A Székesfehérvári Királyi Napok programja augusztus 17-én

2024.08.16. 13:35
KÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 16. (péntek)
 
 
 
 
 
 
 
A Székesfehérvári Királyi Napok utolsó négy napjára középkori jelmezbe bújik a város apraja-nagyja. Augusztus 17-én, szombaton a Lovagok napján vásári forgatag, lovagi torna és udvaribolond-vetélkedő is várja a Belvárosba érkezőket. Lesz viadalmenet és lovagi mustra is, mielőtt a városrészek hős lovagjai összemérnék erejüket és ügyességüket a II. Szent István Lovagi Tornán.

 

A Székesfehérvári Királyi Napok augusztus 17-i, szombati eseményei 9.30 órakor a Csónakázó-tó partján kezdőnek, ahol ünnepélyes keretek között felavatják a negyven éve Kemi finn testvérvárosból ajándékba kapott hajóhorgony történetét ismertető táblát.

E naptól kezdve vásári forgatag: muzsikusok, csepűrágók, kézművesek röpítik vissza a középkorba mindazokat, akik a Belvárosba érkeznek a Lovagok napjára és a Koronázási Ünnepi Játékokra. A Városház téren a Mesterségek utcájában csizmadia, kovácsmester, ötvös, gerencsér, bronzműves, üvegműves-üveggyöngy-készítő, nemezmester és fazekas tart bemutatót a pórnépnek. A játékos kedvűeket, akik nem rettennek vissza a kihívásoktól sem, a Városház téren rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada várja: lesz udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, terrakotta emlékérem és oklevél. A boszorkánymérleg környékén veszély csak azokra leselkedhet, akik kevesebbet nyomnak, mint 90 font! A Kard Művészete az Ars Ensis Lovagi Kör és Kardvívó Iskola Egyesület történelmi európai harcművészeti interaktív bemutatóján 10 és 14 óra között a vállalkozó kedvűek középkori vívóleckét is vehetnek: a bemutatók szünetében lehetőség lesz közelebbről megszemlélni és kipróbálni a különböző fegyvereket. Mindeközben a régi zenei együttesek közül 10 órától a Keleti Szél Zenekar muzsikál a Városház téren.

Az egykori Koronázó Bazilika és a Középkori Romkert területén is újjáéled a középkori Székesfehérvár. 10 és 12 óra, valamint 15 és 17 óra között a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak segítségével mi is elkészíthetjük saját rózsaablakainkat. Ez az összetett szépségű, megannyi szimbolikát magában rejtő művészi alkotás a középkori egyházi építészet egyik legizgalmasabb vívmánya volt. 10, 14 és 16 órakor családokat, baráti közösségek mérhetik össze tudásukat, mi mindent tudnak a város történelméről. A Táblára fel! – Fókuszban a Koronázó Bazilika társasjátékon való részvételhez előzetes regisztráció szükséges a fabian.cecilia@szikm.hu e-mail címen. A Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert 11 órától egy színházi előadásnak is otthont ad a Jelenetek Szent Imre herceg életéből című darabot, amelyet Matuz János írt és rendezett, a Szent Imre Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda Szignum műhelyének előadásában látható.

A II. Szent István Torna 14 órakor a középkori seregszemlével kezdődik. Az egymás ellen vívó hadak az Országzászló tértől indulva a Várkörúton vonulnak végig, hogy 14.30 órától hódolatukat tegyék Szent István szarkofágjánál, majd a Városház téri lovagi mustrát követően a 15.30 órakor kezdetét veszi a II.  Szent István Torna.

A Zichy- színpadon 20 órától Bikini koncerttel folytatódik a könnyűzenei estek sora.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.