Csipkébe szőtt élet

2024.08.22. 16:15
KÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 22. (csütörtök)
 
 
 
 
 
 
 
A Magyar Csipkekészítő Egyesület egyik alapítóját, a székesfehérvári csipkeverő szakkör egykori vezetőjét, a légiesen könnyű csipkéket alkotó Jakab Andrásnét köszöntötte 90. születésnapja alkalmából csütörtökön dr. Kovács Zsoltné. Az önkormányzati képviselő a ma is tevékeny alkotói életet élő Margit néninek jókívánságok kíséretében adta át a miniszterelnök gratuláló levelét és a város ajándékát.

 

Jakab Andrásné 1934. augusztus 19-én született Székesfehérváron. Szülei nyolc gyermekről gondoskodtak, akikre a szeretet mellett a családi összetartást, az egymásra való odafigyelést is örökül hagyták. A sorban a hetedik gyermek, Margit a Széna Téri Általános Iskolában tanult, majd munkába állt. Néhány évet Pécsen töltött, ahol sikeresen leérettségizett, majd az élet úgy hozta, hogy Ercsibe került. Itt nővére családjánál élt hat éven át, s először könyvtárosként, később – tovább folytatva tanulmányait – anyakönyvvezetőként dolgozott. Bár jól érezte magát, szíve hazahúzta Székesfehérvárra, ahol munkaügyes lett, és innen ment nyugdíjba. A mindennapi feladatok ellátása mellett mindig szakított időt a tartalmas kikapcsolódásra is: 50 éven át gyalogtúrázott, nemcsak résztevője, de szervezője is volt a kirándulásoknak. Egy többnapos szlovákiai utazás hozta meg a nagy találkozást a csipkével.

Miután nyugdíjba ment, a csipkeveréssel az egykori Megyei Művelődési Központban, a Mátray Márta által tartott tanfolyamon ismerkedett meg. Jakab Andrásné az ország egyik legaktívabb, rengeteg elismeréssel, díjazott és zsűrizett alkotással rendelkező csipkeverőjévé vált, aki a Magyar Csipkekészítő Egyesület egyik alapítója, a városi csipkekészítő szakkör vezetője lett. Városunkban első alkalommal éppen 30 éve, 1994-ben szervezték meg a Fehérvári Csipkehetet, amelynek több évtizedes története során jól ismert szakemberektől sajátították el a technikákat a résztvevők.

Margit néni gyönyörű alkotásai között, szerető családi körben éli mindennapjait. Amikor az időjárás enyhülést hoz, a lakás szinte minden helyiségében megtalálható csipkepárnákon halad a munkával, de szívesen olvas, tervez és mindennap sétál a környéken. Örömmel és az általa készített finomságokkal várja a népes család tagjait és a szomszédban élő barátnőjét. Alkalomadtán színházba megy, és – mint mesélte –, nagyon kedveli a Királyi Napok ünnepi forgatagát. Most is sokszor részt vett a koraesti programokon.

A születésnapos köszöntésének fültanúi lehetnek az ÖKK Podcast hallgatói is. A friss epizódban, amely elérhető a https://open.spotify.com/show/6UivQcpSxGjumUF8ILOsbY oldalon is, kérdés nélkül kapunk választ arra, mi a hosszú élet titka.

A köszöntésen készült fotók letölthetőek a Galériából.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 November
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.