által megkülönböztetni. Tiszteletben kell tartani egymásnak a másságát és békésen kell együtt élni ugyanúgy, mint 1940 előtt. Ezt a történelmet – mert most már történelmi esemény a 80 évvel ezelőtti tragédia – át kell, hogy adjuk az utódaink számára, mint tanulságot, hogy ez többet ne fordulhasson elő." - fogalmazott a tárlatnyitón a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke.
Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere is köszöntőt mondott a kiállítás megnyitóján, amely a 80 éve történt holokauszt tragédiájára emlékezteti a látogatókat. „Jelenünk megéléséhez, jövőnk formálásához nélkülözhetetlen múltunk ismerete. Legyen szó egy emberről, egy közösségről vagy akár egy városról, nemzetről. A traumafeldolgozás kulcskérdés, ugyanis ami történt, az nem csupán a zsidóság terhe, hanem mindannyiunké. Küldetésünk teljesítéséhez tisztában kell lennünk azzal, honnan jövünk. Ha figyelmesen járunk elődeink nyomában, tisztelve elért eredményeiket, tanulva hibáikból, küzdelmeikből, erőt meríthetünk a mindennapok kihívásaihoz. Legyen szó az újrakezdésről, vagy éppen trauma feldolgozásáról." - fogalmazott. Székesfehérvár alpolgármestere köszönetet mondott az ARTalakulás Galéria tulajdonosának, Tölgyesi Katalinnak, hogy Székesfehérvárra is elhozta a kiállítást, és ezzel együtt azt a küldetéstudatot, hogy az iskolák diákjaival, pedagógusaival beszélgessenek, feldolgozzák ezt a témát egy-egy rendhagyó történelemóra keretében. Lehrner Zsolt alpolgármester köszönetet mondott a megnyitón közreműködő Somos Ákos pedagógusnak és a Teleki Diákszínpad dráma körének, valamint a Székesfehérvári Zsidó Hitközség támogatásáért és a tárlatnak helyet adó Vörösmarty Mihály Könyvtárnak is.
A tizenöt éve működő ARTalakulás Galéria alapítója, a kiállítás kurátora és egyik művésze, Tölgyesi Katalin, aki szerint a bemutatott anyaggal az a fő célkitűzésük, hogy segítsenek a traumák feldolgozásában.
„Az ARTalakulás galéria 15 évvel ezelőtt jött létre, és immár 11 éve folyamatosan megemlékező kiállításokat, illetve oktató-kutató programot rendezünk, ami igen speciális küldetés. Rendszerint saját erőből tesszük mindezt. Ez az év különleges a 80. évforduló kapcsán. Immár két város is befogadott minket, és jövőre valószínű, hogy több helyre is el tudunk menni. Ennek az egész tárlatnak van egy speciális oldala abból a szempontból, hogy nem egy dokumentarista kiállítás, hanem jelekről, érzésekről, gondolatokról, szimbólumokról, színekről szól és nagyon erőteljes vizuális jelenlétet mutat be a látogatónak. Remélhetőleg nagyon sok gondolat is felmerül mindazokban, akik ezt megnézik. Azért is nagyon fontos ez a formanyelv, mert kifejezetten szeretnénk az ifjúságot megszólítani. Nagyon fontos, hogy a fiatalokhoz eljusson az az üzenet, hogy szükségünk van egymás fájdalmát megismerni. Szükségünk van arra, hogy empatikusan viszonyuljunk egymáshoz." – emelte ki Tölgyesi Katalin a megnyitón.
Az ARTalakulás Galéria alkotói – Tölgyes Katalin és Hollay Lóránt – által szervezett tárlat megnyitóján közreműködött Schreier Norbert klezmerművész, valamint Somos Ákos pedagógus vezetésével a Teleki Blanka Gimnázium drámaköre is. Az iskolai osztályok külön tárlatvezetést is kérhetnek, hogy a diákok jobban megismerhessék a 80 évvel ezelőtti időszakot, annak emlékeit. A szervezőkkel az artalakulasgaleria@gmail.com címen vehetik fel a kapcsolatot az intézmények.
Az eseményen készült fotók letölthetőek a Galériából.
Szöveg: Gáspár Péter
Fotó: Simon Erika