Tavaly az advent időszakában asztali koszorúk, elborult gyertyák és zárlatos fényfüzérek is okoztak tüzet, több család ünnepét beárnyékolva. Ezek a káresemények némi előrelátással megelőzhetők lennének. Erre hívta fel a figyelmet a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Tűzmegelőzési Bizottság, valamint a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság adventi országos tűzoltási bemutatója, amelynek Székesfehérvár adott otthont szombaton délelőtt.
Az eseményen Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő köszöntötte a nagyszámban megjelent érdeklődőket. Mint mondta, hagyomány, hogy minden évben országos szinten hívják fel a figyelmet az ünnepek közeledtével az advent és a karácsony környékén jelentkező veszélyekre. Fontos, hogy a lakosság megismerje ezeket, illetve azokat a magatartásformákat, amelyekkel a veszélyeket csökkenteni lehet annak érdekében, hogy elkerüljék a tűzeseteket, tragédiákat. Kiemelte, Magyarországon évente átlagosan 22-23 ezer tűzeset keletkezik. Az otthonokban, lakásokban a tűzesetek száma éves szinten 6 ezer és 7 ezer között mozog. Ezek nyolcvan százaléka személyi sérüléssel jár, ezért is kiemelt jelentőségűek azok a prevenciós előadások, bemutatók, tájékoztatók, amelyeknek köszönhetően egyre szélesebb körben jutnak el a megelőzésről és a hatékony tűzoltásról szóló információk a lakossághoz.
Az adventi, karácsonyi lakástüzek megelőzésében kiemelt szerepe van a fogyasztóvédelemnek - erről már Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára beszélt. Hozzátette, ebben az időszakban termékbiztonsági szempontból nagy figyelmet fordítanak a fogyasztóvédelem szakemberei a fényfüzérekre és számos más, kockázatos termékkörre annak érdekében, hogy a fogyasztókhoz csak a biztonságosan működők jussanak el. A tavalyi adatok is azt igazolják, szükség van a határozott hatósági fellépésre. 2023-ban 78 különféle, közel 500 darab, közvetlen hálózati feszültségről működő karácsonyi füzért és dekorációs világítást vizsgáltak laboratóriumi körülmények között, amelynek során 438 darabról derült ki, hogy veszélyes. A hatósági fellépés mellett kiemelten fontos, hogy a fogyasztók tudatosan vásároljanak. A 2025 januárjában felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság rendszeres piacfelügyeleti ellenőrzésekkel, a veszélyes termékek kiszűrésével hozzájárul a családok biztonságához, az ünnepi készülődések zavartalanságához.
A köszöntőket követően kezdődött a bemutató, amelyet megnézett Magosi Lajos tűzoltó ezredes, a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és Viza Attila közbiztonsági tanácsnok. A murvás parkolóba érkezők megtapasztalhatták, miért nem szabad a konyhában keletkező olajtűzre vizet önteni. A fehérvári tűzoltóság szakemberi bemutatták, miként kell helyesen, az oxigén megvonásával csitítani és oltani a serpenyőben lángra kapott olajat. Ezt követően szemtanúi lehettek annak, milyen gyorsan ég ki egy szobának berendezett konténer egy, az adventi koszorún felügyelet nélkül hagyott, égő gyertyától. Láthatták azt is, a lánglovagok milyen összehangolt munkával oltják a tüzet, és arra is választ kaptak, mi marad a helyszínen az oltást követően. Az érdeklődőket tűzvédelmi teszttel és egyéb, tűzmegelőzést célzó programokkal is várta az Országos Tűzmegelőzési Bizottság. A tűzvédelmi tesztet kitöltők között értékes füstriasztó készülékeket sorsoltak ki.
A bemutatón készült fotók letölthetőek a Galériából.