Méltó megemlékezés és főhajtás a katyńi áldozatok tiszteletére a Jávor Ottó téren

2025.04.11. 14:10
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025. április 11. (péntek) 
 
 
 
 
 
 
 
Április 13-án van a Katyńi Áldozatok Emléknapja. Székesfehérváron hagyományosan a Jávor Ottó téren tartott méltó megemlékezést a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat Lengyelország ma is fájó nemzeti tragédiája kapcsán, a lengyel és a magyar nép barátságának, összetartásának jegyében.
 
A katyńi vérengzés néven ismert tömeggyilkosságot a Szovjetunió területén lévő hadifogolytáborokban raboskodó lengyelek ellen követte el a Szovjetunió Kommunista Pártjának Belügyi Népbiztonsági Egysége. 1940 tavaszán mintegy 22.000 lengyel értelmiségi, rendőr, határőr, katona és főként tartalékos katonatiszt vált áldozattá. A kivégzett embereket a Katyń környéki erdőkben, jelöletlen sírokba temették el. A tömeggyilkosságokat meghamisították, elhallgatták, azokról tilos volt beszélni. Végül a katyńi tömegsírok helyét egy pályafenntartó vonat lengyel kényszermunkásai fedezték fel 1942-ben. A tragédiáról Székesfehérváron minden évben megemlékeznek a 2012-ben átadott Jávor Ottó téri emlékkeresztnél.
 
A Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat pénteki megemlékezésén Marcin Bobiński, a Lengyel Köztársaság magyarországi konzulja a lengyel nép legtragikusabb epizódjának nevezte a történteket. Szavai szerint az áldozatok között volt Korompay Emanuel Lengyelországban élő magyar egyetemi tanár és rektor, aki a háború kitörése után jelentkezett a lengyel hadseregbe. A legfontosabb tanulság: ne hagyjuk abba a törekvést a békére, arra, hogy ilyesmi soha ne ismétlődhessen meg. Sajnos napjainkban más kontinenseken és közvetlenül a határainkon túl is történnek háborús bűnök, és úgy tűnik, az emberiség semmit sem tanult a múltból. Az ilyen mérhetetlen gonoszsággal szemben a jónak is van helye. Az emlékezés azt jelenti, hogy az áldozat nem volt hiábavaló, hiszen egy független Lengyelország született újjá. A lengyeleknek nagyon fontos, hogy nincsenek egyedül, velük érez a magyar nép, amellyel évszázadok óta baráti szálak kötik össze őket – emelte ki a konzul.
 
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Horváth Miklós Csaba alpolgármester vett részt az eseményen. Emlékeztetett a lengyel és a magyar nép legendás barátságára és arra, hogy a két nép sorsa összefonódott a történelem során az örömteli és a tragikus események kapcsán egyaránt. Éppen ezért minden év márciusában megtartják Székesfehérváron a lengyel-magyar barátság napját és megemlékeznek a katyńi áldozatokról is. Mi, magyarok ezt nem feledhetjük! Kötelességünk emlékezni azért, hogy a becstelen gaztettek soha ne merüljenek a feledés homályába. A történelem ismétli önmagát, így napjainkban is az a legfontosabb feladatunk, hogy megőrizzük a békét és a szabadságot – hívta fel a figyelmet emlékező beszédében.
 
Borbély Imréné, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnökhelyettese egy személyes élmény kapcsán számolt be a katyńi tragédiáról. 1978-ban a lengyelországi egyetemista barátainak családjától hallott először a történtekről. Egy vasárnapi ebéd után egy számára ismeretlen helyről, fogolytáborokról, eltűnt és megölt hozzátartozókról, kivégzésekről beszéltek neki a lengyel ismerősök, akiknek szemében fájdalom, hangjában harag érződött. Lengyelországban a katyńi vérengzés története tabu volt, amiről nem lehetett beszélni. A történteket hivatalosan mély hallgatás övezte, az áldozatok emlékét családok ezrei tartották csak életben. Mára bebizonyosodott, hogy a bűntettet a Szovjetunió legfelsőbb állami és pártvezetőinek utasítására hajtották végre egy olyan állam polgárain, amely jogilag nem is állt háborús viszonyban a szovjetekkel. Lengyelországban április 13-a a Katyńi Áldozatok Emléknapja, amikor a sztálini terror valamennyi áldozatára emlékeznek.
 
A megemlékezésen diákok jóvoltából két szavalat és Beethoven Gyászindulója hangzott el, majd zárásként koszorúzásra került sor. Képviseltették magukat a székesfehérvári nemzetiségi önkormányzatok, a fegyveres és rendvédelmi szervek, az egyházak, az oktatási intézmények, a honvéd és hagyományőrző civil szervezetek, és jelen volt több civil emlékező is.

 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából. 

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Varju Zoltán Mihály 

 

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:
img0

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.