Jelentősen emelkednek a közigazgatási bírságok augusztus 15-től

2024.08.13. 13:00
KÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 13. (kedd)  
Biciklizés, rollerezés, engedély nélküli behajtás a Belvárosba: 39 helyett 47.000 lesz a büntetés. 
 
 
 
 
 
 
A kormány döntése nyomán jelentős mértékben emelkednek a közigazgatási bírságok augusztus 15-től. Aki például a belvárosi gyalogos zónában, tilosban kerékpározik, annak a mostani 39 ezer helyett 47 ezer forintot kell fizetnie – olvasható a július végén megjelent kormányrendeletben. Méltányosságra, figyelmeztetésre a törvény nem ad lehetőséget, így mindenképpen érdemes betartani a közlekedési szabályokat a bírságolás és a balesetek elkerülése érdekében.


Komoly konfliktusforrás a belvárosi kerékpározás, hiszen a tapasztalatok szerint sokan nem tartják be az egyértelmű, egyébként hosszú évekkel ezelőtt megállapított szabályokat. A gyalogos zóna megszegése, a sétáló emberek közötti biciklizés, egyéb járművel történő közlekedés (például rollerezés) rendkívül balesetveszélyes a gyors haladás és a hirtelen történő irányváltás miatt, ezért tilos! Fontos tehát, hogy mindenki tartsa be a szabályokat saját maga és mások biztonsága, valamint a konfliktusok és a büntetések elkerülése érdekében! A székesfehérvári Közterület-felügyelet munkatársai folyamatosan dolgoznak és napi szinten, több időpontban és helyszínen végzik az ellenőrzéseket.

Fontos leszögezni, hogy a bírságok mértékének megszabása, emelése nem önkormányzati, hanem kormányzati hatáskör. A mostani emelésről sem az önkormányzatok döntöttek, hanem az állam. A módosítás a Magyar Közlöny július 31-i számában olvasható, eszerint augusztus 15-től jelentősen megemelkednek a közigazgatási bírságok. A mindkét irányból behajtani tilos (kivéve engedéllyel), valamint a gyalogos zóna megszegése esetén a jelenlegi 39.000 forint helyett 47.000 forintos büntetésre kell számítani. A törvény szerint tettenérés esetén nincs lehetőség figyelmeztetésre, hanem mindenképpen meg kell bírságolni az illetőt a körülményekre, életkorra való tekintet nélkül. A büntetést méltányosságból elengedni vagy mérsékelni sincsen jogi lehetősége az önkormányzatoknak. Kérjük a szülőket, hogy a szabályokra és azok betartásának fontosságára különösképpen hívják fel a gyermekük figyelmét, hiszen a szabályok és az esetleges szankciók rájuk is vonatkoznak.

A Közterület-felügyelet tájékoztatása szerint a bírságot a büntetés kiszabásától számított 30 napon belül kell megfizetni a helyszínen kapott sárga csekken, vagy banki átutalással. Amennyiben az egy összegben történő kifizetés nagy terhet róna az illetőre, lehet kérni részletfizetést papír alapon vagy e-mailben. A megbírságolt személyek a jelenlegi 39.000 forintot is súlyos büntetésként értékelik, ezt tükrözi a rengeteg részletfizetési kérelem. Az emelés még jobban fog „fájni”, így mindenképpen jó, ha betartjuk a szabályokat!

Az Önkormányzatnak nem a bírságolás a célja, hanem a gyalogos zónák biztonságának garantálása. Nyomatékosan kérik ezért a kerékpározókat, az egyéb járművel közlekedőket (például a rollerezőket), hogy csak gyalogosan, a járművüket tolva közlekedjenek az érintett területeken. Nem érdemes kockáztatni, és csak akkor leszállni, ha már meglátták az egyenruhásokat, ugyanis rendszeresek az ellenőrzések. Fokozottan figyelik Belvárosba engedély nélkül behajtókat is. A kiemelt övezetbe csak engedéllyel jöhetnek be az autósok és a motorosok, a parkolás pedig díjköteles.

Székesfehérvár Önkormányzata kéri, egyben köszöni a közlekedők belátását, szabálykövető magatartását, mellyel nagyban hozzájárulnak városunk élhetőségéhez és biztonságához!

 

 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.