Három évfolyam diákjai mérkőznek meg az „Alba Regia” középiskolai történelemverseny döntőjében

2025.04.14. 12:30
SAJTÓKÖZLEMÉNY - 2025.április 14. (hétfő) 
 
 
 
 
 
 
 
Döntőjéhez érkezett hétfőn a „Alba Regia” középiskolai történelemverseny Székesfehérváron. A záró tudáspróbát méltó körülmények között, a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban rendezték meg Fejér és Veszprém vármegyei, 9-11. évfolyamos diákok számára. Az eredményeket már holnap megtudják a versenyzők, a legjobbak számára pedig júniusban adják át az elismeréseket.

A versenyt a Székesfehérvári Pedagógiai Oktatási Központ szervezte 9-11. évfolyamosok számára, immár harmadik alkalommal. Az első fordulók az iskolákban zajlottak, a legjobbak bejutottak a vármegyei fordulókba, majd április 14-én, hétfőn elérkezett a döntő napja. A fináléba 11 iskolából 21 tanuló érkezett Fejér és Veszprém vármegyékből. A feladatok alapvetően az iskolai ismeretanyagra és az érettségi követelményekre épületek, azonban a helyes megoldásokhoz jóval szélesebb körű, alaposabb tudásra volt szükség.

A megnyitón Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója köszöntötte a versenyzőket, a kísérő, felkészítő tanáraikat és a zsűri tagjait. Örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az intézményükben szervezik meg a versenyt a középiskolások számára, hiszen éppen ez az a korosztály, melyet a legnehezebb becsalogatni egy múzeumba. Az itteni környezet, az egykori koronázóbazilika építőkövei komoly inspirációt adnak nem csak a versenyhez, de az élethez is – tette hozzá.

A versenyt Mészáros Attila alpolgármester nyitotta meg. Mint fogalmazott, a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont egy nagyon fontos és szimbolikus helyszíne Székesfehérvárnak és az egész magyarságnak. Az itt kiállított kövek részei voltak annak a helynek, ahol ötszáz éven keresztül hazánk legfontosabb eseményei, a királykoronázások és -temetések zajlottak. Egyben jelzik, hogy Székesfehérvár nélkülözhetetlen volt az ország mindennapjaiban. A döntős fiatalok gyakorlatilag beléptek a történelembe – fogalmazott az alpolgármester.

A megnyitó után délelőtt zajlott a mintegy másfél órás írásbeli forduló, ahol a diákoknak az évfolyami tudásukhoz mért feladatsort kellett megoldaniuk, majd a délutáni, szóbeli fordulóban szintén évfolyam szerint, külön vizsgabizottságok előtt adtak számot a tudásukról. A felkészüléshez segítséget kaptak azzal, hogy megadták számukra a témaköröket. A fordulók közötti szabadidőben interaktív tárlatvezetést, múzeumpedagógiai foglalkozást tartottak számukra. A döntő eredményeiről holnap tájékoztatják a diákokat. Évfolyamonként az első három helyezettet díjazzák, a díjátadó júniusban lesz.

 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából. 

 

 

Szöveg: Havasi Tímea 

Fotó: Simon Erika 

 

 

 

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2025 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:
img0

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.