Királyok és kardforgatók a Belvárosban

2024.08.01. 13:02
KÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 1. (csütörtök)
 
 
 
 
 
Utolsó eseményéhez érkezik augusztus első szombatján a Székesfehérvári Királyi Napokat felvezető programsorozat: augusztus 3-án 17 órától a Magyar Szent Család – vagyis Szent István király, felesége, Boldog Gizella királyné és fiuk, Szent Imre herceg – óriásbábjai régizenészek és hagyományőrző csapatok kíséretében vonulnak végig a Fő utcán. A programot este hatkor a Zichy ligetben, a Zenepavilonnál Tasnádi Bence és Várvölgyi Szabolcs John Lennon-estje zárja.


A Királyok a Belvárosban sorozat évek óta nagyon népszerű, a szombati programokon minden alkalommal népes közönség gyűlik össze, hogy találkozzon a királyi óriásbáb-család tagjaival. A Székesfehérvári Királyi Napok nyitánya előtt egy héttel, augusztus 3-án, szombaton 17 órától Szent István király, Gizella királyné és Szent Imre herceg fogadja az alattvalókat a belvárosban.

Az óriásbábokat ezúttal is hagyományőrzők, a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje tagjai kísérik a Fő utcán, akik bemutatót is tartanak az Országalmánál. Az egyesület már két évtizede színesíti a fehérvári és az ország más városaiban rendezett történelmi programokat. Harcászati bemutatóikkal az Árpád-ház korát, illetve újabban Mátyás korát idézik meg, korhű fegyvereik, vértjeik segítségével időutazásra hívják a nézőket, akik a látvány mellett minden alkalommal pontos történelmi ismeretekkel is gazdagodhatnak.

A menet 17 órakor indul a Vörösmarty Színháztól, az óriásbábokat Szabó Miklós mutatja be a Mátyás király-emlékműnél és az Országalmánál, az aláfestő zenét a Sub Rosa régizenei együttes szolgáltatja. Az 1999-ben alakult zenekar középkori, azon belül is legfőképpen 13. századi európai hangszeres zenét játszik. A több száz éves darabokat a középkorban használt hangszereken, korabeli viseletben szólaltatják meg, főleg történelmi tematikájú rendezvények alkalmával. Hangszeres műsorukat leginkább vásári hangulatba illő „középkori térzeneként” jellemzik az együttes tagjai.

A program zárásaként 18 órától a Zichy ligeti Zenepavilonnál Tasnádi Bence (ének, basszusgitár) és Várvölgyi Szabolcs (gitár) John Lennon-estjének lehet részese a közönség. A két zenész 2020-ban, John Lennon születésének nyolcvanadik, halálának negyvenedik, és a The Beatles feloszlásának ötvenedik évfordulója alkalmából összeállított egy műsort a legendás zenész dalaiból az Óbudai Társaskör megrendelésére, s azóta töretlen sikerrel adják elő az ország különböző pontjain. „Ha 3020-ban megkérdeznék az utca emberét, tud-e mondani egy zenekart a XX. századból, valószínűleg azt vágná rá, hogy The Beatles. John Lennon megalapította a világ első és alighanem legismertebb rockzenekarát, tíz év alatt felforgatta a könnyűzenét, majd megszállta a szerelem és makacsul mindennek hátat fordítva, Yoko Ono oldalán alkotott még tíz éven át, tébolyító meggyilkolásáig. Az utóbbi időszak is figyelemreméltó, de a The Beatles életmű kétségkívül tökéletes!” – mondja az estről Tasnádi Bence.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.